Google: Arama motorundan gerçek motora

Geçtiğimiz aylarda ilginç bir uzay yarışına destek veren Google, şimdi de farklı bir sektöre el attı

Google basit bir arama motoru olarak çıktığı yolda önce zengin himet seçenekleri ile konuşulmaya başlandı. Ardından bir çok projeye verdiği destekle (Lunar X uzay yarışı gibi) adından söz ettirdi. Ve şimdi de arama devi elektrikli otomobillere el atmaya hazırlanıyor. Şirket, bu işle uğraşan iki şirkete destek vermeye başlıyor.

Aptera Motors ve ActaCell, bu teknolojiyi daha ileri bir noktaya taşımak için Google'dan bir miktar fon alacak; ancak bu fonun ne büyüklükte olacağı henüz açıklanmış değil.

Akla gelen soru ise şu: Aptera Motors ve ActaCell, Google'un fonlarıyla ne yapmayı planlıyor? Aptera Motors, iyileştirilmiş aerodinamik ve kompozit materyaller üzerine kurulu, ulta-yüksek etkinliğe sahip olan araçların gelişmesine ön ayak olmayı düşünüyor.

ActaCell ise lityum-iyon batarya teknolojisi üzerine bazı çalışmalar yaparak hem batarya ömürlerinin uzamasını sağlamaya hem de maliyetleri düşürmeye çalışacak.

Google'ın yatırımlardan sorumlu bir yetkilisi olan Karl Sun, bu fonlarla ilgili şunları dile getirdi: "Biz, iki umut vadeden şirkete yatırım yaparak bu tür araçların gelişimine katkıda bulunmak istiyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşmak bizim için gerçekten gurur verici."

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

google bu gidişle yakında motor kızlara bile el atar :D

Bence Google akıllıca hareket ediyor. Hem kendi geleceğine hem de dünyanın geleceğine yatırım yapıyor. Birilerinin kendi çıkarlarını zedelediği için el atmadığı konulara el atıyor.

google gibi dinamik bir bilişim şirketi görmedim. deseniz ki şu sektöre el attı, hiç mi hiç şaşırmam. ama başarıyorlar helal olsun gerçekten.

bas gaza haydi google bas gaza,kim tutar seni...

destekliyorum.

çok akıllıca bir yatırım ileriye dönük
gelecekte kullanmak zorunda kalacağız :)

Google Arama motorundan gercek motora_7976.. Nifty :)

Google Arama motorundan gercek motora_7976.. Neat :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir