Bu iki araçla Google'dan izinizi saklayın!

Google'ın her adımınızı takip etmesi sizi kızdırıyor mu? İşte Google'dan gizlenmenin basit yolları!

  • Zeynel A. Öztürk

Google Sharing

Google Sharing
Google Sharing, eklentiyi kullanan tüm kullanıcıların aramalarını tek bir proxy üzerinden gönderiyor

Google Sharing

Uyumlu olduğu tarayıcılar: Firefox 3.0 - 3.6

Google Sharing, tarayıcınızın arka planında özel bir proxy gibi çalışıyor. Kullandığı fikir ise ilgi çekici: Eklenti tüm bilgilerinizi alıyor, hepsini karıştırıyor ve kendi yoluyla gönderiyor.

Sonuç olarak Google, arama verilerini alıyor ancak tüm kullanıcıların aramaları bir arada olduğundan, tek bir kullanıcının profilini oluşturmak mümkün olmuyor. Eklentiyi yüklediğinizde varsayılan olarak açık konumda bekliyor ve ayarlayabileceğiniz çok fazla seçeneği bulunmuyor. Sadece kullanılan proxy sunucusunu düzenleyebiliyor veya yenisini ekleyebiliyorsunuz.

Aramalarınızın Google tarafından kaydedildiğinden endişeleniyorsanız, bu araç sizi daha güvende hissettirmeyebilir. Tüm aramalarınızın üçüncü parti bir araç ile kaydedilmesi ve kullanılması bazı kullanıcılar için tedirgin edici olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

hiç biride mümkün degil pıroramın dilini bilen birisi onuda engelleye bilir googlede uzman ekip çalıştıgını düşünürsek bunların pek işe yarayacagını sanmıyorum

ne gerek var. google benim aramalarımı öğrense ne olur öğrenmese nolur. hergün milyonlarca arama yapıyo..

İnternette gerçek anlamda gizlilik mümkün değildir. Gizlilik için mesela proxy kullanırsanız; bu seferde bütün gezinti kayıtlarınız IP'niz vs. proxy sunucusu tarafından kayıt altına alınır. Gizlilik için eklenti vb. programlar kullanırsanız, verilerinizin öncelikle bu programların sunucularınca depolanmayacağının hiçbir garantisi yoktur. Kısacası birinden gizleneyim derken bir başkasına açık hale gelirsiniz. Gizlilik zannettiğimiz şey aslında verilerimi Google'mı teslim edeyim; yoksa Google'dan biraz olsun gizlenerek bir proxy sunucu ya da gizlilik sağladığını söyleyen bir programa mı teslim edeyim tercihinizden başka birşey değildir. Tarayıcınızın mesela javascript fonksiyonu açık olarak gezinti yapıyorsanız (java scriptlerin kapatılması birçok üyelik gerektiren vs. site için ciddi problem oluşturur) sadece bu bile sitelerden gizlenememeniz için yeterlidir. Hele birde bununla birlikte pc'nizde java yüklüyse bazı siteler istedikleri taktirde sizin pc'nize ait iç(192.168.1.10 gibi) IP'nizi bile rahatlıkla tesbit edebilirler. Gizliliği kısmende olsa sağlayabilmek için arama motorları vb. siteler için öncelikle ikinci bir tarayıcı kullanmak gerekli ve bu tarayıcınızda da özellikle javascript, java gibi eklentiler devre dışı bırakılmış, çerez alımları kapatılmış, indirme kayıtları, tarayıcı geçmişi, önbellek, çevrimiçi depolama vs. fonsiyonları kapatılmış olacak. (bazı tarayıcılarda bu fonksiyonların bazıları, geçmişi hatırlama özelliği altında kapatılabilmektedir.) Bu durum en azında arama motorları vb. sitelerin sizi takip etme ve gezinti alışkanlıklarınızı vs. öğrenmesini oldukça güçleştirir.

Evet google takip etmiş yada etmemiş neyi değiştirecek benim için!

@14:10

Haklısınız ama artık 'Anonymous (Anonim)' değil de 'Elite (Elit)' proxy denilen yeni bir kavram çıktı. Bu tür proxy'lerle hiçbir şekilde gerçek IP'nize ulaşamıyorlar, ve de sunucularda bilgi kaydetmiyorlar. Ayrıca bazılarında kendiliğinden gelen bir Güvenlik Duvarı ve hatta Antivirüs kullanılanlar bile var :) Ben bir keresinde nasıl oldu bilmiyorum ama bir ara Amazon.co.uk'un İrlanda sunucularının birinin proxy'sini kullanıyordum, internetim de bayağı hızlanmıştı :)

Firefox + BetterPrivacy yi tavsiye ederim.

Bu iki araçla Google'dan izinizi saklayın!
--------------------------------------------------
ne saklayacağım google kullanmam olur biter!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir