Google, Chrome OS ve Android'i birleştiriyor

Google, Chrome OS ve Android'i tek işletim sistemi altında birleştirebilir!

  • Onur Seven
Google, Chrome OS ve Android'i birleştiriyor

Yeni bir rapor Google ve ana şirketi Alphabet'in Chrome işletim sistemini öldürme üzerine çalıştıklarını iddia ediyor.

Wall Street Journal'a göre Google, Chrome OS ve mobil işletim sistemi Android'i birleştirerek, 2017 yılında bilgisayarlar ve laptopların yanı sıra mobil cihazlar üzerinde çalışan Android OS işletim sistemini yayınlamayı planlıyor.

Şirkete yakın kaynaklar Google'ın yeni tek bir işletim sistemi çıkarmayı planladığını ve bunun erken bir versiyonunu önümüzeki sene tanıtmayı düşündüğünü belirtiyor.

Rapor, önümüzdeki yıl düzenlenecek Google I/O konferansında yeni kombine Android OS işletim sistemini görebileceğimizi bildirirken, Chrome tarayıcısının isminin aynı kalacağını ancak Chromebook'larda yeni bir isimlendirmeye gidileceğini belirtiyor.

Microsoft da Windows 10 lansmanıyla birlikte kendi işletim sistemleri için benzer bir birleştirmeye giderek masaüstü, mobil ve Xbox konsolunu tek işletim sistemi çatısı altına toplamıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

Geç kalmış bir karar ama çok da değil! Android kabına sığmayan bir işletim sistemi ve onu cep telefonlarına, tabletlere hapsetmek çok büyük bir yanlış olur. Dünyanın Android İşletim Sistemli desktop'lara, notebook'lara, hatta server'lara ihtiyacı var. Afrika'daki fakir bir çocuğun imdadına yalnızca ücretsiz Android yetişebilir. Eğer dünyanın gelişmesini istiyorsak, Android'i özgür bırakmalıyız...

@cleverman Yani dünyanın gelişmesi için dünyanın amerikan istikbaratı tarafından sömürülmesine izin vermeliyiz. O da güzelmiş...

@cleverman işletim sisteminden ziyade donanım para etmekte, androidinde ne denli donanım sömüren işletim sistemi olduğu piyasada kullanılan amiral gemilerinden belli. (Ucuz tel kullanmayın diye yırtınıyorsunuz. Şuanda zaten ücretsiz olan işletim sistemini kullanan android telefonları kaç tane Afrikalı insan iyi bir donanımda kullanabiliyor? İyi bir donanım olmadığında android Nasıl çalışıyor? Android bu kod çöplüğü ile inanın bana en maliyetli işletim sistemidir, bu açıdan geçersiz bir yorum

@cleverman Android dedigin zaten bir linux turevi. Serverlerde kullanilan yaygin sistemlerden zaten. Ubuntu da afrikali, onlar varken android e laf dusmez.

@30 Ekim 2015 21:03 windows ve macOS yerli mali da biz mi bilmiyoruz

Vakti zamanında demiştik Android olmalı diye...Ozamanlar google yanlış yapmıştı şimdi doğrusuna döndüler. Acaba geç mi

Android hayatimda kullandigim en dandirik işletim sistemi.

@30 Ekim 2015 15:43 Hmm tam olarak kaç yıllık bir hatattan söz ediyoruz peki?

@30 Ekim 2015 15:43 S3 mini kullanan ön yargılı geri zekalı konuştu.

@30 Ekim 2015 15:43 S3 falan kullanıyorsan normaldir

@30 Ekim 2015 16:47 Yani 12 yaşındasın şu an beyin yetmezliğinden muzdaripsin, etrafındaki herkesin samsung telefonu var, okuda pek iyi gitmiyor olsun, biz anlayışlı insanlarız üzülme seni böylede kabul ederiz şekerim.

@badwizard Ben 12 yaşında değilim ve android sisteminin gelişmesine de tanıklık ettim,google ve amerikan ishitbaratının nasıl iş birliği yaptığını da gördüm.Bunların üzerine de Symbian gibi bir işletim sisteminin yükselişini ve Micropsoft tarafından piyasayı bu hale getirmek için bitirilmesini de ve ben de o yoruma katılıyorum(En azından koyun değilmiş o arkadaş)Hayatımda gördüğüm en şişirme işletim sistemlerinden biri.Ha Samsung'un o fason üretim telefonlarını da iyi biliriz de..o uzun konu ;)

@30 Ekim 2015 16:47 S3 dediğin makina çok değil yakın geçmişin amiral gemisidir. Doğru düzgün güncellemede almadığına göre androidin zamanla kullanımının kötüleştiğini rahatlıkla kabul ederiz ki Sony nin amiral gemisiyle başıma gelmiştir. Android kötüdür, marşmalov güncellemesi almış olan nexus ların durumunu iyi araştırın, android hala RAM optimizasyonu yapamamaktadır ki bu ilk olması gereken en önemli özelliktir!

@badwizard Muhtemelen Galaxy Ace 1'i 2. el Android 4 yuklu olarak alip kullanmaya calismistir.

iyi olur............................

2017 çok geç bir tarih. Ayrıca mobil bir işletim sistemini bilgisayarlara uyarlamak bilgisayar için olan bir sistemi mobile uyarlamaktan daha zor diye düşünüyorum. Burada Microsoft un işi daha kolay bence. 2017 ye kadar redstone güncellemesi de gelir. Google bence Chrome os yerine direkt android ile başlamalıydı bu işe.

@DarkHellKnightX KOMEDİ YEMİN EDERİM..YAV PİYASAYA TAMAMEN HAKİM BİR MİCROSOFT VARKEN NASIL KAFA TUTACAN MASAÜSTÜNDE,GOOLE DOĞRU YAPTI MOBİLDE OLGUNLAŞTI BÜYÜDÜ ŞİMDİ MASAÜSTÜ ,,,PAT DİYE OLMAZ BU İŞLER..

Bilmeyenlere duyurulur! Androidx86 isminde Linux dağıtımı bulunmaktadır. Saf Android keyfini Pc'de yaşayabilirsiniz. Yok diyenler yada olmalı diyenlerin haberi olsun.

Diğer haber siteleri "Android ve Chrome OS birleşip yeni bir işletim sistemi olacak" diyor. Siz ise "Chrome iptal edilecek Android tüm cihazlara uyumlu hale getirilecek" diyorsunuz. Ben hangisine inanayım? Allah rızası için biri aydınlatsın. Android mi bitiyor yoksa Chrome mu?

Skynet neyse Genesis o...

@30 Ekim 2015 17:09 İşte o sadece Doodle değil MickeySoft ve Isırılmış Elmanın da içinde bulunduğu koalisyon ...

Windows'u ucuzlatsalar var ya kimse PC'de ne Chrome OS ne de Android kullanır. Yok neymiş rootmuş rommuş hiç uğraşmazsınız bir yönetici hesabı açarsınız en kötü net user administrator /active:yes kullanırsınız olur biter. Home SL 130, Home 150, Pro 220 TL yapsalar tadından yenmez ama yapan yok ki kimse bunu düşünemiyor SL üreticilere Home 430 TL Pro 729 TL yaparsanız tabii kullanan olmaz :)

@ttbpc internette uygun fiyata 30 40 liraya Windows oem kod bulabilirsin.

@ttbpc Evet geri zekalılar uğraşamaz o tür işlerle.. ??

@30 Ekim 2015 19:00 Taraftar koyun beee

@ttbpc windows 10 denen 4. millenium faciası bedava ama... android ile rekabet edemiyor... :P

@30 Ekim 2015 18:40 evet bulursun ve alırsın, kart bilgileri Rusyada turistik seyahate çıkmış eylene dursun, sen elindeki oem kod neden çalışmıyor diye uğraşırken ekstre gelir ve bir bakmışsın genç girişimci haker derneğinin sponsoru olmuşsun.

Yüksek konfirigasyona ihtiyaç duyan bir işletim sistemi, iyi değildir. Android kötü bir işletim sistemidir.

@30 Ekim 2015 22:19 uzman konuştu ,dağılın.. !!!!!

Zaten Android Linux'ın mobil versiyonu değil mi? Piyasada zaten çok güçlü Linux dağıtımları var. Bence Google farklı bir amaç peşinde.

@31 Ekim 2015 02:57 Tabi ki amacı farkllı. İstihbarat da toplayıp amerikaya vedikten sonra istediği kadar destek alabilir zaten.

Sen de yorum yaz