Google bunu nasıl yapıyor?

Google, Maps ile dünyayı PC'nize taşıyor. Peki ama Maps'in nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi?

Google Maps'te gördüğünüz haritalar Google'ın iş ortakları tarafından hazırlanıyor, Google bu haritaları alarak hizmetinde kullanıyor.

Google'ın çalıştığı şirketlerden bir tanesi Tele Atlas ve navigasyon konusunda uzman bir firma. Goolge, Tele Atlas'ın haritalarının sok derece hassas olduğunu, kırsal bölgeleri de kapsadığını belirtiyor.

Google Maps, Google Earth'ten de yararlanıyor. Aslında iki hizmet birbirinin verilerini kullanarak daha güçlü hale geliyor. Google Maps uydu verilerinden yararlanırken, bir tarafta güncellenen veriler diğer tarafın da hizmetine sunuluyor.

Haritalarda işaretli olan yerler ise Amerikan Yellow Pages (Sarı sayfalar) gibi şirket ve hizmetlerden yararlanılarak işaretleniyor. İş yerleri ve bölgeler bu sayede bulunabiliyor, ancak Google henüz bu yerlerin tamamını işaretleyemediklerini belirtiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Peki tele atlasdan aliyorsan Tele atlas Tomtom sirketinin elinde nasil oluyorda hisseleri google maps gps hizmeti ile okadar düsüyor anlamiyorum.
Bazi seyler cok bilincsiz gelisiyor olsa gerek.

Forever Google İ love you google. Vatandaşa uygun hizmet verdiğin sürece bir numarasın. Bu yoldan sapıpda Microsofta dönmez inşallah google. Microsoftun İBM e karşı verdiği savaşı hatırlayanlar anlıcaktır dediklerimi. Her ne kadar bu gün hepimizin buralara gelmesi Mİcrosoft sayesine olmuş olsada bozulmuş bir firma. Donanım microsoft sayesinde, İnternete google sayesinde buralara geldi.

Google ürünleri internet tabanımın alt yapısı... Yıllardır bu şekilde. Sanırım Google daha iyisini yapana kadar da değiştirmeyeceğim ;)

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Google Maps nasıl çalışıyor?
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir