Google'dan Reader'a ölümcül darbe!

Google bu kez oldukça kalın bir dalını budadı ve bu dev hizmeti öldürdüğünü resmen açıkladı!

Google Reader 1 Temmuz'da kapanıyor!

Google, "bahar temizliği" sırasında popüler RSS/haber okuma hizmeti Google Reader'ı kapatacağını açıkladı. Son zamanlarda Google'ın kapattığı en önemli hizmetlerden biri olan Reader, çok sayıda kullanıcının alternatiflere yönelmesine neden olacak gibi görünüyor. Arama devi, daha önce de Reader'ın bazı sosyal özelliklerini kapatacağını açıklarak onu kapatma niyetini belli etmişti.

Google Reader'ı çalıştırdığınızda hizmetin görevinin 1 Temmuz 2013'te sona ereceğini görebiliyorsunuz. Şirketin Reader'ın yerini dolduracak benzer bir hizmet verip vermeyeceği konusunda şimdilik bir bilgi yok. İşte Reader'a isabet eden balta hakkındaki resmi açıklama:

"Google Reader'ı 2005'te, kullanıcıların sevdikleri web sitelerini keşfetmeleri ve takip etmeleri için açtık. Ürünün sadık bir kullanıcı kitlesi olsa da yıllar içinde bu sayı azaldı. Dolayısıyla 1 Temmuz 2013'te Google Reader'ı kapatıyoruz. RSS alternatifleriyle ilgilenen kullanıcılar ve geliştiriciler, üyelikler dahil tüm verilerini önümüzdeki dört ay içinde Google Takeout ile dışa aktarabilirler."

Dolayısıyla Reader'ın öldürülmesindeki nedenin "kullanıcı sayısının azalması" görünüyor.

Kapatılma haberi Twitter'da ve internette yankı uyandırırken birçok kullanıcı, kapatılmaya karşı çıkıyor. Dahası ve bazı Google Reader alternatifleri, haberimizin ikinci sayfasında!

Google Reader'ın bir alternatifi var mı?

Web hizmetleri bize her yerden, her cihazdan rahatça kullanılabilme gibi inanılmaz bir işlev sunuyor. Ancak masaüstü yazılımlara göre bir dezavantajları da var: Google Reader gibi kapatılabiliyorlar ve bu durumda başka bir hizmete/yazılıma geçmekten başka çareniz kalmıyor.

Reader'ın kapatılması en çok blog yazarlarını, editörleri ve farklı kaynaklardan haberleri yakından takip edenleri üzecek. Reader'ın web sürümünün yanı sıra haliyle Android uygulaması (ve onu temel alan üçüncü parti uygulamala) da kapanacak.

Ancak Reader'ın kapanması RSS meraklıları için tabi ki dünyanın sonu değil. Google Reader yerine kullanabileceğiniz NetVibes, NewsBlur, Feedly gibi bulut çözümlerinin yanında FeedDemon, Reeder gibi harika geleneksel masaüstü yazılımları da var.

Üçüncü parti hizmetlerin yayında dileyen mobil kullanıcılar, Google'ın diğer bir haber okuma hizmeti olan Currents'dan faydalanabilirler.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

https://www.change.org/petitions/google-keep-google-reader-running? utm_campaign=action_box arkadaşlar bu linkten kapanmaması için imza kullanalım

ühüüü :( adam gibi bir alternatif bilen var mı?

Tam bir saçmalık elim ayağaım gözüm kulağım kapanıyor :(

Arkadaşlar Feedly adlı hizmeti denedim az önce bence Google Reader'dan daha kullanışlı mutlaka deneyin pişman olmazsınız.

"FeedDemon, Reeder" Google Reader tabanlı hizmet veriyordu ve Google servisini kapatınca aynı tarihte bu yazılımın da geliştirmesine son verileceği yazılım üreticisi tarafından açıklandı.

Kanımca google tarihinde yapılmış en büyük büyük yanlış. Bence bunu yapmamalrı gerekir, en azından onun yerini dolduracak bir hizmet getirsin .

Google abartmaya başladı.. Yakında arama motorunu kapatırsa şaşırmayın..

Arkadaşlar boşuna üzülmeyin bende aynı kanıdaydım bugün biraz araştırdım alternatif bir uygulama sonra Taptu diye bir uygulama buldum. Bu uygulama hakkında şu kadarını söyleyebilirim Google Reader'dan çok daha başarılı bir uygulama kesinlikle...

Milleti Google Plusa yönlendirmeye çalışıyor..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir