Bu iki araçla Google'dan izinizi saklayın!

Google'ın her adımınızı takip etmesi sizi kızdırıyor mu? İşte Google'dan gizlenmenin basit yolları!

Track Me Not'un kullanımı

Track Me Not'un kullanımı
Ekleninin fikri, farklı arama sorguları göndererek aramanızı gizlemek

Track Me Not varsayılan olarak açık durumda bulunuyor. Eklenti, arama motorlarına şu an gönderilen arama terimlerini durum çubuğunda gösteriyor. Programın simgesine tıklayarak aracı yapılandırmanız ve gönderilen sorguları tam olarak görmeniz mümkün oluyor.

Eklentinin kullanımı oldukça basit ve herhangi bir üçüncü parti yazılıma ihtiyaç duymuyor.

Sorunlar

Google'ın dünyanın en büyük ve en zengin şirketlerinden biri olduğunu ve dünyadaki en zeki insanları bünyesinde barındırdığını düşündüğümüzde TrackMeNot'u filtreleyebilecek bir sistem geliştirebileceklerini düşünebiliriz.

Bunun yanında ön belleğinizi ve çerezlerinizi sık sık temizlemeniz de gerekebilir. Ayrıca, bir bot olmadığınızı kanıtlamak için sık sık CAPTCHA (insan olduğunuzu kanıtlamanız için girmeniz gereken sayı ve harfler) girmeniz söz konusu olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

hiç biride mümkün degil pıroramın dilini bilen birisi onuda engelleye bilir googlede uzman ekip çalıştıgını düşünürsek bunların pek işe yarayacagını sanmıyorum

ne gerek var. google benim aramalarımı öğrense ne olur öğrenmese nolur. hergün milyonlarca arama yapıyo..

İnternette gerçek anlamda gizlilik mümkün değildir. Gizlilik için mesela proxy kullanırsanız; bu seferde bütün gezinti kayıtlarınız IP'niz vs. proxy sunucusu tarafından kayıt altına alınır. Gizlilik için eklenti vb. programlar kullanırsanız, verilerinizin öncelikle bu programların sunucularınca depolanmayacağının hiçbir garantisi yoktur. Kısacası birinden gizleneyim derken bir başkasına açık hale gelirsiniz. Gizlilik zannettiğimiz şey aslında verilerimi Google'mı teslim edeyim; yoksa Google'dan biraz olsun gizlenerek bir proxy sunucu ya da gizlilik sağladığını söyleyen bir programa mı teslim edeyim tercihinizden başka birşey değildir. Tarayıcınızın mesela javascript fonksiyonu açık olarak gezinti yapıyorsanız (java scriptlerin kapatılması birçok üyelik gerektiren vs. site için ciddi problem oluşturur) sadece bu bile sitelerden gizlenememeniz için yeterlidir. Hele birde bununla birlikte pc'nizde java yüklüyse bazı siteler istedikleri taktirde sizin pc'nize ait iç(192.168.1.10 gibi) IP'nizi bile rahatlıkla tesbit edebilirler. Gizliliği kısmende olsa sağlayabilmek için arama motorları vb. siteler için öncelikle ikinci bir tarayıcı kullanmak gerekli ve bu tarayıcınızda da özellikle javascript, java gibi eklentiler devre dışı bırakılmış, çerez alımları kapatılmış, indirme kayıtları, tarayıcı geçmişi, önbellek, çevrimiçi depolama vs. fonsiyonları kapatılmış olacak. (bazı tarayıcılarda bu fonksiyonların bazıları, geçmişi hatırlama özelliği altında kapatılabilmektedir.) Bu durum en azında arama motorları vb. sitelerin sizi takip etme ve gezinti alışkanlıklarınızı vs. öğrenmesini oldukça güçleştirir.

Evet google takip etmiş yada etmemiş neyi değiştirecek benim için!

@14:10

Haklısınız ama artık 'Anonymous (Anonim)' değil de 'Elite (Elit)' proxy denilen yeni bir kavram çıktı. Bu tür proxy'lerle hiçbir şekilde gerçek IP'nize ulaşamıyorlar, ve de sunucularda bilgi kaydetmiyorlar. Ayrıca bazılarında kendiliğinden gelen bir Güvenlik Duvarı ve hatta Antivirüs kullanılanlar bile var :) Ben bir keresinde nasıl oldu bilmiyorum ama bir ara Amazon.co.uk'un İrlanda sunucularının birinin proxy'sini kullanıyordum, internetim de bayağı hızlanmıştı :)

Firefox + BetterPrivacy yi tavsiye ederim.

Bu iki araçla Google'dan izinizi saklayın!
--------------------------------------------------
ne saklayacağım google kullanmam olur biter!

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir