Google'dan devrim niteliğinde bir yenilik

Google internet hakkında bildiğiniz pekçok şeyi Google Wave ile kökten değiştirmeye hazırlanıyor.

  • Ümit Öncel

İnterneti bu kadar faydalı ve ilgi çekici kılan şeylerin başında, uçsuz bucaksız bir bilgi kaynağı olması geliyor. Fakat etkileşim faktörü kullanıcıları internete asıl çeken şeylerden biri. Sosyal ağ sitelerinin veya anında mesajlaşma programlarının bu derece popüler olmasının sebebi de zaten bu. Google, etkileşimli internet konusunda çok önemli bir adım atma hazırlığında.

Google Wave adı verilen yeni bir uygulama sayesinde e-posta, anında mesajlaşma, sosyal ağ sitesi özellikleri, aynı doküman üzerinde bir arada çalışma ve blog tutma gibi pek çok özelliği bir araya getiriyor. Google'ın geliştiricler Konferansı Google I/O'da ilk kez tanıtılan Google Wave, aslında 2007 yılından beri geliştiriliyor ve neredeyse kullanıma hazır.

Tarayıcı üzerinde çalışan Google Wave'in en büyük özelliği ise kullanıcıya devam eden görüşmelere canlı olarak müdahale etme imkanı tanıması. Bu anında mesajlaşma uygulamalarının bile henüz gerçekleştiremedikleri bir özellik. Google Wave ile pek çok katılımcı, devam eden bir görüşmede mesajları daha yazılırken görmeye başlıyorlar ve karşı taraf daha yazısını bitirmeden araya girip sözlerini söyleyebiliyorlar.

Ne yazık ki üçüncü parti eklenti desteğine de sahip olacak olan bu son derece heyecan verici uygulamanın ne zaman gerçek anlamda kullanılmaya başlanacağına dair henüz bir bilgi yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Google Yaparsa Adam Gibi Bir Şey Çıkar! Bu süper bir sistem videolarını izlemenizi tavsiye ederim.

basecamp'ın pabucu dama atılabilir.

yalnız başlığa çok güldüm :D

uzun süredir beklediğim hayal ettiğim birşeydi.
bütün google uygulamalarına tek pencereden erişebilmek. maps email reader. picasa, arama ve daha bir çok özellik

mükemmel olacak

"devam eden bir görüşmede mesajları daha yazılırken görmeye başlıyorlar" bu yeni bir özellik değil. Artık pek çoğumuz kullanmıyor belki ama ICQ'da bu özellik vardı. ICQ'un chat özelliğinde harf harf yazdıklarınızı karşı tarafa iletiyordu. Bu söylediğim sanırım 6-7 sene öncesi. Bazen çok eski özellikler yeniymiş gibi duyuruluyor. Teknoloji son 3-5 yıldır çokda hızlı ilerlemiyor. Yıllardır gördüğüm en büyük yenilik MultiTouch. Bunuda notebooklara neden koymuyorlar onuda anlamıyorum. Artık tüm LCD ekranlar ve notebooklar dokunmatik olmalı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir