Google'a çıplak çocuk öfkesi!

Google'ın başı StreetView ile yine daha dertte... Üstelik bu kez işin içinde "çıplak bir çocuk" var!

Google yine yakaladı ama...

İngiltere'nin Salford Şehri'nde yaşayan Claire Rowlands adlı kadın, "Google StreetView" hizmetinin mağduru oldu. Rowlands, 3 yaşındaki çocuğu ile evlerinin bahçesinde oynuyordu. Bu esnada "StreetView" için İngiltere'nin tüm yollarından geçerek görüntü toplayan "kamera aracı", Rowlands'ın oğlu Louis'in çıplak resmini çekti.

Google, ayağında sadece ayakkabıları olan çocuğun çıplak fotoğrafını sisteme yerleştirdi. Dahası, resimdeki aracın plakası buzlanmasına rağmen aynı işlem çıplak çocuğa uygulanmadı.

Ayrıca yayınlanan diğer görüntülerde, çıplak vücudu buzlanmayan Louis'in yüzü de net bir şekilde belli oluyordu...

Annenin isyanı!

Görüntülerin internette yayımlanmasının ardından olaydan haberi olan anne, büyük bir şok yaşarken, Google'ı oğlunun özel hayatına tecavüz etmekle suçladı. Öfkeli anne, "İnternette oğlumun çıplak fotoğrafını gördüğümde karnıma sancılar girdi. Bu iğrenç davranıştan dolayı çok öfkeliyim. Google kullanacağı görüntüleri ilk olarak gözden geçirmeli" dedi.

Rowlands, oğlunun çıplak fotoğrafının internette görülmesinden hiç hoşnut olmadığını, sadece sübyancıların bu tür bir şeyden hoşlanabileceğini söyledi. Kızgın anne, "Oğlum özel mülk içindeydi. Google insanlara özel mülkleri içindeyken resimlerinin çekilmesi konusunu danışmalı" diyerek tepki gösterdi.

Google, söz konusu olay için özür diledi ve Louis'in görüntülerini buzlayarak, sansürledi.

Şirketin kullandığı yazılım, araç plakalarını otomatik olarak buzluyor ancak insan vücutlarını tespit edemiyor.

Hurriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Off biktik ya.. bu isi yapin birin artik ya.Her gun her gun ayni seyler

Ne güzel, dünya alem bilsin geleceğin pipilerini.

annesinin umurundaysa bir çocuk, bu şekilde herkesin görebileceği bir ortama dal tşk bırakılmaz arkadaşşş...!!!

iyiii...!!! sen çocuğunu böyle sal ortalığa, sonrada tüm dünya görüyor diye çemkir...!!! olacak şeymi...??? o caddeden geçenlerin hepsi görüyor, ama söyleyin bana, Google resimlerini kaç kişi açıpta bu resme bakacak...??? zaten internette sapık siteler kaynıyor, bir ingiliz holiganı kılıklı sübyan için zaten bu durum gayet normal...!!! heryerde açık saçık hareketler, çırılçıplak protestolar vs... vs... yapıyorlar...

sonuç : GOOGLE HAKLI... salmasaydın meydana çok değerliyse...

saygılar

oda çocuğu dışarıda çıplak gezdirmesin, mahalleliye çıplak görününce problem yok, şehirdekiler görünce problem çıkıyor

erkek cocuk annesi boş ver. yigidin malı meydandadır.

Vay be.. bizde olsa millet oğlunun şeyiyle gurur duyar poster yaptırır, eşe dosta gösterir. Annede amma zırlamış haa.. oğlan daha 3 yaşında ne olacaksa.. maksat bu işten tazminat koparabilir miyim olsa gerek... yürrü teyze anca gidersin.. reklam kokan hareketler bunlar...

google'a da iyi dedik ama birşeyini çıkardı :P

Çok da önemli... Çocuk poposu ne olacak..

tamam da oğlunu niye çıplak dolaştırıyosun ki ?

Peh, herhangibi açıdan plakaları tanıyor ama insanı tanıyamıyor öyle mi ?

Şarkı gibi, Palavra, palavra, palavra.

yuhhh
google haddini aşmış

Türkiyede olsa pipini göster oğlum amcalara derlerdi. :)

O kadar hassas bir anne olsan çocuğu o şekilde sokakta dolaştırmazsın. Buda yeni moda oldu herkes Google dan birşeyler koparma peşinde.

Yani bunlarda yayınlayıcak başka fotoğraf bulamışlar mı eskiden olsa daha çocuk birşey olmaz der geçerdik ama malesef o devir artık geçti insanların gerçekten ne yapacağı belli değil yolda yürürken bile insanlar birbirine bir acayip bakıyor.

Tazminat firsati buldu ya artik baslar,
Cocugumun ozel hayati, irzi, namusu safligi falan diye.
Tamam anladik piyango vurdu da bari cocugunu satisa cikarma.

O kadar haysiyetlisin de niye cocugu ciplak disarida gezdiriyorsun?
Cocugunu o sokaktan gecerken gorenlerden utanmiyorsun ama gorup gormediklerini bile bilmedigin, hic tanimadigin insanlarin gorebilme ihtimalinden korkuyorsun.

Haddiiii lennn ordan,

madem mahremiyetini bu kadar çok düşünüyorsunda ne diye çocuğunu çırıl çıplak bahçende dolaştırıyorsun.saçmalık ya..

Hiçkimsenin özel hayatı izni olmadıkça orda burda yayınlanamaz. Google plakayı saklıyor ama çocuğu neden saklamıyor. Bakıyorumda herkesde hırsızı haklı bulmuş, kimse de Google'a toz kondurmuyor. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı, ölsün artık akıllarda. Hoşgörü sahipleri, plajda kendi halinde oturan bir yakınlarınında resmi çekilip nette yayınlansaydı da hoşgörürlermiydi acaba?

yani o kadında saçmalık çocuğu öyle bırakmamalıydı ama google da öyle yapmamalıydı

sadece vede sadece tazminat koparmak için yapılan ucuz numaralar diyorum başkada bişey demiyorum ln senin 3 yaşındaki oğlunun bilmem neresine kim baksın !!!
Haaa temkin olsun diyosan niye dışarı öyle salıyosun duymuş özel yaşam ihlali hakı falan ne kopara bilirseme getiriyor işi :S

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play