Gmail reklamlarından kurtulmanın yolu: Sihir!

Gmail'de e-posta okurken sinir bozan Google reklamlarını bu "sihirli kelimeler" ile engelleyin...

Gmail, posta kutunuzdaki sözcükleri tarayarak ilgi duyabileceğiniz reklamları, e-posta okurken ekranın sağ kısmında görüntülüyor. Kullanıcıların engelleme seçeneği olmayan bu reklamlar, okumak için bir e-postayı açtığınızda can sıkabiliyor. Ancak son ortaya çıkan "sihirli" yöntem bu reklamları kolayca ortadan kaldırıyor.

Joe McKay'in kişisel blog sayfasında paylaştığı yöntem, Gmail'in reklamlarında kullanılmasına izin vermediği sözcüklere dayanıyor. Afetleri ve trajik olayları ifade eden kelimeler Gmail reklamlarında çıkmıyor. Bu kelimelerin üzerine televizyonlarda da söylenemeyen sözcükler eklendiğinde ortaya reklam engelleyen bir liste çıkıyor.

Gmail'i yenen sihirli kelimeler ve yapacaklarınız

E-postanın sonuna ekleyeceğiniz bir mesajla siz de bu reklamları görmekten kurtulabilirsiniz. Ancak bu mesajın biraz kanlı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Mesajınızın sonuna "I enjoy the massacre of ads. This sentence will slaughter ads without a messy bloodbath" yazmanız yeterli. Bu cümlenin anlamı "Reklamları katletmekten hoşlanıyorum. Bu cümle reklamları bir kan banyosu olmadan katledecek."

Test edildi ve onaylandı: Gerçekten de postanın sonuna eklenen bu cümleler Gmail reklamlarını durduruyor! Bu mesajı açan kullanıcı, sayfanın sağ kısmında aşağıya doğru uzanan reklamları görmeyecek. Ama e-postanızın sonuna bu kelimeleri yazmak işinize gelir mi; orasını bilemiyoruz...

Siz de bu tarz cümleler bulursanız forumda diğer CHIP Online ziyaretçileri ile paylaşabilirsiniz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

adamlar gmailde harika seyler sunmuslar bedava o kadar reklamlarina da musade edelim artik. hem gmail in reklamlari caninizi sıkıyorsa yahoonunkileri gormemissiniz demekki. adamalrin reklamlari direk mail metninin uzerinde cikiyor, mail okunmuyor bile bazen. gmail de reklamlari farkedilmiyor bile, ustelik bazen ilginc siteler bulabiliyorum da.

adblock plus ie yaramıyor mu? (firefox için tabi)

Bunlara gerek yok ki.. Bu reklamları engelleyen Greasemonkey script i var.

enteresan gerçekten

Siz en iyisi bunun yerine bir reklam engelleyici script edinin.

Onca bedava hizmete bir teşekkür etmeliyiz bence. Adamlar zırnık almadan iş yapıyorlar. O kadarcık reklama ben şahsen göz yumarım.

Diğerlerinin ücretli sunamadığı hizmeti bedava sunanda kabahat!

Minnacık reklam alanının neyinden rahatsız olunacak ki ayrıca bu habere kadar sağ tarafta reklam olduğundan haberim bile yoktu :)

Hem reklam gelirini elde edip hem kullanıcıyı rahatsız etmeyen google a haksızlık yapılmış yazıda. Chip in reklamlarını engellemeyi anlatın daha çok faydalı olur bence. :)

millet bedava o kdar da olsun demiş ama bu hizmetleri sunan bi tek google bedava yapıyormuş gibi bi algı oluşmuş. Bir sürü alternatifleri var .

Kaldı ki bunu babasının hayrına yapmıyor , bi şekilde kazanıyor , işler kötü gitsin biraz bakın bakalım o zaman noluyor ücretlere ..

yahoo , msn asil rezil reklamcilar, dikkatini cekiyor adamin, gmailden hic rahatsiz olmadim sahsen...

benim g mail ile sorunum war birikmş e maillerimi siliyordum sanırım askıda kaldı firefox çökme uyarısı werdi ve bi daha giremedim
1 hafta kadar oldu yardım edeinn foruma yazdım tık yok

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Minnacık reklam alanının neyinden rahatsız olunacak ki ayrıca bu habere kadar sağ tarafta reklam olduğundan haberim bile yoktu :)
Bugün 12:44
-----------------
Aynen bende haberi okuyunca farkettim, daha önce bu gmail den ne kazanıyor bu google diye düşünüyordum :D

o sihirli sözler onlar deyil ben söylimde görün
alttaki kodlar firefox styles eklentisine ayit eklentiyi indirip bu kodlarida sitesinden eklerlereniz gmail öylebir hal alıyorki değil reklamları görmek reklam alanina kadar gelen maili çekiyor ve tam ekran yapiyor anlatılmaz yaşanır yani
başka siteler içinde kodlar var sizde istediğiniz sitede deyişiklik yapip eklentinin sitesine gönderirseniz başkalarıda kullanabilri bir örnekle son noktayı koyalım
http://userstyles.org/styles/4089

@namespace url(http://www.w3.org/1999/xhtml);

@-moz-document domain("mail.google.com") {

/*usunięcie reklam i opisów linków*/
table.Bs.nH.iY td.Bu:last-child div.nH+div.nH, table.Bs.nH.iY td.Bu:last-child div.nH>div.hj div.hk u { display:none !important; }

/*zmiana trybu wyświetlania pojemników linków linków*/
table.Bs.nH.iY td.Bu:last-child div.nH>div.hj div.hk { display:inline !important; margin-right:5px !important; }

/*usuwanie rozwalenia strony przez zmianę trybu wyświetlania boxa linków*/
table.Bs.nH.iY td.Bu:last-child div.nH { width:0 !important; }

/*centrowanie i kosmetyka linków*/
table.Bs.nH.iY td.Bu:last-child div.nH>div.hj { left:-160px; position: relative; margin-top:10px; }

/*OM MANI PADME HUNG*/

}

Hem reklam gelirini elde edip hem kullanıcıyı rahatsız etmeyen google a haksızlık yapılmış yazıda. Chip in reklamlarını engellemeyi anlatın daha çok faydalı olur bence. :)

Editörün notu:
Mesele Google reklamlarını engellemek değil, engellemenin yolunun çok ilginç olması. Yoksa reklam gelirleri sayesinde hizmet sunuluyor, engellememek en doğrusu. Zaman zaman hack yöntemlerini de haber yapıyoruz, imrendirmek için değil elbette.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir