Google 1.2 milyon URL'yi değerlendirdi!

Arama devi, AB kararı kapsamında 1.2 milyon URL'yi arama sonuçlarından kaldırmak üzere değerlendirdi

  • Onur Seven
Google 1.2 milyon URL'yi değerlendirdi!

Avrupa Birliği Adalet Mahkemesi, 2014 yılında bireylerin, Google gibi arama motorlarından kendileriyle ilgili belirli sonuçların kaldırılmasını isteme haklarının olduğu kararına varmıştı.

Google tarafından yayınlanan şeffaflık raporunda, arama devinin 29 Mayıs 2014 tarihinden bu yana 348.085 talep ve 1.234.092 URL'yi değerlendirme altına aldığı açıklandı. Bunların yüzde 42'sinin ise arama sonuçlarından kaldırıldığı belirtiliyor. Arama sonuçlarından en çok URL'si kaldırılan alan adının ise Facebook olması oldukça dikkat çekici.

Şirket, kişilerden almış olduğu taleplere ilişkin verdiği kararların bazılarını da paylaştı. Örneğin, 10 yıl önce ufak bir suçtan mahkum olmuş bir öğretmen, mahkumiyetiyle ilgili bir makalenin kaldırılmasını talep etmiş ve Google söz konusu sayfaları, ilgili kişinin adına ait arama sonuçlarından kaldırmış.

Avusturya'da ticari dolandırıcılıkla suçlanmış bir çift, söz konusu suçla ilgili makalelerin kaldırılmasını talep etmiş. Ancak Google söz konusu makaleleri, arama sonuçlarından kaldırmadığını söylüyor.

Kısacası en büyük sorun kamuya açık bilgiler ve gizlilik arasındaki dengeyi kurabilmek. Bu kapsamda Google her talebi değerlendirmeye alıp önce avukatlar, hukuk stajyerleri ve mühendislerden oluşan bir gruba teslim ediyor. Bu ekip nispeten kolay vakaları inceliyor. Daha zor durumlarda ise üst düzey Google yetkilileri konu hakkında tartışarak karar için oylama yapıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Sırf insanları karalamak adına yapılan pislikler dolu internette.Özellikle de herhangi bir şekilde televizyonda görünmeye durun.Sanki görüntü hakkında tüm haklarınızı kamuya açmış gbi yapmadıklarını bırakmıyorlar.Chip'in bu tip sorunlu içerikleri sadece arama sonuçlarından değil internet ortamından da kaldırmak için insanların neler yapabilecekerini irdeleyen bir makale yapması güzel olur. Unutulmamalıdır ki bir kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter !

''Söz sizin ağzınızda olduğu sürece, söz sizin esiriniz. Söz ağzınızdan çıktıktan sonra siz sözünüzün esiri olursunuz''-Hz. ALİ- Bir platformda görüş bildirmek demokratik bir hak iken, konu başlığı veya video başka bir web sayfasına aktarılıyor orada sizin yorumunuz yıllarca devam ediyor, bu da büyük bir sorun! En iyisi fake isimler kullanmak fakat Facebook'ta bunu yapamıyorsunuz, face'e yazdığınız başka yerde karşınıza çıkıyor. Her defasında konunun takipçisi olup şikayetle sildirmek can sıkıcı

İnsan hakları evrensel beyannamesi gibi Google, Yandex ve türevleri için tüm Dünya'da geçerli normlar sınırlamalar getirilmesi elzemdir. Kişinin özelini ve onurunu zedeleyici direkt ya da endirekt makale ve haberlerin şikayete bağlı kalınmaksızın silinmesi gereklidir. Hukuksal bir olayda zanlı iken masumiyeti soruşturma sonunda çıkmış bir insan olarak halen olayla irtibatlandırılıp google'da tekrar karşınıza çıkması gayri hukukidir, üstelik kişinin psikolojisini ve sosyal yaşantısını tahrip eder

Kamuya mal edilmiş her zaman gözönünde olan ünlüler, politikacılar google veya başka arama motorlarında haklarında çıkan haber ve detayları kolay kolay hukuken sildiremezler. Bu gerçekle yaşamak zorundadır. Kişinin özelini, maneviyatını ve sosyal çevresini birinci dereceden etkilemesi muhtemel yazıların derhal şikayete bağlı kalınmadan hem o sayfada olmadı arama motorlarında hemen silinmesi şarttır. AB bastırmış google boyun eğmiş bizde niye böyle yaptırımlar yok ve şikayete bağlı bırakılmış?

@27 Kasım 2015 08:49 Kamuya açılmış haberleri anlarız da, burada detaylı şekilde anlatılamayacak ahlaksızlıkları (özellikle de görüntülerin üzerinde oynamak suretiyle) yapıyorlar. Herhangi bir ünlünün isminin yanına P.r.n kelimesini koyduğunuz an binlerce pislik çıkıyor. Bir de bunun internetin arama motorunda listelenen kısmı olduğunu hesaba katarsanız işin ne kadar vahim olduğunu daha iyi anlarsınız. Velhasıl diğer yorumlarda belirtildiği gibi otomatik uygulanan kurallar olmalı artık !

@27 Kasım 2015 14:20 Aynı fikirdeyiz detayları değişik formule ediyoruz sadece! Bence ünlülerin çoğu reklamın iyisi kötüsü olmaz aktüalitede kalmak adına bunca rezilliğe ses çıkarmıyor, yoksa elbette hukuki yoldan bunları çok kolay sildirebilir. Bu keşmekeşliğin altından ancak bağlayıcılığı olan uluslararası bir konvensiyon ile başedilebilir gerisi laf-ı güzaf!

@27 Kasım 2015 18:09 Çok doğru söylüyorsunuz. Umarım bir gün gereken her şeyin yapıldığı bir Dünyayı inşaa edebiliriz. Tüm zorluklara rağmen...

O kadar toplum için çalıştığını söyleyen hacker grupları var.Acaba hangisi bu güne kadar böyle bir insani çalışmanın içine girdi ?Belki on binde yada binde biri bir çalışma yapmıştır... Özgürlüğü savunuyorlar fakat insanların özgürlüklerinin bu yöntemlerle başka tekil şahıslar yada gruplar tarafından köşeye sıkıştırılarak kısıtlanmasına ses çıkarmıyorlar.Nerede bu hackerların evrensel ahlakı ?Yoksa onların tek isteği interneti yol geçen hanı yaparak arkadan bir işler çevirmeyi mi kolaylaştırmak?

Ne güzel yorumlar gelmiş.Hala böyle bilinçli insanlar görmek çok güzel.

Sen de yorum yaz