Google, cihazınızı mahkeme kararıyla açabilir

Google'ın mahkeme kararıyla bu Android'li cihazları uzaktan "açabildiği" ortaya çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Google, cihazınızı mahkeme kararıyla açabilir!

Google'ın Android'in eski sürümlerinin kilidini uzaktan açabildiği ortaya çıktı. Böyle bir durum elbette durduk yere başınıza gelmeyecek, ancak bazı kullanıcılar endişelenmekte haklı olabilirler.

The Next Web'in eline geçen belgelere göre Google, kanuni yaptırıma yardımcı olmak amacıyla telefonların kilidini uzaktan açabiliyor. Bu durumun yalnızca Android 5.0'dan daha önceki Android sürümlerini çalıştıran cihazlar için geçerli olduğu söyleniyor. Android 5.0 ve üzerini çalıştıran cihazların kilidi ise Google tarafından uzaktan açılamıyor. Bunun nedeninin cihaz şifreleme özelliği olduğu belirtiliyor.

Cihazın kilidinin çözülmesinin ardından yetkililer, cihaz içerisindeki verilere kolayca ulaşabiliyorlar. Android Developer Dashboard verileri, şu an tüm Android'li cihazların yüzde 74,1'inin Google tarafından erişilebilir durumda olduğunu gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Bu birşeymi Google istese tc kimliğinize kadar tüm verilerinizi sadece 1 dkda çekebilir çıplak fotoğraflarınız dahil googlenin elinde şuan google photos'un güvenli olduğunumu sanyorsunuz ?

@SonKraLL Hayırdır Sen Android telefonunu çıplak mı kullanıyorsun?

@SonKraLL gogıl da yatıp kalkıp sen çıplak foto çek de ele geçirelim diye yatırımlar yapıyo zaten.

@25 Kasım 2015 10:56 sizin için de en büyük teknoloji uzmanı cem yılmz değil mi ? O paraları nasıl alıyor kendisi bir düşünseniz :)

Hala android güvenli diyenler var saçma sapan google ın sizi izlediği bir mobil işletim sistemi. Androidiniz ne kadar yüksek olursa olsun Google hef şekilde sizi takip ediyor.

@24 Kasım 2015 14:46 sanki apple güvenli. sanki Windows güvenli

@24 Kasım 2015 14:46 Aynı haberi başka yerde okudum tek farkla orada ios da da aynı olay var sadece 8 ve üstü hariç. Hepsi aynı fok android ios fark etmiyor.

@24 Kasım 2015 14:46 Apple de microsoft da ve google da takip ediyor.

@24 Kasım 2015 17:41 apple mac os cok guvenli

Buna şaşıran oldumu ? Pek zannetmiyorum.

ne beklersin pencere açık oldudumu hırsızlar dalar içeriye teknolojinin kilidi yok.

ise yaramayan isletim sistemi uzak durun

Yani adam acik acik diyor ki 5.0 ve ustu bir android isletim sistemli bir telefon al...

SADECE ANDROİD DEĞİL... TÜM İŞLETİM SİSTEMLERİ ŞÜPHELİ.ARKADA NE YAPTIKLARINI BİLMİYORUZ VEYA YALAN SÖYLEYEBİLİYORLAR.HEPSİNE ŞÜPHE İLE BAKMAK LAZIM. BU HİÇ BİRİNİ KULLANMAMAMIZ LAZIM ANLAMINA GELMİYOR.DİKKAT ETMEK VE HER ZAMAN TEMKİNLİ OLMAK LAZIM. VESSELAM....

apple mahkemeye bile bilgilerinizi vermezken google bunu yapar. bu daha gün yüzüne çıkan şeyleri. kilidine bile erişimi varsa kim bilir telefonunuzda nerelere erişimi vardır.

Neden herkes Google'a çemkiriyor? Neden kimse Apple'ın yaptıklarını görmüyor? Nedir bu Google düşmanlığı? Bunun neyin kuyruk acısı? Google ne yaptı size? Affedersiniz annenize bir şey mi yaptı Google? Nedir bu kin bu öfke?

@24 Kasım 2015 21:17 Apple'a yada microsoft'a "çemkirilmediğini" nereden çıkarıyorsunuz ? Bu d androidin haberi olduğu için doğal olarak onun hakkında konuşuluyor. Acaba sizin Google ile aranızdaki bağ ne ?

Allah'ıma bin şükür ; ne teröristim, ne suçluyum, ne kaçağım. Burada "googlo sozon boton bolgoloronozo çoloyor" diyenler galiba ya terörist ya suçlu ya kaçak ya da gizli saklı işler yapıyorlar..... Çok şükür benim gizlim saklım yok. İçim dışım bir. Google benim bilgilerimi öğrense ne olur öğrenmese ne olur? Alnım ak benim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play