Google Android'den dev başarı

Android işletim sistemi Nokia'nın Symbian'ı ve Apple'ın iPhone'u ile yarışıyor...

  • Ali Güngör
Google Android 1 yılda başarılı oldu
Mobil işletim sistemleri içerisinde en hızlı yükselen Android

Daha ilk yılından büyük bir başarı yakalayan Android işletim sistemi, önümüzdeki yıllarda daha da yükselecek gibi görünüyor. Google'ın Android'i 2008'de çıktığı günden bu yana büyük bir başarı yakalayarak yüzde 7'lik Pazar payına ulaştı.

HTC Dream olarak tanınan T-Mobile G1 cep telefonuyla başlayan Android macerası 4'ü HTC'den olmak üzere 7 cihazda devam ediyor. Google'ın önümüzdeki yıllarda da mobil iletim sistemi piyasasında başarılı olması bekleniyor. Gartner'ın analizine göre Android, 2012 yılında dünya çapında yüzde 18'lik büyük bir pazar payına sahip olarak piyasa ikincisi olacak.

Birinci yüzde 30'un üzerinde pazar payı ile Symbian olurken, iPhone yüzde 13.8'e geriledi. iPhone'un düşüşün başlıca sebebi sadece belli bir seri cep telefonlunda kullanılması oluyor. Google'ın yaklaşımı ise cep telefonlarında kısıtlı kalmayarak netbooklara ve e-kitaplara da yayılmak.

Açık kaynak kodlu yaklaşım sayesinde farklı cihazlar geliştirenler de Android'i kolaylıkla kullanabiliyor. Bu sayede mobil endüstri hız ve esneklik kazanıyor, güçlenen mobil donanımlardan da yararlanarak masaüstüne yakın uygulamalara kavuşuyor. Google'ın en büyük avantajı ise geliştirdiği uygulamalarda daima interneti ön plana taşıması.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Yakında Nokia larda bile görebiliriz belki hiç belli olmaz

Nokia Maemo için çalışıyor zaten. O da Android gibi Linux tabanlı. Ve A'dan Z'ye Qt kütüphaneleri ile beslenecek :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play