Google artık bunu da yapacak!

Merak ettiğiniz soruyu sorun, Google size cevap versin. Hayal gibi görünse de yakında gerçek oluyor!

Google artık bunu da yapacak!

Hüseyin Cem Köylü

Arama motorları, kullanıcının isteklerine göre tüm internet ağını tarayarak bize en uygun sonuçları veren sistemlerdir. Fakat öyle gözüküyor ki Google, sıradan bir arama motoru olmanın ötesine geçmek için adımlar atmaya devam ediyor.

Wall Street Journal'ın haberine göre, arama devi birkaç ay sonra hayata geçireceği değişiklikle beraber soruları anlayacak ve soruyla ilgili web sitelerinin üzerinde sorunun cevabını verecek. "Anlamsal arama" adı verilen yeni sistem, ne yazdığınızı anlıyor ve ona göre tepki veriyor.

Günümüzde arama motorları yazdığınız kelimeleri sitelerin içinde arayarak size en uygun sonucu getiriyorlar. Fakat yeni sistemle beraber, Google kelimelerin ötesine geçerek ne dediğimizi anlayacak ve bize cevap verecek. Aslında bu sistem bir süredir kullanılabiliyor: Google'a bir matematik işlemi sorduğunuzda ya da İstanbul'daki saatin kaç olduğunu sorduğunuzda (İngilizce) size cevabı verrebiliyor. Bu yeniliği gerçekleştirebilmek için Google, iki senedir veritabanına bilgiler yüklüyor.

Bu değişim tam olarak gerçekleştiğinde Google, cevapları bulunduran sitelerin kullanıcılarının çoğunu kesmiş olacak. Eğer Google'ın planı başarılı olursa tüm aramaların yüzde 10-20 arasındaki bir kesiminin bu şekilde cevaplanabileceği düşünülüyor. Ayrıca bu değişim gerçekleştiğinde kullanıcılar Google'da daha fazla süre geçirecek ve böylece Google'ın reklam gelirleri daha da fazla olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

google en büyük yardımcısı biz kullanıcılarız, forum siteleri olmasa google hiç bişeye cevap veremez. onuda geçtin bu sistemin pek bi işleyecegini sanmıyorum

Bazen sadece basit bir soru cümlesinin cevabı aranıyor. Google bunu başarı ile yanıtlarsa,,gerçekten büyük bir iş yapmış olur.

Schimidt bunu çok önceleri söylemişti, niyetimiz insanları tanımak ve onlara kendileriyle ilgili "hangi filmi izlemeliyim" gibi sorulara bile cevap verebilmek diye.. Oraya gidiyoruz.

Eninde sonunda gerçekleşecek :) gitdide web'e doğru yaklaşıyoruz...

"google en büyük yardımcısı biz kullanıcılarız, forum siteleri olmasa google hiç bişeye cevap veremez. onuda geçtin bu sistemin pek bi işleyecegini sanmıyorum"

Arama motorları yapay zekanın temeli olacaktır diye düşünüyorum... Aslında çok düz mantık bir düşünce fakat bu yönde çelişkilerim yok değil... Google algoritmaları sürekli gelişmekte ve bunun için çok çalışıyorlar. Bazı şeylerin hayatımızı fazlası ile kolaylaştırması güzel ama öncelikle yazılımların artık daha da akıllanmasını istememek yanlış olur!

Google ile ilgili bu tür haberleri görünce Yapay Zeka filmindeki David'in Einstein hologramlı bir servise sorular sorup cevap alması gibi bir sistem aklıma geliyor oraya doğru gidiyoruz hadi bakalım.....

bu gidişle klavyeler tarih olur bence :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir