Gmail çalınan şifrelere karşı uyarıyor...

Gmail'in teknik sorunları gidermesinden hemen sonra, bu kez çalınan şifreler sorunu ortaya çıktı...

  • Ümit Öncel
Gmail'e yemleme saldırısı
Eğer siz de buna benzer bir mesaj alıp tıkladıysanız, Gmail şifreniz tehlikede olabilir.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Gmail'e erişimle ilgili ciddi bir sorun yaşandı. Gmail ekibinin uzun uğraşları sonucunda problem ortadan kaldırıldı ve kullanıcılar yeniden tarayıcı üzerinden Gmail hesaplarına erişmeye başladılar. Fakat sorunun çözülmesinden sadece birkaç saat sonra kullanıcılar bu kez de başka bir problem ile karşılaştılar. Karşılaşılan problem bir yemleme (phishing) saldırısı idi.

Saldırı Gmail hesabı üzerinden, tarayıcı tabanlı Gtalk hizmeti kullananların karşısına çıktı. Birden bire Gtalk penceresinden gelen bir mesaj kullanıcıları, bir bağlantıya tıklayarak ilginç bir video izlemeye teşvik ediyordu. TinyURL hizmeti üzerinden ViddyHo adlı bir siteye yönlendiriyor ve burada videoyu göstermek için kullanıcıların Gmail girişi bilgilerini istiyordu.

TinyURL siteyi kısa sürede kara listeye aldı fakat Google, bu zamana kadar pek çok kullanıcının bu bağlantıya tıklamış olabileceğini söylüyor ve kullanıcılara en kısa zamanda şifrelerini değiştirmelerini öneriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

(google) Gmail böle büyük bir hatayı nasıl yaptı anlamış değilim ....

Bu kadar sazan varsa yuh artık :D

GMail bizim e-posta adreslerini de pazarlıyor mu nedir anlaşılır gibi değil.Hotmail ve Yahoo Mailde hiç olmadığı kadar spam mail gelip duruyor.Gaztelere ve TV ye ilan versem bu kadar e-posta almam.

tüm programlarım orjinal olmasına rağmen vede tüm güvenlik önlemleri alınmasına rağmen her gün düzenli bir şekilde (günde 4 defa ) spam siliyorum ama farklı şekilde yine yüzlerce spam gelmeye devam ediyor.

kullanmadığım 50 tane adres var ne yapacaklar. açmıyorum şifreyi unuttum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play