Google Chrome'un geleceği parlak gibi...

Google'ın Chrome'u beta aşamasından çıkartması, tarayıcının pazar payını nasıl etkiledi?

  • Mehmet Aydın Bahadır
Google Chrome'un geleceği parlak gibi...

Google'ın Chrome'u sık sık güncelleme stratejisi tuttu ve Chrome'un pazar payı yeniden %1'e yükseldi.

Google Chrome'un pazar payı medyanın bugüne kadar çok ilgisini çekmeyi başaramamıştı ancak Google'ın Chrome'u sık sık güncellemesi ve son olarak da final sürümü yayınlaması üzerine internet kullanıcıların Chrome'a yönelmesi Google'ın internet tarayıcı piyasasında kendisine yeniden %1'lik bir pay yapmasını sağladı.

Net Applications tarafından yayınlanan açıklamaya göre Safari'nin payı yaklaşık olarak %7, Firefox'un %20 ve Internet Explorer'ın da %70 olarak belirlendi.

Tablonun en ilgi çekici verisinin Google Chrome olduğu açıkça görülüyor. Çünkü Chrome ilk yayınlandığı anda %1.20'lik bir pazar payı yakalamış ancak sonra düşüşe geçmişti. Ancak Chrome, son yapılan araştırmalarda %1.1'e ulaşmayı bildi.

Hafta sonlarının sihiri

Net Applications'a göre Chrome'un ilk olarak piyasaya sürüldüğü tarihten üç gün sonra yani 4 Eylül'de, Google internet tarayıcı pazarında %1.16'lık bir kullanıcı yüzdesine ulaşmıştı. Ancak daha sonra kendisini beğendiremediği kullanıcıları kaçıran Google'ın pazar payı 15 Ekim tarihinde %0.69'a kadar gerilemişti.

Geçen hafta Chrome 1.0'ın yayınlanmasıyla birlikte Google'ın tarayıcı pazarındaki payı Eylül'den beri ilk kez %1'in altına düşse de Chrome, geçtiğimiz Cumartesi %1.05'i, Pazar günü ise %1.09'u gördü. Net Applications yetkilileri, Chrome'un haftasonları daha çok yükseldiğine dikkat çekerken Google'ın pazar payını bu hafta %0.10 daha artırmasını beklediklerini vurguladılar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

chrome gerçekten geleceğin en iyi internet tarayıcısı olmaya aday.

şunu rahatlıkla benimde yaptıgım testlerle söyleyebilirimki şu anda bile chrome en hızlı ekran görüntüsünü veren tarayıcı.

güvenlik açıkları olabilir zamanla kapanır onlarda.

valla sadece chrome kullanıyorum diğerlerini unuttum bile yok şunu ekle yok bunu ekle bu dertler yok sade ve hızlı :)

Chrome'u hiç bir zaman sevmedim.Yaptığım testlerde Firefox'tan tam 5 kat fazla ram yiyor.Birde Firefox'a ram canavarı diyoruz Pc'de 2 sekme ile Google Chrome birde Winamp açık olsa 1 GB ramlik pcm donuyor.

performanstan çok şu dönemde güvenliğe ihtiyacımız var bunuda en iyi firefox başarıyor, eklentileri sayesinde güvenliği güzel, google daha bebek sadece yürümeye başladı, katedeceği çok uzun bir yol var.

%20 azzzz.. daha fazla olmalı.

acid test sonuçlarında chrome ff den %9 üstün görünüyor. zaten ff ye göre çok daha hızlı. açılırken bile ff 10 saniye bekliyor. bence chrome benim için vazgeçilmez..

enes39
çamur atarken biraz mantıklı atta okuyan sana küfür etmesin.
5 tane sekme açıyorm
youtube.dailymotion.izlesene.chip online.frmtr siteleri bunlar
%28 cpu 169 mb ram tüketiyo.
ayrıca 3 sitedede video oynatılırken.

bende google chrome kullanmaya çalıştım ama youtube gibi flash videolarda çok sık kilitlendiği için birdaha kullanmadım

chrome u indirdim ancak bir gün dayanabildim çünkü sürekli hata üstüne hata verip kapanıyordu en fazla iki sekme açık olduğu halde.firefox a devam taaki chrome biraz daha iyileşene kadar

güvenlik sorunlarını çözerse neden olmasın ki???

firefox un açılmasını beklemek kadar gıcık bişey yok chrome tıklar tıklamaz açılıyor ilaç gibi resmen :)

Bakıyorum bazı arkadaşlar Chrome'un Eylül ayındaki Beta'sına göre yorum yapmışlar. O zamanlar kimse memnun değildi. Devamlı çöküyordu. Şu an nihayi sürümünde ve oldukça stabil çalışıyor. Üstelik acid 3 testinden 78 alabiliyor. Sizin tarayıcınız kaç alıyor? Girin aşağıda verdiğim siteye, birkaç saniye bekleyin ve tarayıcınızın puanına bakın.
http://acid3.acidtests.org/

Bir web tasarımcısı acid masid anlamaz önce en çok kullanılan tarayıcıya göre sayfasını uyumlu hale getirir.

Ben tasarımcı olsam IE'yi küçümsemem !

Max_Real Qnx

Ben Opera 9.63 kullanıyorum. Acid 3 test puanı 85

acid 3'den benim firefox 71 aldı:(

peki arkadaşlar google chromeye güzel diyorsunuz da hiç taskmanager i çalıştırıp google chrome yüklü makinada program kapalıyken google update yaptığını gördünüz mü ...

bana biri bunun yorumunu yapabilir mi aceba.

"Girin aşağıda verdiğim siteye, birkaç saniye bekleyin ve tarayıcınızın puanına bakın.
http://acid3.acidtests.org/ "

Bende 85/100 çıktı iyi bişeymi ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play