Google araştırmacıları S6 Edge'de açık buldu!

Galaxy S6 Edge'e Samsung'un eklediği kodları inceleyen Google, bakın içlerinde ne buldu!

  • Zeynel A. Öztürk
Google araştırmacıları S6 Edge'de açık buldu!

Samsung'un yeni Galaxy S6 Edge telefonundaki güvenlik açıklarını arayan Google'ın güvenlik takımı, endişe verebilecek tabloyu ortaya koydu.

Araştırmacılar, Samsung'un S6 Edge'e eklediği kodların sistem izinleriyle dosyalar oluşturmaya, kullanıcının epostalarını çalmaya, kernel üzerinde kod çalıştırmaya ve yetkisiz uygulamaları yetkilendirmeye yönelik 11 açık buldular. Güvenlik araştırmacıları, çok sayıda ciddi sorun bulduklarını söylerken, cihazdaki güvenlik önlemlerinin bazen kendilerini yavaşlattığını da ekledi. Araştırmacılara göre cihaz sürücüleri ve medya işlemeyle ilgili alanlar, en zayıf alanlar arasında.

Deneyin amacı, Android'e entegre edilen güvenlik mekanizmalarının üreticiler tarafından eklenen kodlardaki açıkları engellemekte başarılı olup olmadığını görmekti. Android'de varsayılan olarak bulunan savunma mekanizması SELinux, araştırmacılara göre cihaza yapılan saldırıların işini zorlaştırıyor. Ancak bulunan açıklardan üçü açıklara SELinux'u kapatma olanağı tanıdığından, SELinux etkisini yitirmiş sayılıyor.

Bulunan açıklardan üçü hariç tümü Samsung'a bildirildikten sonra Google'ın 90 günlük süresi içerisinde onarılmış bulunuyor. Geriye kalan üç sorunun ise kritik açıklar olmadığı söyleniyor. Google, kritik öneme sahip sorunların onarılıp cihaza güncelleme olarak hızla sunulmasının kendisini etkilediğini söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Google candır, adamdır, adamın dibidir..... Samsung denen firma Android'in adını kirletmektedir, Android'in imajına zarar vermektedir.... Cahil boş kafalı insanlar Samsung cihazları kullanıp Android'i kötü sanmaktadır, kötülemektedir.... Bu haber bunun en büyük kanıtıdır.... Marka fanlığını bir kenara bırakın artık... Samsung Android dünyasında alınacak en son markadır.... Aklı başında olan kullanıcılar NEXUS alır... Adam gibi Android kullanmak isteyenler NEXUS almalıdır...

@04 Kasım 2015 22:00 Kesin bu yorumu yazan da Linux'un L'sini bilmeyen 8'nci sınıf öğrencisidir.

@04 Kasım 2015 22:00 Nexus telefonları hiç incelemedim ama Zenfone'lar oldukça başarılı. Zaten samsung denilen illet markanın telefonları 1 yıla kasıyor. SAMSUNG=ÇÖP

@04 Kasım 2015 22:00 hah işte apple bunu başında düşünmüş, sen nasıl adam akıllı android deneyimini nexus ta yaşıyorsan, iOS deneyiminide en iyi iPhone'dan alırsın.

@04 Kasım 2015 22:00 samsung nexus da üretti. belki ilerde üretecek de. marka hayranı olmayalım haklısınız da da düşmanlığa da gerek yok.

@04 Kasım 2015 22:00 nexus diyosun da nexus 5 3 yıllık telefon. nexus 6 da Türkiye'de yok. zenfone 2 al yürü

samsung ne anlar kod yazmaktan. tizenine devam etmeye çalışsın o. e250 günlerine dönmesi ümidiyle..

Belki de kasıtlı bir şeydi. Yani içimden bunu geçirmeden edemiyorum. Şahsen Samsung'un müşterileri için yaptığı tek iyiliğin servis olduğunu düşünüyorum

haha google fanboyu arkadaşlar gülüyorum size (hayır apple değil, Symbian - Nokia 808 fanboyuyum). arkadaş haberin sonunda google'ın üç açığı kritik olmadığı için samsung'a bildirmediği yazıyor. bu neyin mantığıdır bi google fanboyu bana açıklasın lütfen. çok sevdiğiniz google, apple vd binlerce liralık ürünler kasıtlı olarak hem donanım hem de yazılım açıklarıyla piyasaya sürülüyor ve son kullanıcı olarak hiçbirimiz de bu ürünler üzerinde kontrol sahibi değiliz.

Ahahah iPhone 6 telefonumdan bile pahalı olan amiral gemisi değil mi bu?

@05 Kasım 2015 09:16 yok o s6 edge plus ^

Sadece samsung değil bütün yazılım ve donanım şirketleri cihazları kusurlu yapıyor. Hangi firma 50 yıl gidecek bir ürün yapmak ister ki?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play