Gmail'i seviyoruz... Peki ama güvenlik...

Gmail'i hepimiz seviyoruz, kullanıyoruz. Ama karanlıkta kalan bir detay Gmail'i tartışmaya açtı...

  • Ümit Öncel
Uzmanlar Gmail'in güvenliğini sorguluyor!
Gmail yeterince güvenli değil mi?

Harvard Üniversitesi'nde öğrenci olan Christopher Soghoian'ın başlattığı bir çalışma, Google'ın ücretsiz e-posta servisi Gmail'in güvenliği konusunu tartışmaya açtı. Çalışmaya Harvard Üniversitesi, BT Group, SRI International ve diğer bazı kurumlar da kısa sürede dahil oldular. Aralarında güvenlik uzmanları, avukatlar ve kişisel gizlilik savunucularının da bulunduğu grup Google'a bir mektup yazarak Gmail kullanıcılarını gereksiz yere riske attığını iddia ettiler.

Mektupta Gmail'de daha önceden kullanılan güvenli HTTPS protokolünün Google tarafından devre dışı bırakıldığı ve kullanıcıların büyük kısmının bunu yeniden nasıl etkinleştireceklerini bilmedikleri iddia ediliyordu. Google mektuba, Gmail'de yakın zamanda geniş güvenlik önlemleri görülmeye başlayacağını söyleyerek yanıt verdi.

Gmail'i daha güvenli kullanmak istiyorsanız, Ayarlar'a tıkladıktan sonra en alt bölümde yer alan Tarayıcı Bağlantısı satırında "Her zaman https kullanılsın"ı işaretlemeniz ve değişiklikleri kaydetmeniz gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Adamlar bizi düşündüğü için güvenli bağlantıyı kapatmış(bağlantı hızı yavaş olanlar için) ve istersek açabilmemiz için bir seçenek vermiş. Daha ne istiyoruz?

eğer https etkin hale getirilirse igoogle ana sayfasındaki gmail fonksiyonu gelen kutusuna ulaşamıyor :S

ben çok memnunum hiç bi sorun yaşamadım şimdiye kadar gmail ile...

bende https aktif.
google labs bölümü ayarlarda mevcut ama orada değil sanırım ayarlrda olacaktı bakın bulursunuz.

gmail ve google rezillik.

Sen de yorum yaz