Google Chrome OS'a güvenelim mi?

Google'a göre Chrome OS "süper güvenli". Peki ama virüs bulaşmayan bir işletim sistemi olabilir mi?

  • Ali Güngör
Chrome OS güvenilir mi?
Chrome OS geldi, peki güvenle kullanılabilecek bir işletim sistemi mi?

İnternet kullanıcılarının yüzde 60'ından fazlası Google ile arama yapıyor. Google'ın sayısız online hizmetinden büyük bir çoğunluk yararlanıyor. Google gerçekten de başarılı projelere imza atıyor.

İşletim sistemi pazarında Microsoft'a da kafa tutan Google Chrome işletim sistemi tasarlanırken, internetin ve internet üzerindeki uygulamaların kullanıcıların bütün ihtiyaçlarını karşılayabileceği düşünülerek hareket edilmiş. Peki kullanıcılar gerçekten de her işi internete bağlı yürüten bir işletim sistemine güvenebilir mi?

Ne yazık ki, henüz kullanıcılar kesintisiz internet bağlantısına bile güvenemiyor. Bu durum Google Chrome'un önündeki en büyük engel. Chrome'un bununla birlikte çok büyük avantajları ve dezavantajları da var...

Tamamen internet tabanlı OS

Türkiye'de kesintisiz internete güvenmek mümkün mü?

Google Chrome tamamen internet tabanlı bir işletim sistemi. Çünkü Google insanlar masaüstünde vakit geçirirse para kazanamıyor. İnsanlar internete bağlı oldukları ve gezdikleri sürece reklam geliri kazanabiliyor. Bu yüzden bilgisayar kullanıcılarını mümkün mertebe daha çok internette tutmak istiyor. Google Chrome da ücretsiz sunuluyor ve kullanıcıları internete çekmek istiyor.

Google'ın sunduğu ilk çekici nokta ücretsiz olması, ikincisi ise hız. Chrome OS yüklü bir bilgisayar 10 saniyeden daha kısa sürede açılıyor. Ama Google bunu işletim sistemini mümkün mertebe yalınlaştırarak başarıyor.

Seneler önce çıkan, kesilip biçilmiş 150 MB'lık Windows XP moduyla da bunu başarmak mümkün. Ama bilgisayar açıldıktan sonra uygulamaların yüklemesini beklemek gerekiyor. Google OS'ta ise internet sayfası olarak açılıp çalışmalarını beklemek gerekiyor.

Google Chrome süper güvenli

Google'ın iddiasına göre Chrome OS'a virüs ve zararlı yazılım bulaşmayacak. Chrome OS kendi yazılımlarına bile güvenmiyor ve her uygulamayı ayrı bir güvenlik katmanı altında çalıştırıyor. Buna "sandbox" yani kum havuzu uygulaması deniliyor. Bu uygulama yazılımlar arası virüs yayılmasını da engelleyen çok doğru bir prensip. Daha önce bir benzerini Chrome internet tarayıcının yalıtılmış sekmelerinde görmüştük.

Chrome OS'un güvenlik açısından çok önemli bir özelliği daha var. İşletim sistemi her açılışta kendi kodunu denetleyerek zararlı bir yazılım olup olmadığını kontrol ediyor. Hız ve güvenliğin bu şekilde birleşimi gerçekten de etkileyici ve Chrome OS'un en önemli iki kozu. Elbette pratikteki uygulamasının başarılı olup olmadığını zaman içerisinde göreceğiz.

Bütün dosyalarınız internette

Dosyalar internet üzerinde depolanıyor. Bulut bilgi işlem oldukça hızlı ve güvenli ama henüz emekleme aşamasında. Bununla birlikte Google'ın Gmail sunucularının yaşadığı çökmeleri düşündüğümüzde ister istemez online depoladığımız verilerin elim ve vahim bir sunucu hatası sonucu uçup uçmayacağından emin olmamız zor. Elbette bulut bilgi işleme haksızlık etmeyelim, aynı risk masaüstü PC'lerde de var.

Bütün verileri internet üzerinden depolamanın bir yan etkisi ise bütün kişisel verileri Google'ın sunucularına yüklemek oluyor. Zaten Gmail gibi hizmetler üzerinde bütün e-posta içerikleri taranarak, kullanıcının zevklerine uygun reklamları karşısına çıkartmakta kullanılıyor. Google'ın internet üzerinde veri depolamayı ücretsiz tutarak teşvik etmesinin esas sebebi de bu, daha çok veri, daha iyi analiz, daha çok reklam geliri demek. Yani bedavanın da bir maliyeti var.

Google Chrome'u takip etmeyi ve gelişmeleri size aktarmayı sürdüreceğiz. Siz de bu arada daha önceki haberimizden Chrome OS'u nasıl deneyebileceğinizi ve nereden indirebileceğinizi görebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Süper güvenli olması iyi de bütün dosyaları internete yüklemesi pek hoşuma gitmedi.

Geçen kurdum ama Linüx üzerine kurulu OpenSuseyi andırdı zaten Susenin resmi logosu vardı üzerinde bende bir anlam veremedim.
yapacakları şeyde çok iyi olmayacaktır. sonuçta yeniler bu işte

Güzelde internet olmadıgı zaman ne olucak.

" Google'a göre Chrome OS "süper güvenli". Peki ama virüs bulaşmayan bir işletim sistemi olabilir mi? "

Olabilir Tabiki ama tabi bu söze biri tırt olup sisteme göre virüs yazana kadar : ) Google nin dediği Asma kabağı : D

bütün özel dosyalarımın internette ne işi var canım.
Kesinlikle güvenli bir yöntem değil.

İşletim sistemi pazarında Microsoft'a nasıl kafa tutuyor? Önce diğer Linux dağıtımlarını geçsin, sonra Apple'ı geçsin ondan sonra kafa tutsun tutabilirse...

Biraz gerçekçi olmak lazım.

Google bu sefer Saçmalamış.

bütün dosyaların internette olmasi zaten başlı başına bir güvenlik açığı sahsen tek çalışma yöntemi bu şekilde olursa kullanmam

hemen güvenlik uzmanı kesilmissiniz

google ne yapacak dosyalarımızı, günlük yaşantıda google kullanmıyormusunuz sanki

Google bu işide güzel kıvıracak bana göre. Google bu zamana gelene kadar ki başarısını piyangodan bulmadı. Büyük birikimi ve derin bir bakış açıları var.

böyl saçmasapan bişeyide ilk kez görüyorum, üste para verseler bile kullanılmaz, microsoftun gözünü seveyim

arkadaşlar mantıklı düşünelim zaten internete bağlı değilmiyiz. microsoft istediği bilgiye çok rahat ulaşamıyormu sanıyorsunuz. hepsini geçtim artık insanlar facebook denen şeyde bütün özelini belgeleriyle sayfa sayfa yayınlamıyormu.. şahsen ben google

ben şu cümleyi anlamıyorum "yani bedavanın da bir maliyeti var" benim kişisel verimi google napsın. çektiğim komik bir resme bakıp gülsün mü, ya da belki kız arkadaşımla çekilmiş videolarım bile olabilir bunları internette mi yayınlar? tabiki hayır. bana doğru reklam göstermesi bana bir maliyet teşkil etmez aksine benim yararımadır. en azından abuk sabuk reklamlar değil ilgimi çeken şeyler görürüm.

örneğin uydu üzerinden tüm dünyaya bir internet servisi sağlarlarsa (ucuza olmak kaydıyla) bu işletim sistemi çok daha sağlam tutunabilir..hatta google böylece işletim sisteminden dolaylı olarak para da kazanmış olur..blackberry'nin BIS servisi gibi..

İnternette üzerine virüsler daha kolay halledilir ve yayılmaz ama kimse özel dosyalarını bu şekilde depolamak istemez ve elbet iyi yanlarıda var.Chrome OS un olduğu bilgisayarlar daha ucuza gelir sonuçta bazı donanım ve aletlere gerek kalmaz ne yapıcaz belleği ram v.b aletleri.Tabi oyun oynamayı sevenler sırf internet tabanlı bir işletim sisteminden nasıl yararlanıcak.Bunun için cloud computing uygulamalar var ama artık neler olur bilmem bakarsınız tutar

İğrenç bişey ya, bu sistem bakayım kime rakip olur,
düşünüyorum.............. he buldum windows 3.1 ile kapıştırabiliriz bu işletim sistemini :D
Windows 3.1 vs Gögıl Kro me kapışması yapın bence

Benim e-postalarımı okuyabildiklerini bildiğime göre gerisini düşünmeme gerek yok. Diğer servis sağlayıcılar okuyamıyor mu diyecek olursanız, evet malesef okuyabiliyorlar. Ücretsiz hizmetin bedeli budur. Ücretli olsaydıda bu şekilde olabilirdi. Bunuda unutmamak lazım.

senin epostalarını microsoft ta okuyor, yahoo da okuyor... bi tek googleye has degil... ama güvenlik diyosan googleden şaşmayacaksın, kural 1 :)

Arkadaşlar acaba bu chrome taşınabilir disklerı , flash belleklerı yada usb uzerınde calısan donanımları destekleyecekmıı ??

Sen de yorum yaz