Gmail ve Skype: Takipte sınır yok!

İnternet üzerinden yaptığımız hemen her şeyi takip edenler, bu sefer işi abartmakta kararlı!

"Gözümüz üzerinizde!"

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI, internet üzerinden gerçekleşen iletişimi takip etmek söz konusu olduğunda inanılmaz geniş yetkilere sahip. Ancak mevcut yetkiler yeterli gelmiyor olacak ki büro, takip edebildiği çevrimiçi hizmetlere Gmail ve Skype gibi gerçek zamanlı hizmetleri de dahil etmek istiyor.

Mevcut Amerikan yasaları FBI (ve diğer istihbarat kuruluşlarına), gerçek zamanlı olmayan tüm internet trafiğini takip etme yetkisi veriyor: İlgili kuruluşlar talep edilmesi halinde müşterilerine ait bilgileri sunmak zorundalar. Ancak iş Gmail, Google Voice ve Skype gibi gerçek zamanlı iletişim fırsatı sunan hizmetlere geldiğinde işler değişiyor. FBI baş danışmanı Andrew Weissmann, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, "teröristlerin planlarını tartışmak amacıyla kullandıkları" gerçek zamanlı hizmetlerle 2013 yılında özel olarak ilgileneceklerini belirtiyor.

Açıklamaya ilk tepki, istihbarat kuruluşlarından gelen istekleri hiç düşünmeden yerine getirmesiyle tanınan Google'dan geldi. Bir Google yetkilisi yaptığı açıklamada, mevcut uygulamanın Gmail iletişimleriyle ilgili bilgileri açıklamalarına izin vermediğini ancak ileride raporlarının kapsamını genişletebileceklerini belirtiyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

haberi okuyunca aklıma cem yılmazın son gösterisindeki esprisi geldi. FBI nın başka işi gücü yok kazlıçeşmeden muhittin topalağın kıytırık e-mail hesaplarını inceleyecek. hakikaten şaka gibi milletiz :)

CIA ve FBI iyice şaşırmış... röntgenci ajanlar...

@ 00:41 evet FBI tam da bu dediğini yapıyor. Zaten işte buna fişleme deniyor. Yazışmalardan bir insanın nasıl bir düşünce yapısına sahip olduğu anlaşılır, aklına hemen şu soru gelebilir: oturup tek tek yazışmalarımı kontrol edecekler. Hayır buna gerek yok. (bknz: data mining / text mining) İşte bu yolla toplanan veriler yeri geldiğinde küçük bir grubu kullanmaktan tut da koca bir kitleyi provoke etmeye bile yeter. Aslında güvenlik adına izlemelerin hiç getirisi yok değil. Ancak iş öyle bir noktaya gelebilir ki şu anki dikta rejimlerini mumla ararız.

helal olsun az bile yapiyorlar, ülkemizde şartları dahada ağırlaştıracan, her taraf kamera olmalı saniye saniye izlenmeli, telefonlar dinlenmeli, hatta vatandaş (tüm Türkiye vatandaşları için geçerli) günlük olarak jandarma ve polise rapor vermeli, nefes alışları bile kayıt altına alınmalı.

corc orwel romanlarının filmlerini izleyin. 1984(big brother: abi), hayvan çiftliği bu olayların özetidir. kendini toplum üstü gören ve toplumları gütmeye çalışan empati özürlü insanlar her devirde olmuştur. asıl sorun, toplumların farkındalıklara sahip çıkmayıp bu gibi sapkın insanlara ortam yaratıyor olmasıdır. insanları sürüleştirip gütmek ve kendi keyfine göre yaşamak isteyenler akıl(inanç, ideoloji, hipnoz...) ve şiddet(savaş, baskı, cinsellik..) oyunları oynarlar. ruhunuzu ve bedeninizi başkalarına piyon etmeyin.

@03 Nis 2013 09:21 seninki osuruktan teyyare .........

@03 Nis 2013 09:21 sen fazla holivud filmi izlemişsin :)

olmadı biz iletilerimizi direk onlara gönderelim onlar daha sonra biz en başta kime göndermek istiyorsa ona göndersinler

google'a bak şartları değiştirecekmiş hemen verir bilgileri tabii. Ama skype bayağı zor.

Şu klasik cümleyi kurmaktan vaz geçin artık fbi ın işi gücü yok benimi izleyecekmiş ! Evet izliyor işte arkadaşın dediği,gibi tel tek izlemesine gerek yok veri madenciliği denen bir olay var, insanların eğilimlerini alışkanlıklarını öğrenmek ve ona göre planlar hazırlamak mümkün, tabi bu küçük düşünenler için çok mühim değil ayrıca yine arkadaş demiş bu bir,fişlemedir devlet yaptığında ortalığı ayağı kaldırıyoruz.

Arkadaşlar; zaten hepiniz takip altındasınız; çünkü tüm faaliyetleriniz arşivlenmektedir. Tüm internet aktiviteleriniz, tüm telefon görüşmeleriniz, tüm smsleriniz, tüm koordinatlarınız kaydedilmekte ve arşivlenmektedir. Ayrıca televizyonlardan siz izlerken görüntü ve ses alınır ve milyonlarca insanın televizyonundan alınan bu kayıtlar da depolanır. Bir gün özel bir durum oluşursa, bu arşivler açılır. Yani dinleme sadece simultane olarak yapılmaz. Herkesin her türlü verisi özel olarak dinlenmeseler bile yani teknik takip altında olmasalar bile an ve an kaydedilir ve arşivlenir. Şunları söylemeye gerek duymuyorum: Çocukluğunuzdan başlayıp ölene kadar etrafınızdaki insanlar sizin hakkınızda raporlar yazarlar. Okuldaki öğretmenleriniz, arkadaşlarınız, komşularınız, iş arkadaşlarınız vs. Ayrıca aile hekimliği kayıtlarınız, okul notlarınız, doktorunuzdaki psikiyatri kayıtlarınız, trafik cezalarınız, kredi kartı ekstreleriniz, banka hesaplarınız, elektrik-su faturanıza kadar vs hepsi arşivlenir. Bu ayrı bir konu bunu geçiyorum. Bizim konumuz teknolojik takip. Aynı zamanda da genel simultane takip altındasınız. Yani örneğin birine bir sms gönderdiniz. Mesajın içinde PKK ismi geçiyor. Anında o ismin geçtiği mesaj bir kenara alınır. Mesela bir email gönderdiniz. Email'in içinde ihtilal kelimesi geçiyor. Otomatik olarak o mail bir kenara alınır ve incelenir. Mesela bir internet sitesine girdiniz. İnternet sitesi de sakıncalı bir internet sitesi. Anında ip numaranız bir kenara ayrılır. Bu tip tuzak siteler de oluşturulur. Aslında çok kullandığınız bazı popüler siteler de zaten bu amaçla kurulmuştur. Bir de çeşitli türlerdeki genel istatistiklerin elde edilmesi durumu var. Bu istatistikler de tek tek oluşturulur ve gerekli noktalara iletilir. Örneğin kullanıcılar arama motorlarından en çok hangi kelimeleri araştırmıştır. Örneğin kullanıcılar en çok hangi haberi okumuşlardır. Örneğin en çok hangi siteye giriş yapılmıştır gibi onbinlerce hatta yüzbinlerce kullanım istatistiği belirlenir. Buraya kadar anlattığımız her şey genel izlemedir. Eğer herhangi bir şüphe uyandıracak bir durum oluşursa veya başka nedenler de olabilir, işte o zaman özel takip başlar. Eğer herhangi bir sorun yaratacak durumunuz yoksa, bunları kafanıza takmayın! Ve onlara şunu söyleyin: Follow me!:)...

Lanet olası federaller.

"Ayrıca televizyonlardan siz izlerken görüntü ve ses alınır ve milyonlarca insanın televizyonundan alınan bu kayıtlar da depolanır." Buna kimse inanmadı değil mi?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir