Gmail'i iOS'tan kullananlar tehlike altında

Gmail'ine iPhone'dan erişenlerin önemli bir güvenlik açığına maruz kaldıkları ortaya çıktı!

iOS'tan Gmail'e girmek riskli olabilir

Bir güvenlik firması, Gmail hesaplarını iOS işletim sistemi üzerinden kullananların verilerinin çalınabileceğini dile getirdi. Google'ın, şifreli iletişimi izlemeye almak isteyen saldırganları önlemek için yeterli güvenlik önlemi almaması nedeniyle bu sorunun yaşandığını vurgulayan güvenlik şirketi, SSL/TLS şifreleme protokollerinin bazen saldırganlar tarafından aşılabildiğnin altını çizdi.  Saldırganlar bu sayede şifreli yapıldığı düşünülen iletişimi kolayca takip edip okuyabiliyor.

Android cihazlar için gerekli güvenlik önlemlerini alan Google'ın, iOS sistemi için henüz çalışma yapmamış olması nedeniyle iOS sistemi üzerinden Gmail'e giren kullanıcıların yazışmaları saldırganlar tarafından okunabilme tehlikesi yaşıyor. Söz konusu problem aslında 24 Şubat'ta ortaya çıkmış ve Google da açığı kabullenmişti. Ancak henüz sorunu gidermek için bir çözüm geliştirilmiş değil. Ayrıca Google'ın Android'de kullandığı yöntemi iOS uygulamasında niçin kullanmadığı da açıklanamıyor. Dolayısıyla, güvenlik uzmanları, iOS cihazları ile Gmail üzerinden kritik verile gönderip alan kullanıcıları risk konusunda bilinçli olmaları için uyarıyorlar.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Apple kasten açık bırakmıştır...

Bu nasıl google

hala anlayamadiniz biturlu.apple kasten birakmismis.gmail in ios uygulamasını geliştiren google.o acık bir Güncelleme ile kapanırsa da google olacaktir güncellemeyi veren.he he apple kotu pis..hey allahim

Google bilerek yapıyor bunu sanki Android bişeyde

ios gibi müthiş bir sistemde gmail kullanmak he? peki :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir