Gmail'ın çökme sebebi

Milyonlarca kullanıcı, e-posta hesaplarını açmaya çalıştığında şaşkına döndü! Gmail neden çöktü?

  • Ali Güngör
Google'ın e-posta hizmeti Gmail neden çöktü?
Gmail sistemleri zincirleme bir reaksiyonla çöktü...

Gmail dün akşam iki saat boyunca açılmadı. Google'ın dev e-posta hizmetinin çöküş sebebinin sistem kapasitesinin yanlış hesaplanmış olmasından kaynaklandığı açıklandı.

Pasifik saatiyle 12.30 ile 14.30 arasında çöken sistem milyonlarca kullanıcıyı şaşırttı. Fantezi futbol liginden, çok önemli iş bilgilerine kadar insanların güvendikleri sistemin çöküşü büyük bir karmaşa yarattı. Sunucular hızla tırmanan trafiği kaldıramadığı için çökmüştü.

Google'a göre problem bakım için bazı sunucuların devre dışı bırakılmasıyla başladı. Bu tür rutin bakım işlemlerinden kullanıcılar da haberdar ediliyor. Ama bu sefer Google işleri farklı bir şekilde yürüttü. Gmail trafiğini yönlendiren router'larda istikrarı arttırmak için yapılan değişiklikler Google'a çok daha büyük sorunlar olarak geri döndü.

Google'ın Gmail blog'unda "Artık biliyoruz ki yaptığımız yeni değişikliklerin sisteme yüklediği yükü küçümsemişiz" yazısı yer aldı. Ama açıklamalar ve detaylar bununla bitmiyor. Bir sonraki sayfamızda "Google bu sorunu nasıl çözdü?"

Google bu sorunu nasıl çözdü?

Google'ın sistem kaynaklarına sahip olmayan bir kurum bu sorunu bu hızla çözemezdi

Mühendislik başkan yardımcısı ve istikrar çarı Ben Reynor ise bu durumu daha detaylı bir şekilde aktardı: "Pasifik saatiyle 12.30'da istek router'ları aşırı yüklendi ve sistemin geri kalanını etkiledi.

Aşırı yüklenen router'lar bunu sisteme bildirdiğinde yük diğer router'lara aktarıldı. Bunların da bir kısmı aşırı yüklendi ve bu böyle devam ederek dakikalar içerisinde sistemdeki bütün istek router'larını aşırı yükledi."

Google bu sorunu trafiği kontrolündeki diğer sunuculara aktararak halletti. Aynı sorunla karşılaşan Google olmasaydı kolay kolay altından kalkamazdı. Dünyanın en büyük arama motorunun sistem kaynakları tahmin edebileceğiniz gibi devasa!

Google bundan sonra istek router'larının gelecekteki ani trafik artışlarına karşın yeterli rezerve sahip olacağını belirtti. Bununla birlikte oluşan sorunların sistemde zincirleme reaksiyona yol açmaması için, sorunlu kısmın yalıtılması için de bir yol bulunacağını ekledi. Treynor "Önümüzdeki birkaç hafta boyunca çok çalışacağız. Bu özellikleri ve Gmail istikrar geliştirmelerini sisteme kazandıracağız. Bu sayede bütün kullanıcılar için yüzde 99.9 ulaşılabilirlik amaçlıyoruz. Bugünkü gibi olayları tekrar yaşatmamaya kararlıyız" diyor.

Google'ın mesajları bununla da bitmiyor çünkü işin ucunda Microsoft'la olan rekabet var. Bir sonraki sayfada Google'ın değerlendirmesi yer alıyor...

Microsoft'la kıran kırana rekabette kötü sonuçlar

Google'ın Gmail'ı istikrar sunarak profesyonelleri Microsoft'tan çekmek istiyor

Bazı Google Apps müşterileri Gmail'ı dahili e-posta hizmetleri için de kullanıyor. Bu sorun yüzünden iş yerleri gelen postalara bir süreliğine yanıt veremedi ve işler aksadı. Konu hakkında bilgi de alamayan kullanıcılar büyük sıkıntıya girdiler. Google, Microsoft ile online ofis yazılımları ve e-posta hizmetleri için rekabet ederken bu tür olaylar çok kötü sonuçlar doğurabilir. Google'a yönelen şirketler, bu tür sorunlar gördükleri zaman duydukları güveni kaybediyor ve geçiş yapmadan önce iki kez düşünüyorlar.

Google da kara kara bu profesyonel kullanım ve güvene vurulan darbeyi düşünüyor olmalı ki, Treynor şu mesaja yer veriyor: "İnsanların kişisel ve profesyonel iletişim için Gmail'a güvendiğini biliyoruz. Bu yüzden hizmette bir problem olduğunda bunu gerçekten çok ciddiye alıyoruz. İşte bu yüzden hepinizden özür dileriz; bugünkü kesinti büyük bir meseleydi ve biz de bu büyük meseleye gereken büyük ilgiyi gösteriyoruz."

Bu durum kullanıcı güvenini ne kadar etkileyecek, Google vaatlerini vaktinde yerine getirebilecek mi bekleyip göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Aman sanki adamlar parayla hizmet veriyor. Olur böyle şeyler bazen. Msn'e ve hotmaile giremediğimiz süreleri toplasak fizana yol olur :D Şirketler de o kadar önemli işleri varsa beleş diye gmail kullanacaklarına biraz paraya kıyıp asla çökmeyecek bir eposta servisi oluştursunlar. Boşverin 2 saat postalara girmedik diye kıymet kopmaz. Mühim olan daimi olarak kutulardaki veriler silinmesin.

Gmail'den vazgeçmem.

googla'a bişey olmaz

olur böyle şeyler sorun değil google abi :)

% 100.000 katılıyorum.
=============================================
Aman sanki adamlar parayla hizmet veriyor. Olur böyle şeyler bazen. Msn'e ve hotmaile giremediğimiz süreleri toplasak fizana yol olur :D Şirketler de o kadar önemli işleri varsa beleş diye gmail kullanacaklarına biraz paraya kıyıp asla çökmeyecek bir eposta servisi oluştursunlar. Boşverin 2 saat postalara girmedik diye kıymet kopmaz. Mühim olan daimi olarak kutulardaki veriler silinmesin.

Google'a kalkan eller kırılsın!

Hatasız server olmaz :D haha

allah işimi bu ya bazen çöker de şımdiyakadar bişey yoktuda oluncamı kotu oldu gmail iyıdır

zuhaa 3. syfadaki resim hala beta :DDDD

.

maillerini saklayan biri olarak eğerki bişi olsa çok üzülürdüm ama hiç bişi olmadıgına göre sorun yok.

Bir şey olmaz google iyidir...Gmailde hotmailden daha sağlamdır...

ara sıra olur böyle şeyler. bu seferlik affediyorum ama bi daha olmasın :)

google isini bilir

ARA SIRA SORUN OLUR DOĞALDIR DÜNYADA HERKESİN KULLANIDIĞI BİR SİSTEMDE SORUN OLMASI

Google işini bilir.

iş kazası olmuş. olur öyle arada sırada. bu kadar devasa bir sistemin 2 saatte yeniden çalışır hale getirilmeside ayrı bi başarıdır. Hizmete başladığı günden beri google apps kullanıyorum bir gün bile sorun yaşamadım. bu yüzden tek-tük böyle sorunlar çık sıkmıyor. tavsiye ederim sizde kullanın.

böle şeyler olabilir her şey de aşırı yüklenince iflas eder ama bura da google amcamız bu sorunu çok hızlı bir şekilde çözmüş bulunuyor.bi de siz diğer firnaları düşünün :D

Tüm sistemi iki saatliğine kapatarak bakım yapmayı da böylece deneyerek ve yaşayarak öğrenmiş oldular.
Vazgeçemediğim Google'un büyüklüğü aslında beni ürkütmüyor da değil, tüm takipleri karşısında birleşiyorlar ama bir cüce bile olamıyorlar. Güçlü rakibi olmamasına karşılık varmış gibi rekabeti sürdürüyor. Gittikçe büyüyor. Nereye kadar?

google'ın mynet'i Dünya üzerinden sileceği gün yakındır.

mynet sadece Türk kullanıcılara hitap eden bi sistem kardeşim ilgisiz yazmışsın :)))

mynet'in türkiyede yayın yaptığını çok iyi biliyorum anlayan anlamıştır nedemek istediğimi.İlgi konusuna gelince zaman gelir cümle alem görür maynetin türk kullanıcılaramı yoksa başka kullanıcılaramı yayın yaptığını.ben yorumumu yazdım ilgi
li yada ilgisiz olduğunu senin anlayabileceğini sanmıyorum.ama iyice bi analiz edersen belki anlarsın.özelliklede haberleri iyi analiz edin.bazı site üyeliklerinde kesinlikle mynet uzantılı e-postalar kabul edilmez.Daha çok şey yazılıp çizilebilir bukadar yeter derim ben.Anlayana çok fazla bile söyledim.

gmail deki kalite hiçbir mail servisinde yok. olur böyle aksilikler. zamanında hotmail günlerce acılmıyordu

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play