Google da "beta" olmaktan sıkıldı

Yıllar geçti ama pek çok Google ürünü hala beta. Garip olansa, Google'ın da bu işten memnun olmaması

  • Ümit Öncel

Google'ın her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlediği Google I/O yani geliştiriciler konferansında söz döndü dolaştı Google'ın beta'lıktan bir türlü kurtulamayan ürünlerine geldi. Bu bitmeyen beta süreçleri çok uzun süredir dikkatleri çekiyor. Beta'sından ayrılamayan en ünlü Google hizmeti ise şüphesiz Gmail.

Google adına konuşan ürün yöneticisi Jonathan Rochelle, "bu ufak bir rahatsızlık ve çok da uzak olmayan bir gelecekte bunun değiştiğini göreceksiniz" dedi. Fakat Rochelle'in sözlerine bakacak olursak görünüşe göre bunun nasıl gerçekleşeceği kısmı pek net değil; "Bunu çözmenin bir yolunu bulacağız".

Rochedelle ayrıca "Bizim anladığımız "beta" terimi, yazılım endüstrisinde kullanılan terim ile tam olarak aynı şey değil. Biz bu ürünleri satıyoruz ve iç yapımızda bunları beta gibi görmüyoruz" diyor. Buna rağmen beta demeyi sürdürüyorlar. Bakalım ne zaman Google'ın anladığı anlamda beta'lar, bizim algıladığımız anlamda beta olmaktan çıkacaklar...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

beta olsa ne olur olmasa ne olur önemli olan işlevi.

Burda verilmek istenen mesaj, "servislerimiz ne kadar iyi olursa olsun biz surekli gelişiyoruz" mesajı.

Anlayana tabii..

gmail omega olsa ne farkeder, neticeye bakalım. A++

bir taraflarından anlam üretmesinler neyse odur

"BETA" yerine "EXPERIMENTAL" yazsınlar.
ByHS

Google birde lugat çıkartsın

varsın olsun beta olsun dert bumu. kullanıyosunuz yetmiyormu

Üniversitede en çok sıkıntıyı burdan çekiyoruz. Birinin metre dediğine öteki inç der ama içerik farklıdır. Onu ona çevirmek gerekir. Google'nın yaptığı bundan farklı bir şey değil. Bu farklılık yaratmak filan değil. Başka bir şey. Her şey böyleyken neden insanların algılarını değiştirilmeye çalışıyorki. İnternet ve yazılım standartlarında beta tamamlanmamış, geliştirilmekte olan demektir. İnternet'in en büyük şirketi olmak sana bunu tamamlanmış ama hala geliştirlmekte olan diye değiştirme hakkı mı veriyor? Zaten kullanıcılar Google'ın devamlı gelişmekte olduğunun farkında. Farklı olacağım diyerek bilinen gerçekler neden değiştirilmeye çalışılıyor ki, zaten yaptığınız işi en iyi şekilde yaparak farklı olduğunuz göstermiyor musunuz?

google betadan özellikle çıkmaz sebebi ise bir kullanıcı google`ın beta yazan bir hizmetini kullandığında bu uygulamanın bir eksiği yada hatası yüzünden bilgisayarı zarar gördüğünde bu kişi o zaman google`ı mahkemeye veremez (bu örneği yurt dışı için veriyorum çünkü orada bir şekilde zarar gördüğünde yada mağdur olduğunda veya kazıklandığında mahkemede hakkını aramak çok yaygın) o zaman google kendini mahkemede bizim hizmetimizin beta olduğunu belirtmiştik kullanmaması gerekirdi diyerek zeytinyağı gibi üste çıkar

Betadır hatalar olabilir düşüncesi yaygındır bu neden le beta ibaresini bazı uygulamalarda kaldırmalı

Sen de yorum yaz