Google'dan Microsoft'a bir çalım daha

Hemen her alanda Microsoft'un karşısına çıkan Google, şimdi de Office paketine darbe vuruyor!

  • Selim Öztürk
Google'dan Microsoft'a bir çalım daha
Google, Washington D.C. ile değeri 500.000 Doları bulan büyük bir anlaşmaya imza attı.

Washington D.C.'nin teknoloji sorumlusu Vivek Kundra, Google ile önemli bir anlaşmaya imza attı. Bu anlaşmaya göre yerleşimdeki yaklaşık 38.000 çalışan, bu anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte arama motoru devi Google'ın kendi geliştirdiği uygulamalardan faydalanacak. Bu anlaşmayla birlikte Google, sadece Washington D.C. ile büyük bir anlaşmaya imza atmadı; aynı zamanda rakibi Microsoft'un Office paketine de büyük bir darbe vurmuş oldu.

Bloomberg'de yer alan habere göre, Kundra'nın geçtiğimiz Haziran ayında imzaladığı anlaşmanın değeri 500.000 Doları buluyor. Bu anlaşma neticesinde çalışanlar, iletişim için Gmail'i kullanırken, kelime işlem ve tablolama işleri için de yine Google Docs a baş vuracak.

Google'dan yapılan açıklamaya göre 500.000'in üzerinde organizasyon, Google'ın geliştirdiği uygulamalardan en az birini kullanıyor ve yine Google'ın hesaplarına göre sadece bir gün içinde 3.000'den fazla kişi bu yazılımlara geçiş yapıyor.

Office'i bekleyen büyük tehlike

MS Office paketi Washington D.C.'yi de kaybetti.

Aslında Microsoft'un Office hakimiyetini zora sokan sadece Google değil. Bundan sadece bir yıl önce, Google'ın da en yakın rakibi olan Zoho, Zoho Business'ı hayata geçirerek Google'ın yaptığı gibi online kelime işlemci ve benzeri uygulamaları bir araya getirdi.

General Electric(GE), ilk olarak Microsoft Office'ten vazgeçerek, 400.000 kadar sistemini MS Office'ten Google Apps'a kaydırdı. Ancak geçtiğimiz Eylül ayında gizlilik ile ilgili bazı endişeleri bulunan GE, Google'ı da terk ederek Zoho'ya geçiş yaptı.

Sonuç itibariyle Microsoft, Washington D.C.'yi de kaybederek Google'ın yükselişine engel olamadı. Şimdi gözler, Microsoft'un bu konuda bir açıklama yapıp yapmayacağına çevrilmiş durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

En güzeli. Adamlar niye ofis paketine yüzlerce golar versin. bedavası varken. Ücretsiz ofis paketleri Microsoft 'inkinin aynı işi yapıyorlar. sadece tanınmıyorlar. Kimse para kazanmayacağı bir programı tanıtmakla uğraşmaz ama Google iyi atak yapmış. Böyle giderse daha kaliteli ürünler çıkar. Herşey kullanıcının leğine gelişiyor Google sayesinde.

iyi olmuş, zaten openoffice (www.openoffice.org.tr) daha önce iyi bir darbe vurmuştu. Bu darbelerin üzerine bakalım Microsoft Office programları 100 $'dan satılmaya devam edecek mi.

open office daha iyidir.

haydi google haydi google haydiiii tam zamanı tam zamanı şimdiii

open office vardı zaten bence o kadar da büyük bir darbe değil.. tabi google'ın çıkardığı program open office'ten daha çok tanınabilir. çoğu insanın anasayfası google.. chrome daki gibi anasayfasında tanıtabilir.. o zaman büyük bir darbe olabilir işte..

bencede güzel olmuş darısı bzizim kamu kuruluşlarına. zaten yavaş yavaş geçiyorlar hepsi gecerse çok daha iyi olur

google gittikçe tekel oluyor, hep korkardım microsoft battığı zaman kime düşman olacağız diye, kısmet google'aymış

arkadaşlar belkı yanlışımdır ama şuda bir gerçek open ofis programı sıstemı cok kasıyor..ofis kadar işlevsel değil malesefbıraz daha gelişmesi gerek

şirketler dışında kimsenin ofis programına para verdiğini zannetmiyorum.

arkadaşlar aslında kendi içinde openoffice neooffice gibi yazılımlar çok iyi ve yeterli... ama sorun genellikten çıkıyor. dünyada office kullanıcılarının çoğu ms office kullandığı için ms office de yapılan dökümanları, ücretsiz office programları çalıştırmakta sorun yaşıyorlar. office olayı bir standarda bağlanabilirse her office programı her işi süper bir şekilde yapacak seviyede şu anda.

Tekelleşen google..
Bu kadar veri iletişimini elinde bulunduran google bu kadar bilgi kaydını bakalım nasıl kullanacak. Ne gibi bilgileri kendi çıkarına kullanıp kâr elde edecek. Google ın pek savunulacak bir tarafı kalmadı. İstediği kadar açık kaynaklı kod kullansın. Rekabeti öldüren davranışları herşeyi gölgede bırakıyor.

Bu anlaşmayı kastetmiyorum yanlış anlaşılmasın. ama bu anlaşmaların geleceği noktayı az çok kestirebiliyorsunuzdur.

Google'ın tekelleştiğini iddia eden geri kafalı arkadaşlar, yıllardır her yönden tekel olan Microsoft'a da aynı tepkiyi duyuyolar mıydı acaba? Yoksa birer Microsoft fanatiği olarak Google'ın tekelinizi kırması zorunuza mı gidiyor?

İşte bu Google! Kır şu Microsoft'un tüm tekellerini. Google bu gidişle birkaç yıla işletim sistemi de çıkarır:)

Google Microsoftun tahtını sallıyor,
Bu gidişle microsoftun yerini de alacak gibi, huyunu alırsa, bilsin ki kendisinin de tahtı elbet sallanacaktır.

17 Ekim 2008 Cuma, 00:32 yorum sahibi arkadaşım öncelikle buranın nezih bir site olduğunu ve argo ve bağlamındaki sözlerini şiddetle kınıyorum. Seviyeli olalım. Evet Microsoft u oldukça kınıyordum ve sorarım sana microsoft internet explorer ve media player dışında neyi tekeline almıştır bu güne kadar ? Birde google ı kıyaslar kimin geride kalıp kimin daha ileride olduğunu düşünme zahmeti gösterirsek bilmeden konuşmamış ve saygılı davranmış oluruz.

Anlayamadıgım Olay; Kim Kimi Ne Ediyor. Microsoft Zaten Bilmemkaç Milyon Dolara Googleyi Satın Almamısmıydı?

Microsoft kalitesiyle tekelleşti, bi sürü işletim sistemi var hemde bedava alın kullanın kardeşim kullanabiliyosanız. Boş laf etmeyin.

Arkadas zaten microsoft bu isi ticari yapmayanlarin pekde pesinde degil
tabi pesinde olmadiklarini soylemiyorum ama microsoft bu yazilimdan kazanabilecegi kadar cok kazaniyor merak etmeyin.
Google bir universiteyle anlasmis olabilir bu cesitlilik demek open office kullanan firmalarda var.
lakin ust duzey ve gelismis sirketle icin google demek intel / amd varken gidip via secmek gibi birsey.
Google microsoftla ugrassin birakin ugrasmasi daha iyi bunun benzerlerini cok gorduk.
Real networks kendini yirtti media player icin, opera intenet explorer icin.
Sonucunda kazandiklari teksey antipati oluyor.
Bakin FireFox'a kimseye karismiyor isini yapiyor. Surekli degerleri yukseliyor.
Birde realplayer'a bakin.
Kac kisi tercih ediyor merak ediyorum o yazilimi :)

Tabiki rekabet her zaman için bize yarar ama tartışmaya gerek yok microsoft babamın oğluda değil fakat diğerleri bu yoldan geçerken microsoft geri dönüyo .....derler ya ..adamlar yapmışş :))

Open Office varken neden MS ye bu kadar paralar veriliyor anlamıyorum.

''Anlayamadıgım Olay; Kim Kimi Ne Ediyor. Microsoft Zaten Bilmemkaç Milyon Dolara Googleyi Satın Almamısmıydı?''
Arkadaşım güldürme beni.Microsoft daha yahoo'yu satın alamadı google'ımı satın alacak.

Google gerçekten güzel işlere imza atmaya başladı
Web browser ını denedinizmi, kurdum 1aydır kullanıyorum ve yorumum
olay budur! Web browser böyle olmalı
beta sürüm olmasına rağmen tek bir hata bile yok
Helal olsun,umarım böyle devam ederler bizde microsoftun aciz programlarına kalmayız.

bence çok büyüdükçe daha büyük problemler çıkacak. Google yeni ofis paketi hazırlamak yerine arama motorundaki hataları ve eksiklikleri gidermesini tercih ederim. Ayrıca biliyorum BETA ama chrome'da da yine bir sürü hata ve eksik var. Cep telefonu yazılımı, ofis paket programı, resim işleme programları, oyunlar, web gezgini yakında online araba vs... Büyü bakalım gugıl nereye kadar?

Gugılı microsoft satın mı almış? HO HO HO yanlış bilginin bu kadarı.

Valla ne yalan söyleyim Google Dökümanlar acayip işime yarıyor.

Sen de yorum yaz