Google Chrome'a sürpriz bir yenilik!

Google, Chrome'a ekleyeceği bu yeni özellikle bakın hangi dünya devine kafa tutacak...

  • Zeynel A. Öztürk
Google'dan Skype'a rakip proje!
WebRTC zamanla komple bir Skype alternatifi haline gelebilir

Microsoft'un ses ve video görüşme yazılımı Skype'ı satın almasının ardından Google da bu alanda bir atılımda bulunmaya hazırlanıyor. Cnet'e göre Google, Chrome'un sonraki sürümlerine WebRTC adında bir iletişim protokolü ekleyecek.

Google, bu projeyi 2010'da Global IP Solutions'ı satın almasının ardından geliştirmiş ve Mayıs 2011'de açık kaynak kodu hale getirmişti. Google'ın planının Skype benzeri iletişim teknolojilerini web tarayıcısına getirmek olduğu söyleniyor. Şirketin diğer tarayıcı geliştiricileriyle de çalışarak, bu açık standarda yönelik web uygulamaları geliştirmesi bekleniyor.

Microsoft'un da Skype'ı birçok çevrim içi hizmetine entegre edeceği düşünülüyor. WebRTC geliştiricilerin ilgisini çeken bir proje olmayı başarırsa, Microsoft karşısında önemli bir rakip haline gelebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

google ne zaman ki, "chrome" da şeçeneklere ; "tarayıcıyı kapattığımda tarama verilerini (geçmişini) sil" seçeneği ekler (firefox'taki gibi) o zaman chrome'a geçerim.

ctrl+shift+delete o denilen işi çok kolay yapıyor

Chrome artık çok hantal. Zaman geçtikçe yavaşlıyor ve bu da tarayıcıyı kullanılmaz hale getiriyor. Google bu işe el atmalı. Cache boşlatma, adam gibi geçmiş silme falan mı getirir bilemem. Yoksa bu gidişle bir kaç seneye kdar Chrome denen bir tarayıcı kalmaz. NOT:Ben de Chrome kullanıcısıyım.Kesinlikle karşıtı değilim.

hmm tarayıcı üzeriden görüşmek ha, güzel.. gmail de ki de aynı mantık değil miydi

Chrome ye geçmem, geçeni de sevmem. İnternetten herkesi fişlemeyi amaç edinen bir şirketin, fişlemeyi daha da kolay hale getirmesini sağlayan bir programı savunmak akıl ile açıklanamaz. Chrome fişleme için kurulan her chrome ye benzersiz bir numara atayarak herkesi benzersiz şekilde fişliyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost