Google çalışanları, şirketin İsrail - Filistin "çifte standardını" eleştiren bir mektup yayınladı

Google çalışanları, şirketin İsrail - Filistin arasındaki savaş konusunda "çifte standart" uyguladığı gerekçisiyle sert bir mektup kaleme aldı. Çalışanlar, İsrail ordusuna verilen teknik desteğin yanı sıra iç iletişimde de yanlı davranıldığını belirtiyorlar.

Google çalışanları, şirketin İsrail - Filistin "çifte standardını" eleştiren bir mektup yayınladı

Bir grup Google çalışanı, Medium üzerinde dikkat çekici bir açık mektup yayınladı. Mektupta şirket, İsrail-Filistin savaşı ekseninde ifade özgürlüğüyle ilgili çifte standart uygulamakla suçlanıyor.

Yayınlanan açık mektupta, şirket içindeki Müslüman, Arap ve Filistinli çalışanlara yönelik “nefret, taciz ve misilleme” davranışları kınanıyor. Misilleme korkusuyla belirli isimlerin yer almadığı mektubu yazan çalışanlar, CEO Sundar Pichai, Google Cloud CEO’su Thomas Kurian ve diğer üst düzey liderlerin “devam eden soykırımı mümkün olan en güçlü ifadelerle” kamuoyu önünde kınamalarını talep ediyor. Ayrıca şirketin, İsrail ordusuna yapay zeka ve diğer ileri teknolojilerin sağlanmasına yönelik 1,2 milyar dolarlık bir anlaşma olan Nimbus Projesi’ni iptal etmesi isteniyor.

Mektup, “Bizler, Siyonist karşıtı Yahudi meslektaşlarımızın da katıldığı Müslüman, Filistinli ve Arap Google çalışanlarıyız” diye başlıyor ve devam ediyor: “Şu anda işyerinde maruz kaldığımız nefret, taciz ve misilleme karşısında sessiz kalamayız.

Mektupta duygusal açıdan yüklü ve uygunsuz işyeri davranışlarının spesifik örneklerine yer veriliyor. Bunlar arasında Filistinlileri terörizmi desteklemekle suçlayan, Hz. Muhammed'e hakaret eden ve resmi Google çalışma platformlarında açıkça Filistinlileri “hayvanlar” olarak adlandıran isimsiz Google çalışanları da yer alıyor. Grup, son iki durumda liderliği “bunlara izin vermek” ile suçluyor.

Çalışanlar, Google yöneticilerinin, Filistinli ailelerle ilgili endişelerine yanıt olarak şirketteki Arap ve Müslüman insanlara Hamas’ı destekleyip desteklemediklerini açıkça sorduğunu söylüyor. Mektupta, “Filistin’e sempati duyan işçilerin kamusal yaşamlarını takip etmek ve onları hem Google’a hem de kolluk kuvvetlerine ‘terörizmi desteklemek’ nedeniyle ihbar etmek için koordineli çabalar bile var” deniliyor.

Mektupta ayrıca Google yöneticileri, yetkilerini “kuşatma altındaki Filistin halkının içinde bulunduğu kötü duruma sempati duyan Müslüman, Arap ve Filistinli Google çalışanlarını sorgulamak, raporlamak ve kovmaya çalışmak” için kullanmakla suçlanıyor. Bir yöneticinin “Google çalışanlarının sosyal medyada gözetlenmesini” onayladığını ve ardından onları Google çalışma platformlarında açıkça taciz ettiğini anlatıyor.

Mektupta imzası bulunan Google yazılım mühendisi Sarmad Gilani, The New York Times’a verdiği röportajda “çok çok çok dikkatli olmalısınız çünkü İsrail devletine yönelik her türlü eleştiri kolaylıkla antisemitizm olarak algılanabilir” dedi ve ekledi: “İsrail’i eleştiren küçücük bir şey söylemeden önce Hamas’ı 10 kez kınamam gerekiyormuş gibi geliyor.

Google'dan cevap geldi

Google sözcüsü Courtenay Mencini ise, bu mektuba Engadget’a gönderdiği bir e-posta ile yanıt verdiği bildiriliyor: “Paylaştığımız gibi bu, her şirket ve iş yeri için son derece hassas bir zaman ve konudur ve kişisel olarak etkilenen birçok çalışanımız var. Bu çalışanların büyük çoğunluğu şirket içi tartışmalara veya tartışmalara katılmıyor ve birçoğu hızlı yanıt vermemizi ve çalışanlarımızın güvenliğine odaklanmamızı takdir ettiklerini söyledi.

Şirket, bu durumun, görüşleri iş gücünün tamamını temsil etmeyen az sayıda Google çalışanını ilgilendirdiğini söyledi. Ayrıca çalışanların endişelerini İK’ya bildirmelerini teşvik ederek, geçtiğimiz ay şirket politikasını ihlal eden davranışlara karşı uygulamaların yapıldığını da ekledi.