Google'dan Google'a ceza!

Google belki hatayla, belki de bilerek yaptığı bu iş ortaya çıkınca kendi cezasını kendi kesti!

Google'dan teşvik pirimi!

Hüseyin Cem Köylü

Google hakkında ortaya atılan son iddia, şirketi zor durumda bırakabilir. SEO Book'a göre Google kendi politikalarını ihlal etti ve blog yazarlarına Chrome'u öven yazılar yazmaları karşılığında para verdi. SEO Book'un raporunda, Google'ın reklamcılık firması Unruly'nin, blog yazarlarına sponsor olduğu ve "Chrome'un küçük işletmeler için ne kadar faydalı olduğu" hakkında, Google tanıtıcı videolarla süslenen bol bol yazı yazmaları için para ödediği iddia ediliyor. Yani bir nevi "teşvik primi" verdiği söyleniyor.

Google'ın bloglara sponsor olmasını belki kabul edilebilir bulabilirsiniz. Ama bu durumda bile önemli bir sorun çıkıyor karşımıza. Yazarların, yazılarında Chrome'un indirme sitesine verdiği linklerin, sponsorluk sonucunda verildiğini anlamamız için "nofollow" olmaları gerekiyor. Çünkü nofollow linklerin özelliği, yönlendirdikleri sayfaların PageRank (Sayfa Sıralaması)'ini yükseltmemeleri. Fakat bazı linklerin nofollow olmadığı ortaya çıkmış.

Bu yazarların hatası da olabilir ama Google, bu durumu kendine has bir biçimde çözmeye çalışıyor: Kendini cezalandırmak... İnternet devi, Chromeindirme sayfasının PageRank'ini, dün itibarı ile 0'a indirdi ve 60 gün boyunca düşük tutacağının sözünü verdi...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Enteresan şirket şu google

evet ben googledan para alıyorum ne sanıyordunuz :D

google sıyırdı

Kim ne derse desin, [Bu haber chrome hızınıda yavaşlatmaz benim hızımıda.]

Espri olsun diye yapmıştır.

Şu anda page rank 6 olarak görünüyor.

Sen de yorum yaz