Google, Chrome'u böyle savundu!

Google, son zamanlarda pil tüketimi ve hızı yüzünden eleştirilen Chrome'un geçen seneye göre ne kadar iyi olduğunu, işte böyle anlattı...

  • Zeynel A. Öztürk
Google, Chrome'un pil tüketimini azalttı

Google'ın popülerliğini sürdüren web tarayıcısı Chrome, pil kullanımı alanında pek iyi bir geçmişe sahip değil. Tarayıcı son zamanlarda hızı konusunda da tartışılıyor, ancak Google tüm bunları değiştirmek istiyor olacak ki, yeni blog gönderisinde Chrome'un geçen seneye göre çok daha hızlı çalıştığını söyledi.

Google, Speedometer gibi araçlarla test edildiğinde Chrome'un Windows ve Android'de önceki seneye göre yüzde 15 daha hızlı olduğu söylüyor. YouTube'da hızlandırılmış bir video da yayınlayan Google, Chrome 53 ile Chrome 46'ya kıyasla çok daha uzun pil ömrü elde edebileceğimizi gösterdi. Testte Vimeo, Facebook ve YouTube gibi sitelerden videolar açılıyor ve tarayıcı, bir senelik sürümüne kıyasla 2 saat 12 dakika daha uzun pil ömrü sunuyor. Bu arada tarayıcının Chrome for Mac'teki pil kullanımının iyileştirildiği, bu sayede yüzde 33 daha iyi pil ömrü elde etmnin mümkün olduğu söyleniyor. Buna "video seyretmek, fotoğraflara bakmak ve sayfaları kaydırmak" dahil.

Chrome 53: Battery Life ImprovementsChrome 53: Battery Life Improvements
Chrome 53 gives 2hr 12m more watch time on a single charge

Google Chrome'un pil ömrünü Microsoft Edge veya Mozilla Firefox gibi diğer tarayıcılarla karşılaştırmaya şimdilik kalkışmıyor. Sanırız firmanın bunu yapmadan önce biraz daha çalışması gerekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

anca kendi kendisiyle kıyaslar saçmalığa bak

Mac kullanıyorsanız safari Windows kullanıyorsanız ie Windows 10 kullanıyorsanız edge linux kullanıyorsanız mozilla firefox chrome os kullanıyorsanız google chrome kullanın. Böylece piliniz uzun süre dayanabilir.

Ula, nerdeyse her sürümde pil kullanımı iyileştirilip, yüzde 33e kadar uzun kullanım sağlanıyor ama ne hikmetse , sürekli azalan 33, sayesinde hiç SIFIRA inmiyor. Her sürümde 33e kadar hız ve kullanım süresi oluyor ama... Chrome hantal ve yavaş işte yav...

Çok güzel mükemmel olmuş bence

Acik yazilim diyen Google konu kendi sevislerine gelince hemen kisitlamalarina basliyor. Pek cok uygulama eklentisini kaldirdi. Firefox candir.

@M3ric Açık yazılım diye bir tabir yok önce onu düzeltelim. Açık kaynak ve özgür yazılım diye iki farklı tabir var. Uygulama eklentilerini kaldırması açık kaynak düşmanlığı mı demek oluyor? Nasıl aralarında bir bağ oluşturdun çözemedim:) Evet Firefox candır ama Google firmasının açık kaynağa desteği emin ol daha çok! Linux destekçilerine bak ne demek istediğimi anlarsın. Microsoft bile Mozilla vakfından daha fazla bağış yapan bir firmadır.

operaya geçtim kafam rahat.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play