Google'dan Yeni Bir Uygulama, Google Sites

Google sürekli gelişiyor... Bugün yeni uygulaması olan Google Sites'ı da tanıttı.

Google'dan Yeni Bir Uygulama, Google Sites

Google, bugün,organizasyonlar içerisinde birlikte çalışan takım arkadaşları, ekipler için web sitesi oluşturma işlemini, bir elektronik belge düzenlemek kadar kolaylaştıran Google Sites™ uygulamasını tanıttı. Google Sites, kullanıcılarına, video, takvim, sunum, ekler ve metin dahil olmak üzere, çeşitli bilgileri tek bir yerde hızlı toplama olanağı veriyor ve bunları, görüntülenmesi veya düzenlenmesi amacıyla, küçük gruplarla, firmalarla ve hatta dünyayla kolayca paylaşmalarını sağlıyor.

Google kurumsal çözümler başkan yardımcısı ve genel müdürü Dave Girouard konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; "Geçmişte organizasyonlar içerisinde birlikte çalışan takım arkadaşları için web sitesi oluşturmak karmaşık bir işlemdi ve programlama bilgisi yanında, bu işe özel donanım ve yazılım kullanmayı da gerektiriyordu. Ancak Google Sites ile herkes çok kısa bir süre içinde ve bütünüyle özel gereksinimler doğrultusunda tasarlanmış web siteleri oluşturabilir ve istediği kişileri katkıda bulunmaya davet edebilir. Web'e "Düzenle" düğmesi ekliyoruz diyebiliriz." dedi.

Google Sites içinden bir dizi sayfa oluşturabilmek için, HTML bilgisi veya web tasarımı becerisi gerekmiyor. Yeni bir sayfa oluşturmak için yapılması gereken tek şey bir düğmeyi tıklamak. İçerik eklemek "Düzenle" düğmesini tıklamak kadar kolay olduğu gibi paylaşmak, davet göndermek kadar da kolay. İçeriğin tümü anında arama kapsamına alınıyor ve Google Sites'a bütün web tarayıcılardan ulaşılabiliyor.

Bir organizasyonda yer alan herkes, Team Edition üzerinden Google Apps™ iletişim ve paylaşım hizmetlerine kayıt olmaları koşuluyla, BT desteği arama sıkıntısı olmadan Google Sites'ı kullanmaya başlayabiliyor. İşletme ya da okulların e-posta adresleri doğrulandıktan sonra kullanıcılar diğer kullanıcıları da davet edebiliyor ya da organizasyonlarındaki Google Apps kullanıcılarını kolayca bulabiliyor.

Google Sites ne amaçla kullanılabilir

Google Sites ile aşağıdaki örneklerdeki gibi çok çeşitli siteler oluşturmak mümkün:

- şirket bilgilerini merkezi hale getiren intranetler,
- proje yönetimi amaçlı ekip siteleri,
- bir kişinin özgeçmişi, uzmanlık alanları, üç aylık dönem için hedeflerini içeren profil siteleri ve
ödevlerin, ders notlarının ve diğer kaynakların yerleştirilebileceği sanal derslikler.

Google Sites, güvenli ve ölçeklenebilir bir uygulama. Kullanıcılar, sayfaların kimin olacağını, kimlerin üzerinde çalışabileceğini ve görüntüleyebileceğini denetleyebiliyor ve aynı zamanda her sitenin sürüm geçmişini izleyebiliyor. Google Sites, beş kişilik yeni bir girişimden 50.000 kişilik bir işletme veya üniversiteye kadar, her ölçekten organizasyon için ölçeklenebilir şekilde hazırlanmış ve satın alınması, yüklenmesi veya bakımı herhangi bir donanım ya da yazılım gerektirmeyen bir uygulama.

Ek özellikleriyle aşağıdaki işlemleri yapmak mümkün:

- YouTube™, Google Docs™, Google Calendar™ ve Picasa™ gibi diğer Google ürünlerinin içeriğini sayfalara dahil etmek
- Her türden dosya yüklemek
- Sitelerin görünümünü ve verdiği hissi özelleştirmek

Google Sites, JotSpot™ teknolojisini temel alıyor ve Google Apps'ın Team, Standard, Premier ve Education sürümlerinde kullanılabiliyor. İşletmeniz ya da okulunuzda Google Apps kullanılmıyorsa, http://sites.google.com adresine gittikten sonra iş ya da okulunuzun e-posta adresinizi vererek Team Edition sürümüne kayıt olabilirsiniz. Mevcut Google Apps yöneticileri ise Google Sites uygulamasını Google Apps kontrol panelinden anında etkinleştirebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

kısaca: google "wiki" olmus

böle giderse her sitenin altında Copyright c 2008 Google Inc yazcak

Bu tür projelerle site tasarımı veya site oluşturma ne kadar da kolaylaşsa kurumsal vb siteler orjinal tasarıma ihtiyaç duyaacaktır..
yapılan şey sonuç olarak belli sınırlamalarla eksi kalacaktır...

Google'ın yeniliklerinden bahsetmişken ben de duyduğum bir haberi paylaşmak istedim. Google adwords’e reklam veren ya da vermeyi düşünenlere yardımı olacağına inanıyorum. Sonunda kullanıcıların Türkçe kaynak eksikliği konusundaki sıkıntıları son bulacağa benziyor zira artık google adwords’le ilgili sorularla ilgili bilgilendirici yazılar bulabileceğiniz bir blog sitesi var. http://adwords-tr.blogspot.com ‘da adwords’ün özellikleri hakkındaki bilgilerin yanı sıra, reklam verenlerin başarı hikayeleri ve reklamların iyi performans göstermesi için çeşitli ipuçları da olacak. İlgilenenlere duyrulur :)

ben gelişmiş olan bloğumun içeriğine uygun devam etmekiçin ek olarak daha güvenlidir diye belirtilen hesabı aldım ne yazık ki kullanamıyorum. üç gündür uğraşıyorum bu konuda çok fazla bilgimde yok, beni en çok sıkan durum adres url si çok uzun bunu değiştirmenin bir yolu varmıdır. ilgilenen birisi cevaplarsa çok sevinirim :)) http://deniz-yasemen.blogspot.com

bence bu uygulama cok güzel olmus

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play