Google'dan Microsoft'u kızdıracak açıklama...

Microsoft'a zor günler yaşatan IE davasında Google da tarafını seçti. İşte MS'i kızdıracak açıklama.

  • Ümit Öncel
IE davasında Google da AB'ye destek verdi
Google bu davadan Chrome adına umutlu görünüyor.

Avrupa Birliği'nin Microsoft'u Internet ExplorerWindows içerisinde dağıtarak tarayıcı pazarında haksız rekabete yol açmakla suçlaması Microsoft'a dostunu, düşmanını tanıma fırsatı verdi. Önce Opera, Avrupa Birliği'ne destek vermiş, kısa bir süre sonra Mozilla da konuya dahil olmuştu. Mozilla daha sonra yanlış anlaşıldığını iddia edip durumu yumuşatmaya çalışsa da, konu dallanıp budaklanmaya devam ediyor. Sonunda arama motoru devi Google da Avrupa Birliği'ne bu konuda taraf olduğunu açıkladı. Böylece Microsoft'un karşısında ciddi bir cephe oluşmuş oldu.

Google'ın ürün yöneticisi Sundar Pichai blog'unda konuyla ilgili şu görüşlerine yer verdi; "Google, tarayıcı pazarının rekabete açık olmadığını ve bu yüzden kullanıcılar için geliştirilecek yeniliklerin mümkün olamadığını düşünüyor. Bunun sebebi ise Microsoft'un Internet Explorer'ı son derece yaygın işletim sistemi Windows ile birlikte dağıtıyor olması. Bu durumu mobil cihazlarla karşılaştırdığımızda, Microsoft'un Internet Explorer'ı aynı şekilde yayamadığı için pazar payının çok daha düşük olduğunu görebiliyoruz".

Kısacası Google, bu açıklaması ile Microsoft'u, sırtını Windows'a dayamakla ve yenilikleri engellemekle suçlamış oluyor. Cep telefonları örneğini vererek de, eğer Windows olmasaydı IE'nin şansı olmazdı imasını yapıyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Aslinda rekabet mantigi ile dusunursek Microsoft 'a hak vermek elde degil. Ama su varki yuzlerce hatta binlerce dolar verip bir PC aldiginizda ve birde isletim sistemini kurdugunuzda internette gezmek icin ayrica sonradan program yuklemek bana garip gelirdi dogrusu. Adi ızerinde Isletim Sistemi ( Operating System ) o bilgisayari kullanabilmenizi saglayan hersey icerisinde olmak zorunda bence.
Mahkemeyi MS kaybedecek olursa yarim Windows Media Player icinde ayni dava acilabilir. Ve hatta bunun devaminda CD/DVD yakma ozelligi icinde ayni sey olur.
Diyecegim o ki bence isletim sisteminde o PC yi kullanabilecek hersey en guncel haliyle olmali. Eger kullanici isterse gerekli degisiklikleri kendisi yapabilmeli. Bu hakki kullaniciya vermek bence daha dogru olur.

ben ilk başlarda ie6,7 ve 8 kullanmştım.Sonra bir bakayım diye duşunup mozillaya geçmiştim.Mozilla ie8e göre gerçekten inanılmaz hızlıydı ancak sık sık çöküyor ve ben tam bir işlem yaparken kapanıyordu.Sonra google chromeu denedim.Denediklerim arasında en hızlısıydı ancak bilgisayara binen yuk yuzunden işlemcinin harcadığı guç mıktarının 2.sekmeyi açtığımda yuzde 40a fırladığını gördüğüm an vazgeçtim chromedan.Sonra safari geldi.Bir kere turkçe desteğü yoktu.Nasıl bir taryıcı sadece ingilizce olabilir.Bence bu çok yanlış birşey.Görsellikten umut yok,arama yaptığınızda hiç bir sonuç bulamıyorsunuz sadece ingilizce sıtelerde arama yapıyor derken safari 4ile karşılaştım.Daha beta olmasına ragmen aşık oldum ona.işte dunyadaki en guzel tarayıcı odur.Ancak oda chrome gibi çok işlemci gucu gerektiriyor.Bunu duzeltebilirlerse dunyada bir numara olur sanırım

Her ne kadar ie kullanmasamda bence haksız rekabet kavramı saçma. Sonuçta Microsoft un kendi işletim sistemi. Bu Mercedes marka araba alırken motorunu Ford motoru istemek gibi bişey (:

Bırakın MS'nin yakasını.

google'da sırtını arama motoruna dayamış durumda değil yani , google arama motoru olmasaydı bu chrome zımbırtısı ne kadar iş yapardı tartışılır.

ie kötü olabilir bi işe yaramıyabilir ama microsoft'un windows içerisinde entegre dağıtması hakkıdır , mac os x safari ile geliyor diye kimse şikayet etmiyor!
apple iPhone için opera'ya safari var sana gerek yok derken opera nerdeyde o haklı kazanç mı yani

çok saçma bu dava

"Bu durumu mobil cihazlarla karşılaştırdığımızda, Microsoft'un Internet Explorer'ı aynı şekilde yayamadığı için pazar payının çok daha düşük olduğunu görebiliyoruz".

Ya bu nekadar saçma bir bakış açısıdır anlayamıyorum. Herkes kendi işletim sistemlerinde kendi programlarını verir bu son derece normal bişeydir.
Bugün Apple kendi işletim sistemlerinde Safari ile birlikte gelmiyor mu? Yahut windows işletim sistemlerinde windows'un bizlere sunduğu birçok yazılımdan (paint, outlook express vs.) faydalanmıyor muyuz?
Bugün Internet Explorer için bu davayı açanlar Outlook Express için aynı şeyleri söylemeyecekler mi?
Bence Opera, Mozilla ve Google hazır Microsoft zor durumdayken (hem Vista hemde IE7 yüzünden) internet tarayıcısı pastasından biraz daha fazla pay almaya çalışıyorlar, başka bişey değil.
Microsoft son derece haklı bence...

doğru demiş.
kahrolsun dayatmacı zihniyet!..

Yazılım dünyasının dehaları sayılan adamların böylesine aptalca davaları desteklemesi ne kadar garip.Adam tabii kendi işletim sistemiyle kendi yazılımını verecek.Allah akıl fikir versin ne diyeyim

Tarayıcının ne olduğunu bilmeyenler, bu davayı microsoft kaybederse ne yapacaklar acaba :)

Oldukça saçma birşey olmuş. Siz ne yaparsanız yapın, Üründe istediği programı kullanır adamlar... Böyle saçma sapan şeyler peşidne koşan 3 dev şirket ve Avrupa Birliği midir nedir, Bence kaybedeceksiniz davayı boşuna çabalamayın.
Eğer bu dava kazanılırsa bu 3 şirketin çıkarcılığını gösterir. Kullandığım Mozillayı bırakır İnternet Explorer kullanırım. Başında Saçma Sapan düşünen adamların olduğu bi tarayıcıyı kullanamam. Prensip meselesi :)

internet explorer olmasa ıssız bir adada nasıl firefox yüklerdim formattan sonra.(yanımda firefox yok diyelimki)

en azından bunun için gerekli ie.

yapacaklar acaba :)

Oldukça saçma birşey olmuş. Siz ne yaparsanız yapın, Üründe istediği programı kullanır adamlar... Böyle saçma sapan şeyler peşidne koşan 3 dev şirket ve Avrupa Birliği midir nedir, Bence kaybedeceksiniz davayı boşuna çabalamayın.
Eğer bu dava kazanılırsa bu 3 şirketin çıkarcılığını gösterir. Kullandığım Mozillayı bırakır İnternet Explorer kullanırım. Başında Saçma Sapan düşünen adamların olduğu bi tarayıcıyı kullanamam. Prensip meselesi :)
diyen kişi bir daha düşün tekel nedir biliyormusun?

Ben Bill Gates olsaydım;

Beyler tamam da sizene bu benim işletim sistemim ;)

Derdim. Olayı bitirirdim. (anlayan anlardı)

tek kelimeyle saçmalık, niye kimse applea dava açmıyor? safarinin tekel oluşturma riski yokmu? uzun yıllardır opera kullanıcısı olmama rağmen internet explorer her zaman gerekliydi, microsoftu browserı olmayan os üretmeye zorlamak ve diğerlerini muaf tutmak leş kargası mantığıdır, windowsun başarısını yakalayamayan ama daha iyisini yapmaya çalışmak yerine microsoftu tekel oluşturmakla suçlayan, işi mahkemeye taşıyan şirket patronları kendi beceriksizliklerinin faturasını microsofta ödeterek windows kullanıcısına yeni sorunlar çıkartarak microsoftun prestijini sarsmak istiyor. peki ne olacak? hiç bir şey, ne bekliyorlar yani? benim sistemi kuruktan sonra chrome kullanacağımımı? hiç kimsenin explorer kurmayacağınımı? explorer kullanıcısı yine explorer kuracak firefox kullanıcısı firefox, opera kullanıcısı opera kuracak, sonuçta değişen bir şey olmayacak windows kullanıcısı biraz daha yıldırılmış olacak yada öyle zannediliyor.

Tekelcilikle ne alakası var ki ?
Satan memnun, alan memnun. İnternet Explorer'i sevmeyen kişi eminim Windows İşletim sistemini de sevmiyordur :) O zaman kullanmayın gitsin değil mi ? Ben mesala kullanmıyorum, Windows veya türevlerini.
Microsoft'u da hiç sevmem.. Ancak Adam kendi sisteminde neyi kullanacağını kendisi belirler. Değiştirmek isteyen değiştirir(Firefox,safari,opera) Değiştirmek istemeyen de oturur kullanır. Tarayıcının ne olduğunu bilmeyenler pazar payını etkiliyorsa, zaten ie kaldırıldığında adamlar nete bile giremezler :)
windows kullanıpta ie kullanan iki kesim var.
1.) İnternet Explorer'i kullanayi seven hayranları:
2.) İnternet Explorer dan başka tarayıcı bilmeyenler(Ya da tarayıcı ne bilmeyenler)

birincisi yine kullanmaya devam edecektir. ikincisi ise, ne olduğunu bilmediği şeyi nerden bulacak acaba?

Tekrar söylüyorum, eğer tarayıcıyı bilmeyenler pazar payını etkiliyorsa. Bu diğer tarayıcı şirketlerinin çıkarcılığından başka hiçbirşey değildir.
İki üç kurt oturmuş çiftlikte saf saf duran koyunlar almak için önceden sahiplenmiş kuzuyu düşürmek için plan yapıyorlar. olay bu.

Bu da çıkarcılıktan başka birşey değildir.

ve hiç sevmediğim Microsoft'un bu davayı kazanacağına eminim :)
Linux var huzur var. Sevmiyorsanız Windows ve İe' sini geçin Linux'a. Zor bişey değil ?

Yanliz google'in unuttugu birsey var.
IE olmasaydi google'da olmazdi.
Ve bu diger sefil opera ve mozilla icinde gecerli.
Les kargaligi yapanlari hic sevmem.

valla arkadaşlar adamlar haklı... ie biraz windows dayatması yalan mı ? hayatında ilk defa pc kullananlar gözünü ie ile açıyor ondan sonra ie fanatiği olup çıkıyor. ben 3 senedir ff kullanırım. benimde gıcık olduğum nokta herhangi bir linux kurduğumda içinde gelen ff'nin biraz budanmış olması. benim xp de kullandığım ff3 den farklı oluyor. linux'u yapan eleman ff'yide kafasına göre yorumlayıp koyuyor. Ben ff'mi kendi istediğim gibi kullanmak istiyorum... Ama her zaman ***ff3**

onlarda kendi işletim sistemlerini yazsınlar koysunlar içine kendi tarayıcılarını.

Yaa burda birilerinin elindeki tekelin yok edilmesi ile uğraşılıyor,
düşmanlık yok.Ben keşke Operayı daha önce tanısaydım İE yi hiç kullanmazdım.Ki şu anda öle hiç kullanmıyorum İE yi.Başka bir browser kullanmanın bana ne mi faydası oluyor sayayım:
1-Hız(İnternette biraz dolaşınca kendini gösteriyor zaten)
2-Güvenlik(Nerdeyse Tüm zararlı yazılımlar İE ye göre yazılmış)
3-Sağlamlık
4-Kullanım Kolaylığı
5- Seçme özgürlüğü ve çeşitlilik ve bunun getirdiği hep daha iyiye doğru gidiş.

Ama daha 5 yıl öncesine kadar bu kadar yaygın değilken diğer browserler bunları düşünemiyorduk bile.Hem dikkat ederseniz bunlar olmasa İE bunlarla yarışmak olduğu yerde sayacak bizde hala ie5 yada 6 kullanıyor olucaktık.Ve Microsoft servetine servet katmaya devam edecekti sanki çok ucuzmuş gibi herşeyin yağını süzmeyi bilen bu kadar gözünü para bürümüş bir şirket daha tanımıyorum.Kısacası Bir yerde Rekabet yoksa iyi hizmet ve ürün yoktur.Örnek: Türktelekom...Başka sözüm yok.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play