Google'dan Street View'lu CAPTCHA!

Google, güvenilirliğini kaybetmeye başlayan sıkıcı CAPTCHA'lar için yepyeni bir çözüm buldu!

  • Cem Şancı
Google'dan Street View'lu CAPTCHA!

Google, metinlerin deforme edilmesi yöntemiyle uygulanan CAPTCHA güvenlik sorgusu yönteminin yeterince güvenli olmadığını fark ederek yeni bir yöntem geliştirdi. 

Google'ın Street View servisindeki evlerin apartman numaralarının kullanıldığı yeni sistemde, kullanıcılar Street View'den rastgele alınan apartman numaralarını sisteme doğru girmek zorunda. Bu şekilde kullanıcılar robot değil insan olduklarını Google'a ispatlayarak güvenlik sorgusu gerekli işlemleri yapabilecekler. Apartman numaralarının metin deformasyon yöntemiyle birleştirilmesiyle daha da güvenli sorgulamaların ortaya çıkamsı bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bu teknoloji çok uzun zamandır var. Sizin de farketmiş olmanız güzel. Ek olarak captcha da başka kullanılan bir yöntem : yeni bir işletim sistemi koy. Mesela Windows 8.1. Altına resim olarak Microsoft yaz. Captcha olarak işletim sistemi kimin diye sor. Ya da ürünün sahibi markayı yazınız de. Al sana hem reklam hem captcha.

siteler günlerdir yapıyorlar siz daha yeni mi farkettiniz? ne gadan hızlısınız laaaa

sonuçta bunlarıda sargele tarayan bilgisayar yazılımı degilmi ??

Burada maksat ev numaralarını milyarlarca kullanıcıya texte dönüştürtmek olabilir. Bir tane gayet okunaklı bir tane de okunaksız numara olur. Okunaklıyı doğru yazan diğerini de sallamayacaktır. 10 kişi aynı şekilde girerse okunaksız numarayı demekki doğru olan rakam bulunmuştur.

E standart captcha dan ne farki var ? İkiside birer resik sonucta ? Gecen gordugum en guzeliydi. Verilen sekili mouse yada parmakla ciziyorsun ayni sekli cizince geciyorsun.

Captcha dan nefret ediyorum.

@22 Nis 2014 20:31 Adamlar çok meraklı değil sana yazı yazdırtmaya :D Güvenlik için bunlar. Biri gelsin bi şey programlasın girsin bir sürü form göndertsin, hesap açtırsın, siteyi çökertsin vs. Düz yazı da olamaz çünkü düz yazıları okuyabilen programlar geliştiriliyor. O yüzden programların okuyamayacağı ama insanların okuyabileceği bi captcha hazırlamaları lazım. Bu da çok kolay değil yani.

yani iyi bir algoritma yine bu resimlerdeki yazıları (haber resminde görüldüğü gibi) okuyabilecek.

@22 Nis 2014 21:14 adamlar aslında bakın biz bunu okumanın yolunu bulduk siz de bulabilirsinizi söylüyorlar... benzersiz birşey yaratıp onu doğrulatmak varken ne saçma bir mantıktır bu yav...

Zaten zor okunuyor captcha'lar. Artik hic okuyamayiz heralde. ??

Bunu daha önce gördüm bir çok site kullanıyor. Hatta oynatma tuşuna basıp görünenleri bile var.

2 senelik haber: http://techcrunch.com/2012/03/29/google-now-using-recaptcha-to-decode-street-view-addresses/

burada amaç captcha' ya çözüm bulmak mı yoksa harita harita apartmanların numaralarını sızdırmak mı? :)

Sen de yorum yaz