Google cebinizdeki uygulamaları silebilecek!

Google beğenmediği Android uygulamalarını silecek. Üstelik uygulama sizin kendi cebinizde olsa bile.

  • Selim Öztürk
G1'deki uygulamaların kaderi Google'ın elinde
Google, 'Kill Switch' özelliği ile G1'e yüklenen programları dilediği gibi silebilecek.

Google'ın geçtiğimiz haftalarda tanıttığı Andorid'li ilk cep telefonu G1 ile ilgili detaylı bilgiler de su yüzüne çıkıyor. Google'ın G1'i ile ilgili en çok dikkat çeken gelişme ise Google'ın, Apple'ın iPhone'unda uyguladığı 'kill switch' özelliğine G1'de yer verecek olması.

Peki nedir 'Kill Switch'?

İlk olarak Apple'ın iPhone'da uyguladığı bu özellik, Apple'ın iPhone'da görmek istemediği programları sadece App Store'dan kaldırmakla kalmayıp "sizin telefonunuzda" da devre dışı bırakabilmesine olanak tanıyor. Bir bakıma Apple, bu özellikle istemediği programların şalterini "tüm cephelerde" indirmiş oluyor.

Google'ın da Apple'ın iPhone'da kullandığı bu özelliği G1'de kullanmak niyetinde olduğu ortaya çıkınca ortalık karıştı. Böylece Google, "herhangi bir kimsenin" G1'inde bulunan programları dilediği gibi silebilme yetkisine sahip olacak. Google, bu özelliğe G1'lerinde yer vermesini şöyle izah ediyor: "Google, yazılım geliştiricisi dağıtım anlaşmasını çiğneyen uygulamaları gördüğünde, uzaktan erişimle bu tür uygulamaları cihazdan kaldırma imkanına sahiptir."

Bunun yanında silinen uygulamalar için geri ödeme yapılmaya çalışılacağını da açıklayan Google, bu son açıklamasıyla kullanıcıların 'kill switch' ile ilgili endişelerini ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

bence bunu yapmamalı özele girer:)

içinde killswitch olan bir işletim sistemi ister mobile, isterse pc de olsun, kullanılmaz. Çoğu anti-microsoftçu arkadaşlar tarafından beğenilmeyen windows işletim sistemleri bile böyle bir uygulama gerçekleştirmemiştir.

Şu anda içinde windows mobile işletim sistemi olan bir telefon, .net compiler ile her türlü yazılım geliştiricisinin geliştirdiği yazılımları çalıştırmaktadır, o veya bu olarak ayırtetmez. Özellikle Apple kullanmak gerçekten kişinin teknolojiye ihtiyacı olmadığı halde, sadece artislik olsun diye teknolojiyi satın almasıdır. Bu politika üzerinden apple gerçekten çağın en basit gereksinimlerini en yüksek fiyattan, en enayi kullanıcıya geçirmektedir ve çok ciddi pazar payı elde etmektedir.

bu yapan ms olsaydı görün siz yaygarayı tabi google,apple yapınca doğru oluyor

bu olaya şahit olan varmı iphone da yoksa hiç bir şekilde inanmam

1 sene sonra insanlar Google'dan bugün Microsoft'tan nefret ettiklerinden fazla nefret edicekler!

herkes diikizliyor zaten microsoft hariç allahım yyyyyyaaa

17 Ekim 2008 Cuma, 22:22
çok haklısın. Ben dediğimde geri kafalı oluyorum. şimdi siz ne oldunuz bakalım bana o cümleleri kuranlar.

adam cep telefonuma bile girdi. kafasına göre silebiliyor hemde? kafasina göre program silebilen kim bilir neler yapabilir. Mesaj takip, arama kaydı v.b aman tanrım

Google bitmek üzere gözümde.

iPhone da olduğuna inanırım çünkü apple paracı bir firma. ne yazık. bu kadar hazin bir durum el üstünde tutulan firmalar için.

Gerçekten microsoft bunu yapsaydı şimdi bu liste dolar taşardı.

Valla kendi adıma bu dizayndaki makinada değil android vistayı uçursan kullanmam. Kaba ve zevksiz bir cihaz. Ayrıca kontrolün bende olmadığı önüne gelenin beni takip ettiği bir cihazıda kullanmamç

Androidleşmiş bunlar!

yemişim iphone nu google nı... forever symbian... ne yüklersen yükle, windows gibi, olmadı format at.

Sen de yorum yaz