Google algoritmasına rakip geliyor!

Google'ın Google olmasını sağlayanlardan biri daha kendi arama motorunu kuruyor...

  • Zeynel A. Öztürk
Google algoritmasına rakip geliyor!
Massimo Marchiori World Wide Web Consortium'da (W3C) da yönetim kurulu üyesi

Google'ın arama algoritmasında emeği bulunan İtalyan matematikçi, kendi büyük arama motorunu kurmaya koyuldu.

Padua Üniversitesinde öğretim üyesi olan profesör Massimo Marchiori, internette yayınladığı videolarda yeni arama motorundan bahsetti. Bir parkta otururken görüntülenen Marchiori, yeni arama motoru çalışmalarını şöyle anlattı: "Bu, Google'ın yüzde 10 fazlası değil. Bu farklı bir yaklaşım. Arama motorunun geleceğinin nasıl olacabileceği konusunda radikal bir görüş."

12 dilde yayınlanacak web sitesi, kullanıcıların kaydolarak "güçlü kullanıcı" olmalarına ve beta sürümünü test etmelerine izin vercek. Marchiori, sözlerine şunları ekliyor:

"Şu an daha fazlasını söyleyemiyorum, gerçekten üzgünüm... Gerçek şu ki Google gibi bir kurum, isterse bizim fikrimiz üzerinde 100 mühendis ile çalışarak bizden önce kolaylıkla ortaya çıkabilir."

"Eğer bunun büyük bir şey olduğunu, devlerle rakip edebilecek bir şey olduğunu düşünmeseydim, bu işe hiç girişmezdim."

Projenin merkezi İtalya'nın Kuzeydoğusundaki Padua'da bulunuyor. Çalışan geliştiricilerin çoğu ise, Marchiori'nin üniversiteden eski öğrencileri.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

yenisine değişiğine gerek yok ara dıyınce buluo yeter :D

helal olsun matematikçiye, googleyi küçümsemeden ben daha iyi bişey buldum çalışırsanız sizlerde bulursunuz gibi güzel şeyler söylemiş. Hocam sabırsızlıkla beklemekteyiz...

Öğrenciler biraz pratik yapmış olur. Google ile boy ölçüşecek, hatta yeni bir akım yaratacak birşey bulmak biraz zor. Google zaten yüzlerce kişi ile kafa patlatıyor 10 sene sonrasını hayal etmeye.
Belki google bulunduğu konumdan dolayı bazı şeyleri deneyemez. Google'ın deneyemeyeceği bazı şeyleri kendisi deneyebilir.

bakalım görelim test edelim

iyi birsey olabilir adam google'i ezicez gecicez dememis.

Google'dan sonrası semantik veb. Bunu da Apple Siri yazılımı ile ortaya koymaya başladı. Google patronları bile korkmaya başaldı. Hadi bakalım hayırlısı!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play