Google'dan Facebook'a rakip mi geliyor?

Bu iddia ortalığı fena karıştıracak: İnternet devi Google, Facebook'a rakip yeni bir site mi açıyor?

  • Ali Güngör

İnternette en son patlak veren dedikodulara göre Google, Facebook'a alternatif yeni bir sosyal ağ kurmayı planlıyor.

Henüz dedikodudan öteye gitmese de dayandığı bazı mantıklı temeller var. Google Buzz'ın ve Google Wave'in başarısızlığı, Google'ı daha geniş kitlelere hitap edecek bir ağ kurmaya teşvik edebilir.

Google'ın sunduğu bu hizmet, Google Profiles'ın daha geniş kullanımı ile yaygınlık bulabilir. Dedikodunun kaynağı ise Digg'den Kevin Rose ve bu kaynak henüz söylenti de olsa bu ihtimale kuvvet kazandırıyor.

Google Me'nin ayrı bir sosyal ağ olabileceği gibi mevcut Google sistemleri üzerine bir geliştirme olabileceği de kaydediliyor. Bu konuda resmi bir Google açıklaması olduğunda sizlerle paylaşacağız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Googleın zaten Orkutu var.

buzz'dan kaç kişinin haber oldu ki başarısız oldu

Yapsin bakalim. Iyi olur bence. Belkide Mark daha iyisini yapar sonra.(ruyasinda fln xD)

Kevin Rose kimdir keşke onuda yazsaydınız.

Haha "Mobile Me"den esinlendi sanırım Google :P Apple ve hayatı kolaylaştırırken şıklıktan ödün vermeyen tüm firmaları seviyorum :D

belkide google bahsi geçen sistemlerde başarısız olmadı. Sadece çok geniş kitleye yayılmadı. Sebebi ise googleın hizmetlerinin bir çoğunu üst seviye kullanıcıların kullanmasıdır. Mesela code.google.com gmail.com gibi örnekler verilebilir. Sonuçta facebook kullanıcılarının çoğu hotmail kullanıyorlar. Bazı arkadaşlar kızabilirler. Ama bir söz varı facebookla ilgili iyicce amele doldu diye. Google hizmetlerinde öyle kişiler olmadığı için facebook kadar çok rağmet almıyor hizmetleri. İnterneti google arama sayfası ve facebooktan ibaret sanan kişilerin. Google ın profesyonel anlamda google hizmetlerini kullanmasını bekleyemezsiniz zaten.

Bu yazdıklarımın aksini düşünen arkadaşlar. Etrafınıza bir bakın gmail, code.google.com, analytics, wawe, buzz, vb kullanan kişilerin kullanım şekillerine. Google facebook gibi bilen bilmeyen herkesin katıldığı rasgele işlerin yapıldığı bir platform değildir. Biraz daha elittir, sizlerde kullanıyorsunuz hepsini demek istediğimi anlıyabilirsiniz. Sizde rahatsız değilmisiniz facebookta bilmem kimin neyini ne yapan 1 000 000 kişi bulabilirim gruplarından gelen mesajlardan ? yada abidik gubudik hayran ve grup sayfalarından.

evet bunu istiyorum facebook cok simardi...

Google'in el atmadığı alan kaldımı.? :)

facebook gibi sade ve güvenlik olarak daha iyi ,sayfayı yenilemeden gerşekleşen güncellemeler falan ,bu yolda ilerlerse başarılı olabilir

Orkut var ya işte. :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play