Google+'da sevdiğimiz ve sevmediğimiz 10 şey!

Google+'ı sevmeniz için 5, sevmemeniz için 5 farklı neden... Hepsi içeride...

  • Zeynel A. Öztürk
Google+'da sevdiğimiz ve sevmediğimiz 10 özellik!
Son zamanlarda kullanıcıların sitede geçirdiği zamanın çok kısa olmasıyla gündemde

Çoğumuz Facebook'u birkaç senedir kullanıyoruz. Google+ ortaya çıktığında çıktığında ise ilk düşüncemiz genellikle, Google'ın bu iş için büyük bir çaba sarfetmesi gerektiğiydi. Bu, Google'ın ilk sosyal ağ denemesi değildi ve kapatılan diğer hizmetler gibi Google+'ın da başarısızlığa uğraması mümkündü.

Ancak Google+ ilerleyişini sürdürüyor ve bugün milyonlarca kullanıcıdan oluşan büyük bir kitleye sahip. Bu yazımızda ise Google+'ın sevdiğimiz ve sevmediğimiz 10 özelliğinden bahsetmek istiyoruz.

Sevmediğimiz 5 özellik

Son zamanlarda kullanıcıların sitede geçirdiği zamanın çok kısa olmasıyla gündemde1. Kafa karıştıran duvar: Facebook'da en çok zamanınızı harcadığınız yerlerden biri olan kişisel duvarınızın, Google+'da üçüncü düğme olması biraz garip.

2. Duvara yazmak: Kendi duvarınızdayken güncelleme yazmak için herhangi bir kutucuk görmüyorssunuz. Bunun için öncelikle arkadaşlarınızın güncellemelerinin göründüğü akışa gitmeniz gerekiyor.

3. Çevre düğmeleri: Durumunuzu paylaşırken bunu kimin göreceğinizi ayarlamanıza izin veren düğmeler, Paylaş düğmesine oldukça benziyor. "Kişi ekleyin" bağlantısının düğme olarak gösterilmemesi de tutarsızca görünüyor.

Sevmediğimiz ve sevdiğimiz özellikler

4. Çevrelere yeni kişi eklemek: Google+ çevrelerinize kişi eklemeye çalışırken kafanız karışabiliyor. Çevrenize kişi eklerken, sağ üst tarafta bulunan arama kutucuğu ve "Daha fazla sonuç mu istiyorsunuz" adındaki kutucuğun aynı anda görünmesi, kafa karıştırıyor. Sayfanın yapısı, sosyal ağlara yeni katılan bir kişi için fazlasıyla kafa karıştırıcı.

5. Ayarların karışıklığı: Google+'daki ayarları Facebook'da olduğu gibi değiştiremiyorsunuz. Google+ ayarlarını değiştirebileceğiniz, bu işe özel tek bir sayfa bulunmuyor.

Google+'da sevdiğimiz 5 özellik

1. Fotoğraflar arasında dolaşmak çok eğlenceli: Google+'ın hoşumuza gitmeyen özelliklerinden bahsettik, ancak sosyal ağın bunları kapatacak kadar faydalı ve eğlenceli işlevi de mevcut. Arkadaşlarınız tarafından veya sizin tarafınızdan gönderilen fotoğraf arasında dolaşmak oldukça eğlenceli. Telefonunuzdan gönderdiğiniz fotoğrafları ayrı bir bölüm altında görebilmek de hoş.

2. Yeni kişileri bulmak kolay: Kişileri bulmanıza yarayan sayfanın karışık olduğundan bahsettik. Ancak sayfa, aynı zamanda bu nedenle aradığınız kişileri bulmayı da kolaylaştırıyor.

Google+'da sevdiğimiz 3 özelilk daha

3. Google+ sayfası oluşturmak çok kolay: Blog'unuz, bir işyeriniz veya meraklısı olduğunuz bir konu varsa, bunun için kolaylıkla bir sayfa oluşturabilirsiniz.

4. Google oyunları: Google, Facebook'un oyunlar sayesinde ün kazandığının farkında. Dolayısıyla Google+'da oyunlara önem veren şirket, Oyunlar sayfasını oldukça düzenli ve kullanışlı bir şekilde önümüze sunuyor. Google+'ın sağladığı eğlenceli oyunlar ile saatlerinizi harcamanız mümkün.

5. Çevreler ile denetim çok kolay: Çevre düğmelerinin dağılımının karışık olduğundan her ne kadar yakınsak da, bu işlev aynı zamanda durum güncellemenizi paylaşacağınız kişileri denetlemenizi de son derecede kolaylaştırıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

1. Google ile Facebook birbirine benzemek zorunda değil.. bence kişisel duvarımın ayrı olması güzel. 3. düğme olası niye kafakarıştırıcı anlamıyorum. Ona da kafası karışıyorsa millet kullanmasın bir zahmet. Eminim Facebook un bazı yönlerden daha çok kafa karıştırıcı (sizin tabirinizle) olduğunu söylediğim de bana katılan arkadaşlarım olacaktır.
2. Duvara yazmak hiç bu kadar kolay olmamıştı sanırım. İster Google arama ana sayfasında olun. İster google readerda olun.. isterseniz Google + da.. Her zaman üstteki siyah barda "paylaş" kutusuna tıklayarak hiç Google + sayfasına gitmeden istediğiniz şeyi payaşabilirsiniz. Yani saçma olmuş söyledikleriniz..
3. paylaş düğmesini ona benziyor.. kişi ekle düğmesinin düğme şeklinde olmaması ise tutarsızca gözküyor.. ne kadar olduğu kendisini kaybettiğimden beri ki ölmüşlüğü..
4.Size sizin cevabınızla cevap veriyorum " Kişileri bulmanıza yarayan sayfanın karışık olduğundan bahsettik. Ancak sayfa, aynı zamanda bu nedenle aradığınız kişileri bulmayı da kolaylaştırıyor."
5. ayarlar bence karışık değil.. ona bir şey diyemeyeceğim.. eski facebook u kapatmadan önce kullanırken o daha da karışık geliyordu.. Bence Google nin ki daha güzel. Yeni facebook arayüzünde nasıl bilmiyorum.

google biraz reklam yapsa iyi olacak çoğu kişinin google+ dan haberi yok

1. kendi ismine tıklayıp profiline gitmek dururken 1.düğme olsa ne olur 2. düğme olsa ne olur.facebook ta onun adına duvar deniliyor olabilir ama google+ da onun adı profildir.

2. evet facebook tan sonra biraz garip gelebilir ama daha iyi yöntem var her google sayfasında sağ üst köşeden bir şeyler paylaşabilirsiniz.

3. kişi eklemenin düğme olmamasını kötülemeniz bile bir garip neyini kötülediniz anlamadım. kişi eklemeyi kolaylaştıran bir özellik bence her seferinde çevre ekler gibi kişi ekleseydik hiçte pratik olmazdı.

4. çevreler sayfası gayet hoş ve kullanışlı bence.

5. ayardan kastınız gizlilik ayarlarıysa profilden hepsi düzenlenebiliyor.hatırlarsanız facebook tada öyle.hatta tam aksine facebookta gizlilik ayarları hem profilde bir kısmıda gizlilik ayarları adlı sayfada.facebook daha karışık bu açıdan bence.zaman tüneli meselesine hiç girmek bile istemiyorum.

google+ ın hiç mi eksikleri yok tabi ki çok var ama google her zamanki gibi sadeliğini korumaya devam ediyor.facebook her özellik değiştirdiğinde dahada karmaşık bir yapıya gidiyor.

diğer arkadaşlar ben de katılıyorum gerçekten de facebook daha karışık google + daha hoşuma gidiyor benim de aman hep böyle kalsın faceye benzemesin

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play