Google'da nasıl üst sıralara çıkılır?

Google arama motoru yenilendi. Peki neler değişti, sitenizi nasıl aramalarda üste çıkartırsınız?

  • Ali Güngör

İnternete her gün büyük miktarda yeni içerik ekleniyor. Haberler, fotoğraflar, videolar ve çeşitli makaleler ile içerik zenginleşiyor. İnternet siteleri ve forumlar boş durmuyor, işin içine bir de Facebook, Twitter, MySpace gibi sosyal ağları kattığınızda eklenen içeriğin inanılmaz boyutları, arama motorlarının giriştiği işin çapı büyüleyici bir hal alıyor.

Kullanıcılar, profesyonel yayınlardan çok daha fazla içerik giriyor. Ancak bu içeriğe ulaşmanın yolu arama motorlarından geçiyor. Haliyle küçük bloglar ve yeni kurulan siteler için arama motoru optimizasyonu, büyük önem kazanıyor.

Profesyonel sitelerin düzenli ziyaretçileri en önemli trafik kaynakları oluyor. Ancak yine de arama motorları ve özellikle Google yeni kullanıcıların keşfetmesi için en önemli kaynak. Kullanıcıları için de aradıklarını bulmanın en önemli aracı.

Google arama motoru da internete eklenen bu trafik içerisinde aradıklarımızı bize sunabilmek için durmaksızın değişiyor. Peki Google'da neler değişti, arama motorunda nasıl üst sıralarda yer alınır? İşte makalemizde bunları anlatıyoruz...

Kodlar ne kadar sık değişiyor?

Sayısız Google projesi var ama en önemlisi arama motoru

Google arama motorunun gerçek sırları, Google'ın belirli çalışanları hariç hiç kimse tarafından bilinmiyor. Çalışanların çoğu farklı projeler üzerinde ama şüphesiz en önemli Google projesi arama motorundan başkası değil.

Sırlarını açıklamamakla birlikte Google genel kaideleri ve değişiklikleri kısmen de olsa duyuruyor. Google çalışanlarının köşe yazıları ve internet yayıncılarının Google tecrübeleri de arama motoru optimizasyonu konusunda yol gösterici oluyor.

Arama motoru optimizasyonu ya da Search Engine Optimization: SEO, bütün internet sitelerinin dikkat etmesi gereken bir iş. Değişiklikleri devamlı takip etmek gerekiyor çünkü bir yıl önce öğrendiğiniz pek çok şey artık işe yaramıyor.

Google arama motorunun kodları üzerinde çalışan mühendisler, aynı kodları 6 ay sonra gördüğünde yarısı değişmiş oluyor!

Google Caffeine'in farkları

Google Caffeine çok daha hızlı

Google'da en son büyük değişim Caffeine ile gerçekleşiyor. Caffeine, Bing gibi teknolojik açıdan güçlü rakiplerin boy göstermesiyle birlikte Google'ın en büyük hamlesi oldu. Bing henüz yaygınlık olarak Google ile yarışamasa da kullanıcıların görmediği teknolojik bir savaş devam ediyor.

2009 Ağustos ayında duyurulan değiştirilmiş Google arama motoru, o günden bugüne gelişti ve artık kısıtlı sayıda sunucuda kullanımda.

Caffeine, Google'ın geleceği ve en önemli özelliği daha hızlı olması. Bu hız milisaniyelerle ölçülse ve kullanıcılar tarafından farkedilmese de toplam etki olarak Google için kritik önem taşıyor.

Caffeine özellikle gerçek zamanlı arama ve sosyal ağlar üzerindeki kaynaklara yoğunlaşıyor. Yani sosyal ağ etkinliğinin ve içeriğin ağlarda bolca paylaşılmasının çok önemli olduğu ortada.

Google ve Google Caffeine kıyaslama araçları

Google Caffeine ile normal Google'ı kıyaslamak için şu sitelerden faydalanabilirsiniz: comparecaffeine.com, comparegoogle.com, facesaerch.com/caffeine. Bu araçlar ile durumu biraz daha iyi anlayabilirsiniz.

Evet, önceden de belirttiğimiz gibi google Caffeine ile birlikte Google hıza önem veriyor. Sadece arama sonuçlarını sunmaktaki hıza değil, internet sitelerinin hızına da önem veriyor.

Eğer hızlı çalışan bir internet siteniz varsa üst sıralara çıkmanız daha kolay. Hantal, yavaş çalışan bir site iseniz, Google sizi aşağılara itecek. Bundaki temel mantık son kullanıcının ve Google'ın işinin kolaylaşması. Ama şu ihtimal de var: Google arama motorunu kandırmak ve işe yaramaz siteleriyle üst sıralara çıkmak için çöplük kod dolduran sahtekarları piyasadan silmek! Google hızlı site, temiz kod istiyor ve bu herkesin yararına.

Markanın önemi çok büyük

Google'ın markaya verdiği önem de artıyor. Bir sitedeki sayfaların içerdiği bağlantılar ve içerik haricinde, ana alan adının gücü, güvenilirliği, istikrarı ve yaşı da daha önemli hale geliyor.

Bu sonradan site açanların işinin biraz daha zorlaşması demek oluyor. Ancak önceden de belirttiğimiz gibi Google için dürüstlük çok önemli, temiz, düzgün ve dürüst bir site ile üst sıralara çıkabilirsiniz.

Burada içeriğin önemi ön plana çıkıyor. Caffeine her ne kadar sosyal ağlara ve Twitter, Facebook, MySpace gibi sitelerde yer alan paylaşımlara baksa da, site içeriğine verilen önemi arttırmış durumda.

Neden dürüstlük diyoruz? Temiz kod diyoruz? Çünkü Caffeine kısa süreliğine haksız avantaj sağlamak için sahte içerik veya bağlantı dolduran siteleri yerin dibine sokmak için geliştirildi. Google hile yapanları geç keşfedebilir, ama bir kez keşfettiğinde kolay kolay affetmiyor. Kendi çıkarınız için Black SEO denilen, kolay yol vaat eden hizmetlerden uzak durun...

Önemli: Alan adı ve anahtar sözcükler

Alan adınız konuyla alakalı olmalı, anahtar sözcükler doğru olmalı

Google'a gelen Caffeine güncellemesiyle birlikte alan adının içerik ile ilgili bağlantısı da önem kazandı.

Alan adınızı seçerken, kullanıcıların o konuda arama yaparken yazacağı terimleri düşünün ve buna göre seçim yapın. Eğer içeriğiniz de zenginse o konuda üst sıralarda siz çıkacaksınız.

Artan içerik ile birlikte arama terimi sayısı da arttı. Bu yüzden Google'ın endeksi eskisine göre büyük. Elbette popüler terimler, aranan konular ya popüler gündem oluyor, ya da klasik merak edilen konu başlıkları.

Sitenizde anahtar sözcük ve içerik tanımı kullanırken de abartıya kaçmayın, Google abartıyı ve yalanı cezalandırıyor. İçeriğinizde ne varsa onu yazın yoksa Google algoritmaları içerik ile anahtar kelimeleri kıyaslayıp uymadığını görecek ve bunun sonucunda aşağı sıralara gömüleceksiniz... Yapmayın.

HTML, CSS ve dahası...

Google Caffeine ile Google değişti, işte özellikler

Sitenizde daha fazla CSS yani Cascading Style Sheets kullanmak mantıklı ve avantajlı.

HTML miktarını azalttığınızda, Google aramalarında üste çıkacaksınız çünkü siteniz hafifleyecek ve hızlanacak.

Kullandığınız stilleri harici CSS dosyasına bağlamakta şu kodu kullanabilirsiniz:

link rel="stylesheet" type="text/css" href="style. css"

JavaScript kodunuzu HTML gövdesi içine koymazsanız, indirme sürelerini hızlandırırsınız:

script type="text/javascript" src="functions.js">
Sitenizin kodlarında gereksiz karakterleri ve boşlukları temizlerseniz daha hızlı hale gelirsiniz. Bu iş için iki kullanışlı araç ile tanışmadıysanız biran evvel tanışın: JSMin ve YUI Compressor.

Görseller, sıkıştırma ve sunucu mekanı

Sunucunuz Türkiye'de olursa daha iyi

Sitenizde görseller düşük boyutlu thumbnaillar olarak görünür ve tıklanınca yükleyip açılırsa hızınız büyük miktarda artar. Keinlikle BMP türü şişkin formatlar kullanmayın, JPG, PNG ve GIF tercih edin.

İçeriğinizi Apache web server 1.3 üzerinde mod_gzip kullanarak, Apache 2.x sürümlerinde de mod_deflate kullanarak sıkıştırabilirsiniz. Sayfaların boyutu yüzde 70'e kadar küçültülebilir.

Elbette hızlı bir sunucuya ihtiyacınız var. Ama bunun ötesinde .tr alan adlı bir site işletiyorsanız ya da Türkiye'ye yönelik yayın yapıyorsanız sunucunuzun Türkiye'de yer alması da önemli. Yurtdışı çıkışı kötü ve yurtdışı sunucular inanımaz ucuz olsa da bu engel yüzünden her zaman beklenen performansı veremiyor.

Son olarak Google'ın Keyword aracından faydalanmayı ihmal etmeyin ve daha fazlası için CHIP Online'ı takip edin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

sağol chip, işte hep böyle makaleler bekliyoruz sizden, bir de video işleme ile ilgili bir makale yazsanız. video üzerine resim yazı yazılabilecek programları felan tanıtsanız

"Sitenizde anahtar sözcük ve içerik tanımı kullanırken de abartıya kaçmayın, Google abartıyı ve yalanı cezalandırıyor. İçeriğinizde ne varsa onu yazın yoksa Google algoritmaları içerik ile anahtar kelimeleri kıyaslayıp uymadığını görecek ve bunun sonucunda aşağı sıralara gömüleceksiniz... Yapmayın."

bir yalnışınız var! Google Resmi Blog'da artık Google'ın hiç bir anahtar kelimeyi dikkate almayacağı hakkında 6 ay önce açıklama yapmıştı. Görünen o ki, sizde takib edemiyorsunuz! Google bu çok hızla değişiyor :)

googlewebmastercentral.blogspot.com/2009/09/google-does-not-use-keywords-meta-tag.html

CHIP Online'ın notu:
Hayır burada kastedilen olay tamamen farklıdır. Alice şirketinin keyword'ü Bob şirketinin sitesinde olursa, Alice aratanlar Bob ile karşılaşmaz, korkmayın mesajıdır bu. Keywordlerin üste çıkmakta bir önemi yok, yani boşuna sitenizde olmayan keywordleri doldurmayın. Esas olay budur, arama sonucunda üste çıkartmakta etkili olmaz. Burada kastedilen olay Black SEO'da kullanılan bir tekniğin yanlış ve işe yaramaz oluşudur. Caffeine ile birlikte bu tür hileler anlamsız oldukları kadar zararlıdır da.

Teşekkür ederim chip seo hakkında ki makaleleri görmeye başlarsak kullanıcılar açısındanda iyi olacaktır.Seo hakkında bildiklerinizi bizler ile paylaşırsanız cevap olarakta olsa bile çok sevinirim.Açılış sayfam 6 senedir chip tir.Hergün onlarca makale açılıyor hepsini okuyorum.Sizlerin sayesinde bilişim ve teknoloji konusunda çok yüklü bir insan oldum.Tekrar teşekkürler.Dediğim gibi SEO ya ağırlık verilmeli.Seo konuları sabitlenmelidir.

Siteye yorum yazanları yorum yazdığınız için teşekkür ederiz diye bir sayfaya yönlendirip sonra yeniden eski sayfaya yönlendirerek, hem daha çok reklam görüntülenir hemde sayfa görüntüleme sayısı artar, google siteyi daha popüler sanır. üyeler biraz kızar ama kafasına vursan susar nasıl olsa.

bu konuda tam ve doğru bilgilendirme yapmanızı rica ediyorum,aksi takdirde insanlar dolandırılıyor...seo ve back-link konusunu hiç mi hiç anlatmamışsınız ya da doğru sitelerden link alınması konusunu...

Arama motoru optimizasyonu : Arama motoru uyumlulugu diyebilirsiniz.

google arama motorunda başarı şunlara bağlıdır
1-Domain seçimi:Yapılan iş ile ilintili domain alın.Örneğin kuaför malzemeleri satıyorsanız en iyi seçim kuaformalzemeleri.com!dur.
2SEO(search engine optimization-arama motoru optimizasyonu)
A-WEB SAYFASI İÇİN SEO:Web sayfanızın anayasayfa ve title(başlık kısmında yapılan profesyonel çalışmalar
B-GOOGLE ROBOTLARI İÇİN SEO:Web sayfasına baktığımızda ilk başta göremediğimiz sayfa kaynağını görüntülediğimizde "keywords ve description" bölümlerinde yapılan profesyonel çalışma
3BACK-LİNKGoogle tarafından iyi bilinen güçlü sitelerden websayfanıza link verilmesi ki işte kalıcı yükselme ve güç bursa başlar.

@16 May 2010 07:30 link nasıl alıcaz

Sitenizi Google'da nasıl üst sıraya çıkartırsınız?

Cevap : Google parayı bastırırsınız. En tepeye yapışırsınız.

Seo için bu tarzda hazırlanan yazıları chip gibi güvenilir sitelerden takip etmek çok daha mantıklı. Teşekkür eder devamını bekleriz.

www.bursa-palet.com verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim...

www.resadonya.com bilgileriniz için tşkler

www.alanyaisrehberi.com teşekkurler..

Birseo.com ekibi olarak sosyal ağların seo optimizasyon çalışmalarında önemli bir faktör olduğunu hepimiz bilmekteyiz fakat sosyal medya içeriğini ve web site içeriğiniz nasıl bir link algoritması ile birbirlerine bağlayacağımızı çok iyi ayarlamamız gerekmektedir. aksi takdirde boşuna çalışmış ve zaman harcamış oluruz.

Merhaba Chip Yazınız için teşekkür ederim.. Benim sitemde de sayfa bazlı ilk sırada veya ilk sayfada çıkmada problem yok yalnız. Site adını com yazamdan direk aratınca 2- veya 3. sırada buluyor.. bunu nasıl ilk sıraya getirebilirim ?

Sen de yorum yaz