Google'dan Car Play'e rakip: Android Auto!

Apple'ın iOS'undan sonra, Google'ın Android'i de otomobillere girmeye hazır! İşte Android Auto...

Google'dan Apple Car Play'e rakip: Android Auto

Google, otomobillere özel geliştirdiği Android Auto platformunu dünkü I/O etkinliğinde sahnede gösterdi.

Bir otomobil yerine sadece bir ön paneli sahneye taşıyan Google, yeni platformu "Android platformunu otomotiv için yeniden tasarladık" sözleriyle tanımladı. Google Android Otomotiv Ürün Müdürü Andrew Brenner, platformu sahnede gerçek bir araç kokpiti içerisinde gösterdi.

Brady, ABD'deki kazaların yüzde 25'inin "direksiyon arkasında cihazlarla oynamaktan" kaynaklandığını, ancak Android Auto'nun akıllı, içerik tabanlı işlevler ve sesli komutlar yoluyla seyir sırasında, normalde telefonunuzda bulunan işlevleri güvenle kullanmanıza izin verdiğini söyledi.

Android Auto, navigasyon, iletişim, müzik ve diğer akış medyalarını kolayca ulaşılabilir kılıyor. Brenner, Android'li cebini araca bağladığında, aracın ekranında Android'i andıran, dokunmatik bir işletim sistemi göründü. Brady bunun ardından Google Play'i kullanarak müzik çaldı ve Google Maps ile yol tarifi aldı.

Brady, bu uygulamalarda alıştığımız tüm özelliklere Android Auto kullanıcılarının ulaşabileceğini söyledi. İşlevlere ulaşmak için dokunmatik ekran ve sesli komutların yanında, otomobilin direksiyonunda bulunan medya düğmeleri de kullanılabilecek.

Şu an 25 otomobil markası, gelecekte Android Auto'yu kullanma vaadinde bulunmuş durumdular. İlk Android arayüzlü otomobiller ise 2014'ün sonunda piyasaya sürülecek. Google, Android Auto SDK'sının "yakında" kullanıma sunulacağını söylüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

hep ios takliti baska birsey değil

yine apple'dan çaldı , apple yapar ardından google yapar. apple ios'u çıkarsın , google android'i , apple telefon çıkarsın google telefon çıkarır , apple market yapsın google market çıkarsın , apple web sitesi kursun ardından google android için kursun , apple logo yapsın sonra google yapsın , apple araçlara gitsin , sonra google girsin , apple gözlük çıkarsın ardından google , google glass ı çıkarsın. bu hep böyle gider hırsız google.

@26 Haz 2014 18:25 Gözlük ilk önce google çıkardı. Git araştır biraz. Hmmm o zaman birşey çıkmasın. Sadece bir telefon, bir tv, bir araba olsun. Saçma saçma konuşma. Google siyeti çıkardı sonra bing geldi sonra yandex bunlar ne olacak peki? Ona kalırsa google çıkardığı bazı şeyler apple de yok. Ama çıkaracak. Sen ne diyorsun? Senin gibiler yüzünden rekabet çöküyor

Size tek laf google gizli saklı bırakmadı eve arabaya girdi artık heryerdeyiz

Buna çalma değil rekabet denir o zaman ilk telefon dan sonraki her cihaz birer kopya ...

@26 Haz 2014 20:17 Hele şükür mantıklı düşünebilen bir arkadaş :)

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir