Google'a karşı dev "kitap ittifakı"

Google'a karşı kurulan "Açık Kitap İttifakı"na, başta Microsoft olmak üzere 3 dev isim daha katıldı.

Google'a karşı dev "kitap ittifakı"

Google'un sanal kütüphane girişimini engellemek üzere kurulan Açık Kitap İttifakı'na katılan Amazon, Microsoft ve Yahoo, internette yayımlanan pek çok telifli yazılı eserin temsil ve dağıtım tekeli peşindeki Google'a karşı hukuki ve kültürel mücadeleye destek verecek. İttifakın içindeki şirketlerden biri olan Internet Archive'in yönetimi de, Google'a ait 'Book Rights Registry'nin (BRR- Telif Hakları Birliği) yaptığı anlaşmalarla rekabet kurallarını ihlal ettiğini ve tekelleşme yoluyla herkese açık olan kültürel zenginliğe darbe vurduğunu iddia etti.

Geçtiğimiz yıl iki yayıncı firma ve yazarları tarafından, 'telifli eserlerin taranıp dijital olarak internette izinsiz yayımlanması'nı gerekçe göstererek Google'a dava açmıştı. Firma ve yazarlarla uzlaşmaya giderek 125 milyon dolar yatırımla Book Rights Registry'nin kurulmasını kabul eden Google, bu sanal arşiv sistemi ve kütüphaneye kaydolup eserlerini yayımlayan yazar ve firmalara gelirin yüzde 70'ini vermeyi kabul etti. Uzlaşma şartları ilk bakışta Google'a bir ceza gibi görünse de pek çok yazar ve yayınevinin sisteme dahil olmasıyla BRR dev bir sanal kütüphane haline geldi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

ne google mış yaa milleti peşinden sürüklüyor

duuuuurrr MICROSOFT duuuuuurrrrr !!!!!!

sen seviyoruz ama çoook büyük hata yapıyorsun, asıl google ile güzel paslaşmalarla teknoloiyi daha güzel geleceklere taşıyabilir ve biz son kullanıcıları daha mutlu edebilirsiniz.

Savaş sizi yıpratır ama güç birleşimi de sizi çook daha ileri taşır ve bizleride peşinden sürüklersiniz, aynı bir kuruklu yıldız gibi...

haydi siz birleişp bir yıldız olun ve bizde kuyruğunuz...!!!

evrende daha gezecek çoook yer var...!!!

saygılarımla

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
1
Google'a karşı dev "kitap ittifakı"
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir