Google artık PDF'leri olduğu gibi gösterecek

Google'dan arama sonuçlarında beklemeye, yüklemeye yol açan dosya türüne pratik çözüm!

  • Ümit Öncel
Google artık PDF'leri oldukları gibi gösterecek
Google artık PDF'leri daha sağlıklı görüntüleyebilecek

Google arama özelliklerini geliştirmeye devam ediyor. Zaten uzun zamandır Google ile yaptığınız aramalarınızda, web sayfalarının yanı sıra PDF sonuçları da görüntüleniyordu. Görüntülenen PDF sonuçları isterseniz üzerine tıklayıp, PDF olarak açma veya Google'ın sunduğu "HTML olarak görüntüle" bağlantısını da kullanmak mümkündü. Bu iki seçenek pek çok kullanıcı için büyük oranda yeterli olsa da, ikisinin de kendine göre dezavantajları bulunuyor.

Eğer arama sonucuna tıklayarak PDF olarak görüntülemek isterseniz sisteminizde bir PDF okuyucu program yüklü olması gerekiyor. Sonucu HTML olarak görüntülemek istediğinizde ise Google'ın HTML yorumlayıcısı PDF'in tabloları ve bazı biçimlendirme özelliklerini doğru yorumlayamadığı için görüntü orijinal ile bire bir aynı olmuyor.

Google bu sorunu Quick View (Hızlı Görüntü) adını verdiği bir uygulama ile çözüyor. Artık Google arama sonuçlarında bulduğunuz PDF'leri Quick View sayesinde, sisteminizde bir PDF okuyucu program yüklü olmasa bile, Google'ın kendi PDF yorumlayıcısı ile olduğu gibi görüntüleyebileceksiniz.

Google şu anda arama sonuçlarındaki PDF'lerin yaklaşık yarısının bu yeni yöntem ile sorunsuz bir şekilde görüntülenebildiğini söyledi. Hali hazırda Google Docs'ta bulunan bu özellik sayesinde arama sonuçlarında karşılaştığınız PDF'leri daha rahat görüntülemek mümkün olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

çok şükür kurtulacaz bu acrobat illetinden

"çok şükür kurtulacaz bu acrobat illetinden"

foxit reader kullanın. hem bellekten tasarruf edin hem de hızınızı katlayın.

foxit kullaniyordum ama tarayici eklentisi sorunlu sanirim surekli kilitlenmelere neden oluyordu neredeyse butun tarayicilarda.

google sen herşeyi düşünürsün.
tefal reklamları gibi oldu ama öyle :)

valla harika ne diyeyim :D
yakında google sayesinde winzip falanda kurmayacagiz :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play