Google'a tazminat davası açılıyor

Belçika'da yayınlanan gazeteler, Google'ın makale ve haberlerini izinsiz kullandığını iddia etti.

Google'a tazminat davası açılıyor

Belçika'da Fransızca yayınlanan gazeteler, Amerikan Google şirketinden makale ve haberlerini izinsiz kullandığı için 32 ile 49 milyon avro tazminat istiyor. Gazetelerin çıkarlarını savunan "Copiepresse" adlı şirketin açıklamasına göre; Le Soir, La Libre Belgique ve La Derniere Heure gibi gazeteler, internet devi Google'u gazete makalelerini iki yıl boyunca izinsiz ve telif hakkı ödemeden kullanmakla suçluyor.

Belçika adaleti, 2007 şubatında "Google News"in Fransızca gazetelerin haber ve makalelerini yayınlayarak telif haklarını ihlal ettiğine hükmetmiş, Google da bunun üzerine bu yayından vazgeçtiğini, ama mahkeme kararını temyiz edeceğini açıklamıştı. Taraflar bu süreçte aralarındaki anlaşmazlığı gidermek için diyalog da başlatmıştı. Ancak görüşmeler ocak ayında anlaşmazlıkla sonuçlandı.

"Copiepresse" başkanı, bunun üzerine Google'ı 22 mayısta mahkemeye verdiklerini, davanın ilk duruşmasının eylülde Brüksel'de görülebileceğini söyledi.

A.A

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Ammanda önemli makalerleri varmış.Bir kere herkes makalerleri okuyor ve okuyacak.Ha google yayınlamış ha başkası ne olcak sanki.tabi buldular paralı büyük bir şirketi ne koparırsan kar misali..

daha -de, -da yı doğru yazmayı bilmeyenler makaleler hakkında yorum yapıyor:))))

aferin google'a.

gogıla nası giriliyor. bilen yazzsın

gogıl değil zaten "google" (gugıl diye okunuyor) ve google.com şeklinde girebilirsin

"daha -de, -da yı doğru yazmayı bilmeyenler makaleler hakkında yorum yapıyor"
Haklısın arkadaşım..

"gogıla nası giriliyor. bilen yazzsın"
Galiba dalga geçiyosun. Chip'in sitesine girebiliyorsun ama Google'a hiç girmedin yani ??

google'a nazar değdi vallahi.bi Gmail den bi de Le Soir, La Libre Belgique ve La Derniere Heure gibi gazetelrden google düşüste vallahi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir