Gmail'i bir de Bill Gates'ten dinleyin!

Bill Gates, Google Gmail'i ilk kez yayınlandığında, bakında hakkında neler demiş neler...

  • Melik Arslan
Gates, Gmail'i anlamakta güçlük çekti
Gmail, 7 GB'tan fazla alan sunuyor

Gmail, günümüzde lider e-posta çözümlerinden biri ve bu servis, Google'a ait. Gmail, 2004'te ilk çıktığında ise en çekici yanı, 2 GB'a kadar depolama alanı sunmasıydı. Bu kapasite de bu servis sayesinde binlerce e-posta'nın tutulabileceği anlamına geliyordu.

Steven Levy isimli yazar, son yayımlanan kitabı The Plex'te, birkaç yıl önce Bill Gates ile Gmail hakkındaki söyleşilerinden kısa bir kesite yer vermiş. Levy, Gates'e Gmail'i nasıl bulduğunu sorunca, Gates, bu kadar fazla alana şaşırdığını belirtiyor:
"Neden 1 GB'tan fazlasına ihtiyacınız olsun ki? Yani orada filmleri veya Power-Point sunularını mı saklıyorsunuz? Kaç mesaj var ki orada? Gerçekten bu durumun şu anda mesajların sayısından mı yoksa boyutundan mı kaynaklandığını anlamaya çalışıyorum."

Kitabında Bill Gates'in bu sözlerine yer veren Steven Levy, "Kafasında hesaplamayı yaptıktan sonra, Google'ın bu konuda yanlış bir şey yaptığı sonucuna vardı." şeklinde de bir yorumunu yine kitabında belirtiyor.

Bill Gates'e göre Gmail'in üzerine kurulu olduğu fikir; kullanıcıları hiçbir şekilde e-posta silmeye zorlamak istenmemesi. Gmail bugünlerde her kullanıcı için 7 GB'tan fazla depolama alanı sunuyor ve bu kapasite, gün geçtikçe artıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Gayet mantıklı konuşmuş bence Bill Gates, yanlış birşey yok ki ortada.

live hesabımıza bağlı tamamen ücretsiz 25GB skydrive'ımız var , Google 20Gb lık alanı 5 dolara veriyor, kalsın.

hotmail den vazgeçmem

bill gates yanlış bir şey dememiş bulunduğu zamana göre :) ama geleceği de tahmin edememiş her zaman ki gibi.

fazla depolama alnı göz çıkarmaz. ayrıca bu alan googleun kaliesini ortaya koyuyor. insanlar gmaili online bir hdd olaak da kullanabiliyor

ms dönemi bitti... Şimdi Google zamanı

bill gates haklı benim gmail de binlerce mail var ama %1 ancak dolu

Hala hotmail kullanan varmı merak ediyorum? :) zira hotmail de aynen internet explorerın Windows içinde geldiği için çok kullanılması gibi MSN chat için hotmail şart düşüncesinden ileri geliyor. Hiç de öyle değil. Gmail adresim var ve MSN ağına çok rahatlıla bağlanabiliyorum.

Aynı Bill Gates 2015te DVD'ler disketler gibi olacak da demişti. Bakalım olacakmı. Gmail hakkında söyledikleri biraz da ticari kaygılardan ileri geliyor.

Mart 2004'den bu yana gmail kullanıyorum. Bu zaman zarfında iki kez gmail kapasitem doldu.
Mevcut mailleri yedekleyerek yer açtım. Gmail kullanmaktan memlunum. Gmail olmasaydı hâlâ 25 mb'lik hotmail hesaplarıyla idare etmeye çalışıyor olacaktık. Microsoft'un geleceği ne kadar net gördüğü ortada. Şimdiki korkuları oyun sektörü de windows haricinde bir platformu desteklerse sonumuz ne olacak korkusu. Yoksa başka birşey değil. Oyunlar olmasaydı windows bu kadar popüler olamazdı.

2004'ten beri hic bir mailimi silmiyorum ve an itibariyle 1.5 Gb' tan fazla yer tutmuyor. Sonucta Bill abimizin dediği gibi film vs. gibi seyleri saklamıyacaksanız 2 Gb yeterde artar bile..

2004'ten beri hic bir mailimi silmiyorum ve an itibariyle 1.5 Gb' tan fazla yer tutmuyor. Sonucta Bill abimizin dediği gibi film vs. gibi seyleri saklamıyacaksanız 2 Gb yeterde artar bile..

Bir gün bu arkadaşa da güleceğiz...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play