Google, Chrome Gizli Modunu Güçlendirecek

Google, Chrome'un gizli gezinti modunun tespitini zorlaştırmak istiyor.

  • Ercan Uğurlu
Google, Chrome gizli modunu güçlendirecek

Bilindiği gibi hemen her tarayıcının bir gizli modu yer alıyor. Pratikte bu gizli mod ve gizli pencere üzerinden internette dolaştığınızda takip edilmemeniz gerekiyor. En azından fikrin çıkış noktası bu şekilde. Ancak özellikle reklam içeriği görüntüleyen bazı internet siteleri, takip edemedikleri, yani bilgilerini toplayamadıkları kişileri direkt olarak engelleyebiliyor. Chrome'un Incognito, yani gizli modda da benzer bir açığı vardı. Ancak Google yaptığı açıklama ile bunu kapatacağını açıkladı.

9to5Google'ın haberine göre Google, bu özelliğe ilişkin dosya sistemini elden geçirecek ve gerekli tamiratı yapacak. Bu işlemin ardından kullanıcılar gizli modu kullanarak kendilerini engelleyen sitelere girebilecekler. Elbette buradaki "engel" reklam göstermek için gerekli çerez takibi yapamayan sitelere işaret ediyor.

Google'ın bu çözümü RAM'de oluşturacağı sanal bir dosya sistemi ile sağlayacağı biliniyor. Ancak bu özellik nisan ayında yayınlanacak olan Chrome 76 sürümünden önce standart hale gelmeyecek. Şimdilik Chrome 74 ile deneysel bir şekilde kullanıcılara sunulacak.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz