Google, arabalarını kablosuz şarj edecek!

Google, otonom araçların şarj problemini kablosuz şarj ile çözmek istiyor! Nasıl mı?

  • Levent Öztürk
Google, arabalarını kablosuz şarj edecek!

Otonom arabalar, yakın geleceğin önemli cihazları olarak gözüküyorlar. Ancak şarjları uzun süre dayanmazsa, bu halde pek işe yarayacakları söylenemez. Görünene göre Google  bu sorunu "rezonant manyetik endüksiyon" olarak tanımlanan ve yollarda kurulacak olan kanalizasyon kapağı tarzı ileticiler ile araçları şarj edebilecek bir sistem aracılığı ile çözmeyi planlıyor.

En azından IEEE Spectrum'un Google'ın Federal Communications Commission'a başvurduğu belgeler arasında gördüğü Hevo Power ve Momentum Dynamics ile çalışmaları bu düşünceyi işaret etmekte. Bu firmalara Google'ın Mountain View, Kaliforniya'daki merkezine ve yakınında bulunan Castle fakültesine deneysel şarj cihazları yerleştirmelerine izin verilmiş durumda.

Buradaki fikir ise, otonom araçların bu şarj plakları üzerinde birkaç dakika durarak veya bir seri iletici üzerinde hareket ederek, neredeyse sürekli şarj olmaları.

Kablosuz şarj seçeneği, otonom araç üreticileri için bazı problemleri çözmekte. Etkili bir sistem, Google ve diğer üreticilerin daha küçük ve hafif bataryalar kullanmalarına ve bu sayede de araçların fiyatlarını düşürmelerine imkan tanıyabilir. Ayrıca IEEE'nin de belirttiği üzere erişilebilir kablosuz şarj imkanı, seyahat eden çocuklar, yaşlılar ve engelliler için var olan bariyerlerden birini ortadan kaldırabilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

arabalar kablosuz şarj olmalı daha pratik... şarj kablosunu kapıp götüren dalgın şoför kazası olmaz...

@grezimonk sürücüsüz otomobil yapacak adam. bunu düşünecek. kabloyu çekip götürecek sarışına önlem almayacak öylemi ? komik

@09 Şubat 2016 20:49 önlem alabilen üretici varsa söyle... youtubeta bir kaç video vardı izle istersen...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play