Google Cloud Vision duyguları tespit edecek!

Google artık bir fotoğraftaki yüzlerin o an ne hissettiklerini bile anlayabiliyor!

  • Cenk Atlı
Google Cloud Vision duyguları tespit edecek!

Google, yeni bulut tabanlı uygulama programı arayüzü için bir beta sürümü yayınladı. Tek bir karede yer alan yüzleri, işaretleri, tabelaları, objeleri, metinleri ve hatta harekeleri bile tanımlayabilen Google Cloud Vision API, gücünü büyük oranda Google'ın rakipsiz arama motoru teknolojisinden alıyor. Uygulama sayesinde geliştiriciler ve kullanıcılar bir dizi kriter kullanarak fotoğrafları sınıflandırabiliyor.

Bir resimdeki nesneleri, bir işaret levhasındaki metinden bir tabaktaki yiyeceklere ve bir kalabalıktaki yüzlere kadar ayrıntılı bir biçimde seçebilen Vision API ayrıca uygunsuz içerikler barındıran görselleri belirlemekte de kullanılabiliyor. Görsellerin konularına göre de sınıflandırılabileceği bu arayüz Google'ın SafeSearch teknolojisinden yararlanıyor.

Söz konusu API'ın sahip olduğu beceriler arasında en çarpıcı olanı ise hiç kuşkusuz, belirli duyguları gösteren görüntüleri bulmasını sağlayacak biçimde yüz özelliklerini tanımlayabilmesi. Bu da Google'ın bu bulut plarformunun artık teknik olarak herhangi bir nesneyi tanımlamasının yanında sevinç ve korku gibi duyguları da tanıması anlamına geliyor.

Google Cloud Vision API geliştiricilerin kullanımına açılmış durumda. Aylık olarak her bir özelliğin ilk 1.000 defalık kullanımı ücretsiz. Daha fazlasını talep edenler de kullanımlarına göre her bir özellik başına ayda 0.60 ile 5 dolar arasında bir ücret ödeyecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Microsoft'un çoktandır duran Oxford projesine bir rakip daha...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost