Google Assistant'ı Kovup Cortana'yı İşe Alabilirsiniz

Eğer Android kullanıcısı iseniz, Google Assistant'ı kovup yerine Cortana'yı işe alabilirsiniz!

  • Ali Ruhi Öztürk
Google Assistant'ı Kovup Cortana'yı İşe Alabilirsiniz

Microsoft uzun zamandır Windows Mobile'ı kullanıcılara zorlamaktan vazgeçip, kendi geliştirdiği uygulamaları iOS ve Android'de kullanılmasını sağlamaya çalışıyor. Cortana'ya gelen en son güncelleme sayesinde artık Google Assistant (veya Google Now) yerine Cortana kullanabilirsiniz. Yani Android cihazınızda Cortana artık varsayılan dijital asistanınız olabilir.

Uygulama artık home tuşuna uzun basma ile kendini bağdaştırabiliyor. Uygulamayı ilk açtığınızda Cortana size varsayılan asistanı seçmeniz için bir şans tanıyor, eğer kabul ederseniz sizi Android ayarlarına yönlendiriyor ve buradan seçiminizi yapabiliyorsunuz.

Normalde varsayılan tarayıcınızı ve mesajlaşma uygulamanızı seçmenizi sağlayan menü artık varsayılan dijital asistanınızı da seçmenize izin veriyor. Ancak maalesef iOS kullanıcıları bu özelliklere sahip olmadığı için Siri kullanmaya devam etmek zorundalar.

Uygulama şimdilik sesli olarak açılamıyor ve manzara modunu desteklemiyor. Ancak Google yerine Microsoft temalı bir asistan istiyorsanız Cortana for Android'in 2.8.0 sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Android'te Ceyda senelerden beri varsayılan uygulama olarak çalışıyor ama haber olmuyor. Olumsuz yorum yapanlar olacaktır çünkü haberleri yok veya bilinmedigi icin incelemiş olabilirler. Şu anda ilk Türk IOT destekli programlanabilir sesli asistan olma yolunda. Umarım yakın bir zamanda haberi de olur. Teşekkürler.

Basılı tutunca hiçbir şey açmıyor ne yapmaliyim

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play