Google'a Çin'de yeni bir engelleme daha geldi

Google ile Çin'in arasındaki buzlar bir türlü erimiyor. Google servisleri Çin'de yine engellendi!

  • Ümit Öncel
Google'a Çin'de yeni bir engelleme daha geldi!
Google Çin'de yine sorun yaşıyor

Bildiğiniz gibi Google ve Çin arasında uzun zamandır devam eden sorunlar, 2010'un ilk bölümünde iyice artmış ve Google eğer sansür konusundaki baskılar böyle devam edecek olursa Çin'den çekilebileceklerini açıklamıştı. Fakat bu açıklamadan kısa bir süre sonra Çin Hükümeti ile görüşmelerde yeni bir döneme girilmiş ve Google'a 1 yıl süreyle arama motorunu Çin'de işletmeye devam etme izni çıkmıştı.

Fakat geçtiğimiz günlerde herhangi bir açıklama yapılmadan Google'ın Çin'deki servisleri kapandı. Normal şartlarda Google teknik bir sebepten kaynaklanan bu tip durumları ya önceden duyuruyor, ya da beklenmedik bir durumda sonradan açıklama yapıyordu. Fakat bu son kapanma üzerine Google yetkilileri konuyu araştırdıklarını ve şu an için bir yorum yapamayacaklarını söylediler. Bu en azından Google'ın bilgisi dahilinde olmayan bir gelişme yaşandığı ve büyük ihtimalle Çin'in Google servislerini engellediği şeklinde yorumlandı.

Bu olay meydana geldikten sadece birkaç saat sonra Google'ın hisseleri %1,4 değer kaybederken, Çin'in en büyük arama motoru olan Baidu'nun hisseleri %3,5 değer kazandı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

kendi ülkesinin arama motorunun degerini arttırıyor

Baidu.. cok sansli... googleden kotu ama onun hisselerini aliyor. :)..

Çin bağımsız devlet olmasının gereğini yapıyor.Kimsenin kendine şartlarını dikte ettirmesine izin vermiyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play