Google Android'in karanlık yüzü!

Android işletim sistemi iPhone'u bile zorluyor olabilir ama öylesine karanlık bir yanı var ki...

  • Gökay Özbudak
Android'de 88 kritik hata!
Açık kaynak kodlu olması, belki de ileride çıkacak sorunları şimdiden engelledi...

Analiz firması Coverty, Android'i mercek altına tuttu ve kimsenin beklemediği kadar aksaklıkla karşılaştı. Coverty Açık Kaynak Sağlamlık İnceleme Raporu'nun 2010 yılı sayısı için yapılan bu araştırmada Android kernelinde 88 yüksek riskli hataya rastlandı.

Coverty'nin incelediği sürüm 2.6.32 açık kaynaklı Android kerneli. Kernel için basitçe bir işletim sisteminin çekirdek hali diyebiliriz. Araştırılan bu sürüm HTC Droid Incredible gibi birçok telefon üreticisi tarafından kullanılıyor. Araştırmada 359 yazılım aksaklığı bulan Coverty, bunların yüzde 25'inin cihazların çökmesine ya da güvenliğin aşılmasına neden olacak kritik hatalar olduğunu açıkladı.

Tabii ki Android'in açık kaynaklı olması belki de bu hataların görülmesine ve en kısa zamanda giderilmesine neden olabilecek. Peki ya kaynak kodu saklı olan işletim sistemleri incelense ortaya ne gibi sonuçlar çıkabilir?

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Gelişecek :) Bir gün iOS u geçecek.

Açıkçası fazla şaşırmadım. Çünkü yapı olarak çok fazla zafiyet var. Diğeryandan kapalı kaynakta daha iç karartıcı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü işleyiş ve yamalama olayı yetersiz.

desenize hantallaşacak....

ya kimse google taş atmasın şimdi

IOS te safari olması başlı başına bir risk

sanki geçmedimi ios ne kadardır var android ne kadardır war kıyaslayıp sonucu kendin düşün :)

Android'e hic bir sey olmaz. Linux uzerinde calisan bir sanal makine var sonucta butun uygulamalr bu sanal makine uzerinde calistirildigi icin ana isletim sistemine ulasamiyorlar.

bu linuxten bir halt olmaz

Adamlar iosu aninda jailbreak yaparken Hacker yarismasinda 2 dakikada hack yaparken hic sorun ve karanlik yön yoktu.
isletim sistemi hatalari mutlaka olucaktir acik kaynak kodu yazanlarin arastirmasi bulduklarini aciklamislar ama burda yaziyi yazan bos konusuyor Android kerenli Linux bazli yani bunu Linus orwelds düzeltecek sacmalamakta üsTünüze yok gercekten.

Android kullanıyorum, hala çökmedi telefonum :D

"bu linuxten bir halt olmaz"
________________________________

Ok by

Ne demek Linux'tan bir halt olmaz!?

Android'i açık kaynak olduğu için inceleyebilmişler. Yanlış anlaşılmış sanırım yazı bazılarınca. iOS açık kaynaklı olmadığı için incelenemiyor, yoksa kimbilir onda ne hatalar vardır, çünkü linux'un çekirdeği yıllardır geliştiriliyor ve düzeltiliyor. iOS ise daha çok yeni linux a göre, bence açılsa onda ne hatalar çıkar siz düşünün... Ayrıca bu kadar kapsamlı bir yazılımda 88 hata gayet normal.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play