Gmail, Yahoo Mail oturum açma bilgileri sızdı

Rus hacker'lar, Gmail, Yahoo ve fazlasına ait 270 milyon oturum açma bilgisini sızırdı!

  • Zeynel A. Öztürk
Gmail, Yahoo Mail oturum açma bilgileri sızdı!

Gmail, Hotmail, Yahoo ve mail.ru hesaplarına ait toplam 270 milyon eposta hesabı oturum açma bilgisinin internete sızdığı ortaya çıktı.

Reuters'ın raporuna göre güvenlik firması Hold Security, suçlular arasında alışveriş konusu olan muazzam bir sızıntıyı ortaya çıkardı. Sızan bilgilerin büyük kısmı Rus eposta hizmeti Mail.ru'ya ait, ancak güvenlik firması sızıntının "küçük bir kısmının" Google, Yahoo ve Microsoft hesaplarını ilgilendirdiğini söylüyor. Bu "küçük kısım" bile "onlarca milyon" hesaba denk geliyor.

Korkunç görünen bu tablonun arkasında nasıl bir saldırının bulunduğu henüz tam belli değil. Parolaların ne kadarının geçerli olduğu da bilinmiyor, çünkü verilerin hack'lenen başka bir siteden alınmış olma ihtimali, yani gerçekten eposta hesaplarına ait olmama ihtimali var. Böyle bir durum sözkonusu ise, farklı sitelerde aynı parolayı kullanan kullanıcılar, risk altındalar.

Sızıntının en ilgi çeken yanlarından bir tanesi, hacker'ların Hold Security takımından tüm veriler için yalnızca 1 dolar istemiş olması. Çalıntı veri için 1 dolar bile ödemeyi kabul etmeyen takım, daha sonra internette hacker hakkında olumlu yorumlar yapmak şartıyla verilere erişim sağlayabilmiş.

Verileri analiz eden ve birbirinin eşi olan kayıtları kaldıran takım, 270 milyon kaydın eşsiz olduğunu ortaya çıkardı. Ele geçen eposta hesapları dolandırıcılıktan spam epostalara birçok kötü amaçla kullanılabiliyor.

Bu yaşananlar eposta hesabınızın parolasını değiştirmenin zamanının geldiğini gösteriyor olabilir. Hesabınızın parolasını diğer hizmetlerle paylaşıyorsanız (bunu yapmamanız gerektiğini biliyorsunuz), bizce fazla zaman kaybetmeyin ve parolanızı değiştirin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bilgisayarınıza zararlı yükleyemedikleri veya girmedikleri sürece ki bunları size gönderecekleri tek bir mail'i açmanız suretiyle yapabilirler, şifreniz güçlü olduğu ve sms koruması kullandığınız sürece, Google'ın veya Gmail Hesabınızı kullandığınız başka bir sitenin veritabanına erişemedikleri sürece ve Gmail Login Screen'i bypass edemedikleri sürece Gmail Hesabınızı hack'leyemezler. Şifrenizi öğrenirler ise, basit bir Email Client ile tüm alarmları aşarak bütün mail'lerinizi çekerler...

@cleverman abicim sen heckermisin? Ne bilgi var sende bu işlerde uzman oldugun belli tapletim var g mail sifremi degistirmesem olurmu?

@cleverman sanırım geliştirici olduğun için sana biraz ayrıcalıklı özellikler sağlanıyor şifremi unuttuğumda telefonuma 24 saat beklememe rağmen göndermediler gel ki google dan bahsediyoruz

@05 Mayıs 2016 23:07 Anında gelir. Kayıtlı numaranı kullandığından eminmisin?

Yaşasın 2 adımlı doğrulama yöntemi.

Ahaha outlook kullaniyorum .

Gmail çıktı çıkalı kullanırım sürekli böyle haberler çıkar daha hiç hacklenmedi hesabım.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play