Gizli numara kabusuna son!

Artık isteyen cep telefonu aboneleri, hatlarını gizli numaraların aramasını engelleyebiliyorlar.

  • Uğur Seven - Onur Seven
Gizli numara kabusuna son!

1 Ocak 2008 tarihinden itibaren, GSM operatörleri tarafından devreye sokulan gizli numaralardan aranmayı engelleme servisi, bir çok cep telefonu kullanıcısı tarafından sevindirici bir haber oldu. Eğer cep telefonunuzu gizli numaraların aramasına kapatmak istiyorsanız hizmeti aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için yapmanız gerekenler şöyle:

Turkcell ve Avea aboneleri

*253# yazdıktan sonra arama tuşuna basarak servisi etkinleştirebilirsiniz. İptal için ise #253# yazmanız gerekiyor.

Vodafone aboneleri

Sistemi aktif hale getirmek için, 7048'i arayarak önceden almış olduğunuz 6 haneli şifreyi ardından bir boşluk bırakarak "GIZLINUMARAYAKAPALI AC" (tırnaklar yok) yazdıktan sonra 7048'e kısa mesaj gönderin. Servisi iptal etmek içinse "GIZLINUMARAYAKAPALI KAPAT" yazıp 7048'e gönderin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Çok güzel birşey olmuş en güzeli kolaylıkla servisi açıp kapamak iyi düşünülmüş bazı sakıncları ortadan kaldırılmış oldu.

gizli numaralarla işim olmaz

Vodafone nedense işi yokuşa vurmuş. Müşterilerinin daha kolay bi şekilde bunu engellemelerini sağlaması varken ara, şifre al ondan sonra bi numaraya mesaj at. Uzun iş yani...

üCRETLİMİ aCABA

güzel paylaşım için tşk

Bence ne kadar yararlı olsada sakıncaları yok değil. Türkiyede halen bazı sabit telefonlar analog sinyallerle çalışıyorlar. Bu telefonlardan cep telefonları aransada numarası gözükmüyor o yüzden bu hizmeti kapatacak olanın bence acil durumlar için ne yapması gerektiğini tekrar düşünmesi gerekiyor.

kaç yıldır istediğim şey :)
gizli gizli arayacaksa hiç aramasın kardeşim...

VODAFONE NEYAPMAYA ÇALIŞIYOR ANLAMADIM İNGİLİZ DEĞİLLERMİİ NORMAL , AVRUPAYA KOLAYLIK BİZE ZORLUK ÇIKARIYOR

bildiğim kadarıyla ücretsiz... arkadaşımızın dediği gibi VODAFONE NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR gerçekten anlamak güc

turkcell ne kadar pahalı olsa da kullandığı teknoloji çok pratik. vodafone nin sadece, ülke gamında türkiye nin de olması için buraya geldiğini söylemeye gerek yok zannedersem. dikkat ederseniz web sayfasında hat ile ilgili hiçbir ayarlama bulamazsınız. sadece ayarları mesajla gönderen linkler koymuslardır. türkiyeyi 2. dünya ülkesi olarak gördüklerinden 1. kalite hizmetlerini türkiyede sunmuyorlar. mobil hizmetlerinin çoğu eski sisteme dayalı sekreter sistemi. vodafone de çalışan bir yakınım var. gerçekten bir pazarlama şirketi başka bir şey değil demişti. sadece kampanya yapıyorlar şu konuşma tarifesi bu konuşma tarifesi diye. sinir oldum diğer operatörler kısa yoldan servisi aktif etmişler vodafone yine hantal yapısıyla sevisi hizmete sunmuş. binbir türlü işlem yapman gerekiyor. yok 7048 i ara aktivasyon şifresini gir, numara al, daha sonra aldığın numarayı mesajla opeatör e yolla. bir sürü de kontürün gitsin. ne diyeyim artık..

Vodafone kadar sömürücü firma görmedim. Millet o ayari aktiv hale getirmek icin kac sms atmasi gerekiyor. Eee bu da vodafone.. Servis sun ama kar`da elde et.
Yerli mali yurdum mali herkes onu kullanmali. TURKCELL.

hadi gizli no aramayı anladım da gizli no ile çağrı neyin nesi bunu çıkaramadım. madem çaldırcan noyu gizleme, gizldin bari açılmasını bele. gizli çağrılar için iyi oldu bu

vodafone kullanım açısından iyi ama gerçekten servis olayına geldin mi turkcell daha iyi...

Bir birey ve/veya kişi telefon caldığında normal davranış gereği telefonunu açar ve konuşur yok kim arıyormuş gizliymiş falan bunlar kişinin korkusundan başka hiç bir şey değil insanlar kendilerine gelen gizli çağrılardan korkuyorlar oysaki korkularıda kendileri üretiyor ya borçları var veya yalnış işler yaptılar numarayı açıp açmama noktasıda paronaya yaşıyorlar gizli olmuş olmamış benim için hiçte önemli değil kendimize güvenelim korkumuz endişemiz olmasın teşekkür ederim

merhaba
çok geç düşünülmüş bir uygulama hatırlarım cep telefonların ilk çıktığı yılları o zaman kimse gizli no'dan arama yapamıyordu sonradan bunu bir özellik olarak tüketiciye sundular ve ola oldu birini rahatsız etmek için no'yu gizle istediğin kadar rahatsız et ve sinir et.

en tutulan iş ise gizli no'dan ara sesini dinle ve kapat kimsin desende sövsende, saysanda ses vermiyorlardı. haliyle telefonu kapatmak zorunda kalıyordun.

çok güzel bi olay en çok buna ben sevindim

gercekten cok guzel oldu bu.. aslında bi bakıma da kotu :D:D aslında ozelden arayan numaraları gosterse cok daha ii olurdu

en iisini yaptılar.

güzel bi olayy kabusa son artık...

ben bu 6 harflı sıfre ne oluyo ben orayı anlamadımda bı gosterırsenız sevınırım gercekten

çok güzel oldu

vodafonda olmuyor zaten hata msj ı geliyorr .Nede olsa Turkcell

gereksiz bence. zaten gizli numara aradığında açmam telefonu...

BENDE BİRŞEY ANLAMADIM

İYİ BİRŞEY

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play