Google'a rakip Wikipedia'dan geldi

Dün resmi olarak yayına başlayan Wikia Search, kullanıcıların katılımıyla büyümeyi planlıyor.

Google'a rakip Wikipedia'dan geldi
Wikia Search, Wikipedia gibi, kullanıcıların katkılarıyla büyüyecek.

Wikipedia kurucusu Jimmy Wales'in 2005 yılında duyurduğu Wikia Search isimli arama motoru resmi olarak kullanıcıların hizmetine girdi. Alpha aşamasındayken bile düşünülenden çok daha fazlasını vaat eden yeni arama motoru, gelişmiş inkeksi ve sunduğu ilginç özelliklerle birlikte, Salı gününden beri yayında.

Wikia Search arama motorunun altında yatan temel fikir, Wikipedia'da da olduğu gibi bir topluluk oluşturmak ve kullanıcıların arama sonuçlarına etki etmelerini sağlamak. Wikia Search ile arama yapanlar, çıkan sonuçları edit edebiliyor, silebiliyor, sıralayabiliyor ve hatta sonuçlar üzerinde yorum bile yapabiliyor. Yeni sonuçların indekse eklenmesi bile topluluk üyelerinin sorumluluğunda...

Sitenin yeni Ajax arayüzü, kullanıcıların tüm bu işlemleri yapmasını sağlıyor. Açık kaynağa verdiği önemle bilinen Wikipedia kurucusu Wales için önemli olan ise arama motoru arkasındaki algoritmaların gizli kalmaması, her kullanıcı tarafından rahatlıkla görülebilmesi.

Şimdilik 30 milyon sayfadan oluşan Wikia Search indeksini Google gibi arama motoru devleri ile karşılaştırmak tabii ki mümkün değil. Ancak bugün Dünyanın en büyük ansiklopedisi konumuna galen Wikipedia'nın ilk başta sadece tek bir sayfa olduğunu da unutmamak gerekiyor. Eğer Wikipedia'da olduğu gibi Wikia Search'te de topluluk oluşturma fikri gerçeğe dönüşürse, yeni arama motoru Google'ın tahtını sarsacak kadar bile güçlenebilir.

Wikia Search'ü bekleyen büyük tehlike ise, yine katılıma açık olmasından kaynaklanıyor. Eğer Wikipedia'da yakalanan samimiyet yakalanamazsa, arama motorunun spam gibi istenmeyen girişlerle dolması da kaçınılmaz. Ama önümüzde duran Wikipedia gerçeği, Wikia Search için de umutlu olmamızı sağlıyor.

Wikia Search'e ulaşmak için tıklayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Wikipedia'nın başarılı olma sebebi bence webdeki büyük bir açığı, ansiklopediyi kapatmaktı. Ancak günümüzde küçük çocuklar bile "Google"ı biliyor. Google'ye alışmış bir kesim varken WikiSearch'ın başarılı olacağını sanmıyorum.

Ayrıca aranan sitelerin başlığı değiştirilebiliyor. Bunun yerine Hacked .....yazılabilir. Bunun yok edilmesi gerekiyor.

Böyle olmasına sevindim. Hergün yeni bir şey çıkıyor.

google kolay. söylemesi de yazması da. heleki ingilizceyi doğruca hakim olmayan toplumlar wiki ye nasıl ulaşacağını bile bilemez.

bence wikinin başarılı olacağı konu şu:popüler bir kelimeyi araştırınca bir sürü spam site çıkıyor, kişilerin bunları silip efektif olanları bırakması çok iyi olur.ama tabi ki suistimale açık bir yapı.

hiçbişe bulamıyor, necip fazılı arattırdım hiçbişe çıkmadı :S, Google a devam.

aynısı search.live.com gibi re.search.wikia.com da ne ya ben neden bu adresi gireyim sürekli.

google.com herkes yazabilir. kolay ve evrensel. wikiasearch.com adresini almıslar ve o bile cok uzun. aramasıda berbat yeni başlamasına rağmen. ki Türk arama motorları yeni basladı onlar bile basarılı. google'ın database ine hayatta ulaşamazlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir