Google'dan HTTPS kullanan sitelere öncelik!

Arama motorunu durmaksızın geliştiren Google, artık bu teknolojiyi kullanan sitelere öncelik verecek

Google'dan HTTPS kullanan sitelere "kıyak"!

Google, arama motoru algoritmasında HTTPS şifrelemesi kullanan siteleri sonuçlarda yukarı taşıyacak bir değişiklik yaptı.

Firma, HTTPS güvenlik katmanını kullanan siteleri belirlemek üzere geçtiğimiz birkaç aydır testler gerçekleştirdiğini söylüyor. Amaç ise oldukça basit: Web geliştiricilerini daha yüksek güvenlik sunan HTTPS'i kullanmaya teşvik etmek.

Firma, bu girişiminin arama sonuçlarının henüz yüzde 1'inden azını etkilediğini söylüyor, ancak planlar bunu zaman içinde yükseltmek HTTPS, içeriğin kalitesi gibi faktörler yanında elbette geri planda kalıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

" HTTPS, içeriğin kalitesi gibi faktörler yanında elbette geri planda kalıyor." Bu cümleyi Chip Online HTTPS kullanmadığı için yazdınız, kabul edin :D

HTTPS'nin üstdüzey dinleyicilere karşı güvenliği sağlaması neredeyse imkansız. Üzerinde birçok hizmetin var olduğu, bir server'a sahibim ama ne SSL, ne TLS ne de başka bir güvenlik mekanizması kullanmıyorum ama kendi güvenlik mekanizmam hazır: VPN. İstediğim zaman tüm veri iletişimini kendi VPN sistemim ile sağlayabiliyorum: VOIP, FAX, FTP, WEBDAV, MAIL Server, WEB Servers. İstediğim zaman sistemi devreye sokabilirim ama gerek yok. Devletlerden kendi istihbarat ürünlerini kullanarak asla kaçamazsınız ama çeşitli şirketlerden evet! Google'a da tavsiyem HTTPS yerine VPN teknolojisinin genel olarak kullanımını desteklemesidir. Bu iş için de VPN teknolojisini HTTPS yerine kullanılabilecek şekilde genel kullanıma uygun bir şekilde geliştirilmesi ve tüm dünyanın hizmetine sunulması gerekir. İsterse, bu konuda kendi projem ile Google'a yardımcı olurum. HTTPS ile falan boşuna uğraşma, Google!:) <Cleverman>

Yani demek oluyorki bu bize yılda bi 25 tl daha ödememiz gerektiğini anlatıyor..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir